Keskerakonna uus häältepüüdja üllatas

27. mai 2014, 00:00

IT-ettevõtja Jüri Kaljundi pidas Euroopa Parlamendi valimiste tulemusi Eestis ettevõtjatele soodsaks.

“Tulemused on majandusinimestele ja ettevõtjatele positiivsed,” ütles idufirma Weekdone kaas­asutaja Jüri Kaljundi. Tema sõnul oli tulemus siiski paljudele oodatav. “Ma ei oskagi öelda, kui väga tegelikult mõjutab eestlast, kas 1–2 lisakohta said sotsid või reformikad,” märkis ta. Tema ise andis hääle Kaja Kallasele.

Euroopa Parlamendi valimised võitis Reformierakond, kes sai kaks mandaati. Keskerakond, Isamaa ja Res Publica Liit (IRL), Sotsiaaldemokraatlik Erakond said ühe mandaadi. Euroopa Parlamenti pääses ka üksikkandidaat Indrek Tarand.

Keskerakonna tulemus on Kaljundile üllatus. “Võib-olla peksid Savisaart omad vitsad – oleks ta ­e-valimisi pooldanud, siis ehk oleks mõned noored, kes muidu randa läksid, samuti tema poolt hääletama läinud,” rääkis ta.

Kaljundi lisas, et see on vaid oletus ega põhjenda, miks sai Keskerakonnas enim hääli hoopis Yana Toom. “Ma ei jälgi väga aktiivselt poliitikat, seega on Yana Toom minu jaoks suhteliselt tundmatu nimi,” ütles ta, lisades, et Toomi nime on ta aeg-ajalt näinud vaid kõmu-uudistes.

Tulemus oodatust parem. Ettevõtja Jüri Mõis ütles, et valimiste tulemused olid paremad, kui ta lootis. “Arvasin, et Keskerakond saab kaks kohta,” ütles Mõis. Tema sõnul mõjutas Savisaare oodatust kehvemat tulemust Putini-meelsete venelaste halb käitumine. “Venelaste integreerimise teema, mida Keskerakond on ajanud, on täiesti out,” märkis ta. Mõis lisas, et normaalne eestlane saab aru, et pole vaja lõimuda inimestega, kes peavad enda liidriks sellist inimest nagu Putin.

Mõisa sõnul mõistetakse, et kui venemeelsed on ikka nii metsikud nagu Ukrainas Krimmis ja jäähoki maailmameistrivõistlustel, kus rikutakse üldtunnustatud reegleid, siis polegi vaja neid ellu kaasa kutsuda.

Mõis lisas, et Yana Toomi hea tulemus tuli üllatusena. “Mis seal ikka, las viib sellise arvamuse ka Euroopasse, printsiibis on see ohutu,” ütles ta.

Euroopa tulemustest oli Mõisale meeltmööda Merkeli positsiooni tugevnemine, sest Merkel seisab Euroopa integreerimise eest. “Mulle see väga meeldib, ootan Euroopa Liidu föderaliseerumist,” märkis ta.

Savisaare sõnum võeti kuulda. Ka politoloog ­Tõnis Saartsi sõnul tuli talle üllatusena, et Keskerakonnast kogus enim hääli Yana Toom, mitte Edgar Savisaar.  “Savisaare tulemus on siiski üsna hea –

18 000 häält. See pole sugugi paha, ta oli esimene, kes välja jäi,” ütles Saarts.

Tema ütlust mööda mängis Toomi ja Savisaare tulemuses enim rolli Savisaar ise, kes rõhutas tugevalt, et ei taha europarlamenti minna. Peale selle rõhutas Savisaar Saartsi sõnul valijaskonnale, et seekord võiks Euroopasse Eestit esindama minna venekeelse taustaga kandidaat. “See sõnum korjati väga selgelt üles,” märkis Saarts.

“Kindlasti ei saa öelda, et Savisaar põrus, kuid vaevalt ta ise tulemuse üle üliõnnelik on,” ütles Saarts, lisades, et Savisaar on harjunud erakonnas esimene olema. Saarts ei usu, et üllatuslik tulemus Keskerakonnas esialgu juhtkonda muutusi toob, küll aga võib Toomi edukas tulemus valimistel erakonnas pingeid tekitada. “Yana Toom on küll tähtis tegelane, kuid ei saa öelda, et ta on Savisaare, Ratase või Simsoni kõrval Keskerakonnas absoluutne tippliiga,” märkis ta.

Saartsi sõnul ei saa Toomi võrrelda radikaalse Läti poliitiku Tatjana Ždanokaga. “Ždanoka taust on täiesti teine, ta on radikaalsest Vene parteist, kes on sisuliselt Läti Interrinde juurtega. Minu teada Eesti Keskerakond Interrinde juurtega ei ole,” märkis Saarts

Tema ütlust mööda on Toom küll olnud kriitiline näiteks koolireformi suhtes, kuid ta ei usu, et Keskerakond endale täiesti Kremli-meelset poliitikat lubada saab. “See kahjustaks erakonna mainet eestlastest valijaskonna seas,” märkis ta. “Vaevalt ka Vene valijaskond väga radikaalset suhtumist ja lausimperialistlikku retoorikat Yana Toomi suust kuulda tahab.”

Saarts lisas, et kui Savisaar peaks Keskerakonna eesotsast lahkuma, lõheneks partei tõenäoliselt Eesti vasakpoolseks ja Vene erakonnaks. “Praegu ma ei näe Eesti tiivas ühtegi isikut, kes suudaks erakonda niiviisi koos hoida, nagu on seda teinud ­Savisaar,” märkis Saarts, lisades, et uus liider võib tulla ka Vene tiivast. Kas see on Yana Toom, on Saartsi sõnul eraldi küsimus.

“Euroopa Parlamendi valimised pole siiski koht, kus kujunevad Eesti poliitikas uued liidrid,” ütles ta. Pigem on Saartsi sõnul senimaani juhtunud, et europarlamenti valitutel tekib hiljem erakonnas pingeid muudel põhjustel.

IRL põrus. Peale Yana Toomi ja Savisaare tuli Saartsile üllatusena ka Reformierakonna tulemus, sest ükski küsitlustulemus nende võitu ei ennustanud. Valimiste ilmselgeks kaotajaks peab Saarts IRLi. “Tundub, et IRLi valijad kas ei tulnud välja või ei suutnud erakond valimiskampaaniaga oma valijaskonda piisavalt mobiliseerida,” märkis ta. Tema sõnul hääletasid need, kellele läks julgeoleku temaatika korda, hoopis Reformierakonna poolt.

Ettevõtja Oliver Kruuda valimistulemusi kommenteerida ei soovinud, küll aga märkis, et valimisaktiivsus oli nigel. “Mul on kahju, et ainult 36% Eesti valimisõiguslikke kodanikke pidas hääletamist vajalikuks,” ütles ta.

 

Tasub teada

  • Valimised võitis Reformierakond

Enim hääli kogunute TOP 6 ehk valituks osutusid:
Andrus Ansip (Reformierakond) 45 037
Indrek Tarand (üksikkandidaat) 43 390
Marju Lauristin (SDE) 26 871
Yana Toom (Keskerakond) 25 263
Kaja Kallas (Reformierakond) 21 504
Tunne Kelam (IRL) 18 773

Edgar Savisaar (Keskerakond) jäi 18 527 häälega seitsmendaks ja jäi esimesena ­Euroopa Parlamendist välja.

Mandaadid jagunevad järgmiselt:
Reformierakond 2 (+1 koht võrreldes 2009. aastaga) ehk 24,3% häältest
Keskerakond 1 (–1 koht) ehk 22,3% häältest
Isamaa ja Res Publica Liit 1 ehk 13,9% häältest
Sotsiaaldemokraatlik Erakond 1 ehk 13,6% häältest
Indrek Tarand 1 ehk 13,2% häältest

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
26. May 2014, 20:35

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing