Börsifirma Silvano dilemma

07. mai 2014, 00:00

Üleeilne Äripäev tõi avalikkuse ette idaturul tegutseva börsifirma Silvano konflikti osa edasimüüjatega. Avalikuks tulnud info negatiivset mõju oleks Silvano juhtkond saanud ennetada, kui oleks hoolinud ettevõtte väikeaktsionärist.

Börsifirmad on aeg-ajalt dilemma ees, millal, kuidas ja kui palju avaldada ettevõtet puudutavat negatiivset teavet. Esmapilgul ettevõtte aktsia hinnale halvasti mõjuva info oskuslik avaldamine võib pikas perspektiivis tulla ettevõttele hoopis kasuks, sest tõstab firma mainet ja usaldusväärsust.

Varjamine pole aus. Inimlik on aktsia hinda vähendava info avaldamisest hoiduda, seda varjata. Nii üritasid teha ka Silvano juhid. See ei ole aga aus börsifirma aktsionäride suhtes, sest seab osa neist ehk ettevõtte siseinfo mitteomajad kehvemasse olukorda. Börsifirma juhatus peab seisma kõigi aktsionäride huvide eest. Tavaliselt tegutsetakse kahjuks enamus­aktsionäride huvidest lähtuvalt.

Naistepesu tootmisega tegeleva Silvano olulisemad turud on Venemaa, Valgevene ja ­Ukraina. Toodangu turustamiseks kasutatakse edasimüüjaid ning ise pole sinna rajatud suurt jaemüügiketti. Sel kevadel otsustasid Silvano nõukogu esimees Toomas Tool ja juhatuse esimees Märt Meerits aga muuta edasimüüjatega sõlmitud lepinguid. Meerits saatis aprilli alguses kõigile neile kirja, milles teatati, et 15. aprillist kehtivad uued tingimused.

Selline käitumine tekitas osas Silvano äripartnerites pahameeletormi. Nende kriitikat ja Silvano juhtide selgitusi saab täpsemalt lugeda 5. mai Äripäevast. Lühidalt kokku võttes on Silvano juhid arvamusel, et lepingutingimused tuli muuta kõigile edasimüüjatele võrdseks ning seni eelisseisus olnud väike hulk edasimüüjatest on nüüd pahased. Viimased aga väidavad, et uusi lepinguid pole Silvanoga sõlminud suurem osa Venemaa edasimüüjatest, sest nii olulisi muutusi ei tohiks teha ultimatiivselt ja ootamatult. Seetõttu on osa edasimüüjaid loobunud koostööst ja väidab, et Silvanol on nüüd keeruline oma kaupa turustada.

Liiga palju teadmatust. Ma ei tahaks praegu olla Silvano väikeaktsionäri rollis. Teadmatust ettevõtte kohta on liiga palju. Ettevõtte juhtkond on aga näidanud, et nad ei hooli kõigist aktsionäridest võrdselt, sest osa ettevõtte omanikke jäeti infosulgu. Miks peaks väikeaktsionär usaldama Silvano juhtkonda, kui nemad ei usalda väikeaktsionäri ja jätavad ta informeerimata olulistest otsustest?

Kui Silvano juhid töötaksid kõigi aktsionäride huvides, siis teavitanuks nad avalikkust juba aprilli alguses oma kavast muuta edasimüüjatega sõlmitud lepinguid ning olnuks valmis vastama küsimustele otsuse võimalike riskide kohta. Kui üritatakse selletaolist infot varjata, börsifirma juhtkonna ja suuromanike kriitikalävi on madal ning nad ei suuda oma vigu tunnistada, siis tasub sellise ettevõtte aktsiate ostmisel arvestada, et tegu on riskantse investeeringuga.

Kommentaar oli eile eetris Viker­raadios päevakommentaarina.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. May 2014, 18:42
    Otsi:

    Ava täpsem otsing