Puhkepäev. Tallinnast saab ligi nädalaks kirjanduspealinn

23. mai 2014, 00:00

Kirjandusfestivali HeadRead ühe korraldaja, kirjanik Jan Kausi sõnul pole publikumassid nende eesmärk, arvukusest olulisem on meeleolu, mida publik loob.

Jan Kausi sõnul konkreetsetele peaesinejatele ei rõhuta. “Meil reeglina pole põhifookust ega põhiesinejaid, püüame ajada joont, et kõik sündmused ja esinejad on tähtsad.” Samas lisas ta, et kui midagi eristada, siis on väliskülaliste programm ning kohalike autorite oma.

Kohalike ja väliskirjanike looming. Välisnimedest alustab pühapäeval inglise prosaist ja stsenarist William Boyd, kes esineb Kirjanike Majas. Eesti keeles on tema loomingust ilmunud näiteks “Sinine pärastlõuna" ja “Üks inimsüda”. Välisesinejatest on üks tuntumaid kindlasti ka ameerika kirjanik ja ajakirjanik Lionel Shriver, kes on muu hulgas kirjutanud raamatu “Me peame rääkima Kevinist”. Kaus selgitas, et see on mõjuv ja karm sisevaade koolitulistaja ema elusse ja üleelamistesse. “Raamat, mis koolitulistamist väga ausalt kirjeldab.”

Rahvusvaheliste autorite kõrval on festivalil suur roll kohalikel autoritel. “Eesti programmis proovime alati leida formaate või väljundeid, mis oleks omased ainult meie festivalile,” sõnas Kaus. “Tavapäraseid kohtumisi autoritega ei tee, neid toimub niigi ka ilma meie festivalita.”

Apteeker Melchiori radadel. Küll saab nautida aga kirjanduslikke jalutuskäike. Näiteks on võimalik kirjanik Indrek Hargla ning ajaloolase Ott Sandrakuga jalutada Hargla raamatutest tuntud apteeker Melchiori radadel Tallinna vanalinnas. Ürituste kavas jäävad silma veel luuleõhtud sildi all “Mehed ja naised”. Seal loevad meesluuletajad naisluuletajate luulet ja vastupidi.

Esinemisvõimalus avaneb aga ka neile kirjandussõpradele, kes siiani vaid sahtlipõhja kirjutanud. 29. mail kell 21 saavad huvilised Kirjanike Majas võistulugemisel esitada jutukese või katkendi mõnest oma novellist või romaanist.

Pidevast festivali kasvamisest on Kausi sõnul olulisem meeleolu, mis publik loob. “Tahame luua festivali, mis oleks majesteetlik kirjanike esindatuse osas, aga samas jällegi kodune ja hubane.”

 

Fookuses

 • VI HeadRead

28.05–1.06 Tallinna erinevais paigus (festivali avab William
Boyd 25.05, muu kava jätkub 28.05)
Piletid: tasuline on Peeter Sauteri draamateksti "Riidepuud" esimene lugemine Draamateatris (28.05 kl 19, tavahind 5 eurot, soodus 4 eurot) ja luulemissa Niguliste muuseumis (1.06 kl 12, täispilet 3,5 eurot, soodus 2 eurot). Muud üritused on tasuta.
Tasub teada: Eelregistreerimine on vajalik kirjandusjalutuskäikudele (retk@headread.ee), proosa võistulugemisele ja Jason Goodwini krimikirjanduse töötuppa (mõlemal info@headread.ee)
http://headread.ee

 

Kommentaar

 • Külastaja: eriti ootan luulekohvikuid

Katrina Helstein, kirjandushuviline
Kirjandusel on kaks poolt – see lugu, mida me loeme, ja need inimesed, kes neid lugusid on kirjutanud.
Festivali teeb oluliseks tunne, et saame teada, kes annavad meile lood, mis ka meid inimestena hoiavad. Natuke kummaline on ainult, et kaks kirjandusfestivali, nii Prima Vista kui ka HeadRead toimub mais. Üldiselt oleks ma õnnelik, kui ka sügisel oleks mõni suurem festivalitaoline üritus.
Eesti publikule on selliseid festivale igal juhul tarvis, sest just seal sünnib mõtlemine ja mõtestamine sügavuti. Ja muidugi tuleb lisada, et HeadRead pole ainult eesti publiku festival, sest enamik esinejaid räägib inglise keeles.
Tänavu ootan eriti luulekohvikuid, kus kuulata Mariliin Vassenini ja Timo Maranit. Sooviks näha ka A. S. Byatti, Kristne Želvet, Lionel Shriverit ning loomulikult Nigeeria ühte kuulsaimat kirjanikku Ben Okrit.

 

Tasub teada

 • Teisi lähiajal toimuvaid kirjandusüritusi

Kirjanduskohvik noortele Tartu Linnaraamatukogus
29. mail kl 15–16 kirjanduskohvikus toimuval teemal “Elu ja mitte-elu” arutletakse kahe raamatu üle: John Green “Süü on tähtedel” ning David Hill “Näeme veel, Simon”.
www.luts.ee 

Raamatututvustus Tallinna Keskraamatukogus
28.05 kl 17.30 räägib Aimar Ventsel oma raamatust "Minu Jakuutia".
www.keskraamatukogu.ee

Tallinna Keskraamatukogu liikumisürituste sari "Kõik teed viivad raamatukokku"
8.06 kl 12 toimub sarja IV etapp.
Ühest raamatukogust teise kulgeval retkel avastatakse põnevaid paiku, pannakse kirja lugusid ning pildistatakse.
www.keskraamatukogu.ee

Koolivaheaja lastehommikud Eesti Lastekirjanduse Keskuses Tallinnas
9.–13.06 toimuvatel lastehommikutel jutustatakse põnevaid lugusid, mängitakse, meisterdatakse ja mõistatatakse.
www.elk.ee

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  22. May 2014, 17:56
  Otsi:

  Ava täpsem otsing