Artikkel
  • Kuula
    Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

    Finantsjuht aitab kõvasti pettuseriski maandada

    Kõige suuremat kahju toovad ettevõtetele finantsaruandega seotud pettused, mida on võimalik ära hoida, kui ettevõtetes on tugev sisemine kontroll raha liikumise üle.

    Aasta alguses selgus, et Rimi endist projektijuhti Tiit Eliast kahtlustatakse hiigelpistise võtmises. Priiskava eluviisiga silma jäänud Elias tekitas töökaaslastes küsimusi ja nii alustas uurimist Rimi sisekontroll. Tuvastati, et projektijuht on aastaid võtnud ehitusfirmadelt rohkem kui 600 000 eurot pistist, pakkudes neile tööd.
    Kuus aastat tagasi avastati sarnane juhtum ehitusfirmas Skanska, mille projektijuht Mihkel Kuld pettis ettevõttest libaarvetega välja ligi 32 miljonit krooni (2 miljonit eurot). Kuld oli sõlminud kolme firmaga alltöövõtulepingud, aktsepteerinud väidetavate tööde kohta käivad aktid ja esitanud nende eest arved. Tegelikult need firmad objektil töid ei teinudki. Kahtlased ülekanded avastas rahapesu andmebüroo, sest nende tähelepanu pälvis firma, mille pangaarvetele kanti miljoneid kroone, mis seejärel sularahas välja võeti.
    Sarnaseid näiteid on teisigi, kus ettevõtte töötaja tegeleb pettusega, mida on esmapilgul keeruline avastada. Eile alanud finantsjuhtide konverentsil BIG4 rääkisid audiitorbüroo Ernst & Young finantspettuste uurija Marilin Pikaro ja vandeaudiitor Riina Alt, kuidas finantspettusi avastada ja milline on finantsjuhi roll pettuseriskide juhtimisel.
    Kõiki pettusi ei tunta ära. Pikaro sõnul seisneb pettuseriskide puhul probleem selles, et organisatsioonis ei tule pettused alati välja või neid ei peeta pettuseks. Samuti sõltub pettuse tajumine väga palju kultuuriruumist ja tegevusvaldkonnast. “Näiteks finantsjuhina on võimatu tuvastada finantsnäitajate pinnalt korruptsiooni. Teine näide pettusest, kus on raske nii-öelda tulemuseni jõuda, on isiklikud suhted või puukfirmad, mille kaudu toimub majandustegevus ja mis numbriliselt jookseb arvestusse sisse, aga numbrite pealt ei ole ebaregulaarsusi,” rääkis Pikaro.
    Sellisel juhul on oluline vaadata, millistel tingimustel selline ettevõte partneriks sai – kui ta ka pakkus turuhinnaga teenust või toodet, siis milline oli võrdlusbaas, kas võeti võrdlevaid hinnapakkumisi või on need võrdlevad pakkumised korrektsed.
    Pikaro sõnul on ettevõttele alati odavam pettust ennetada kui seda avastada. Pettuse avastamisel tekib ajakulu, sest on vaja uurida, mis on juhtunud ja mida peab lahendama. Samuti on tavaliselt juba tekkinud kahju raske tagasi saada. “Ennetava tegevuse probleem on selles, et seda on raske rahaliselt mõõta. Võib aega investeerida, sest sa eeldad, et hoiad tulevikus ära pettusejuhtumeid, aga sa ei saa väita, et pettust ei oleks juhtunud, kui me oleks investeerinud,” kõneles Pikaro.
    Seadustes on kavas muudatusi, mis annavad ettevõttele võimaluse süüst pääseda, kui selle juht on tegelenud pettusega, mis on toonud ettevõttele kahju. Nimelt praegu ei oma juriidilise isiku karistamisel tähtsust ettevõtte roll ja panus pettuste ennetamisse. Kui karistatakse juhti, kes on teinud midagi ebaseaduslikku ettevõtte heaks, on võimalik karistada ka ettevõtet, selgitas Pikaro. Karistusseadustiku muudatus näeb aga tema sõnul ette võimaluse, et kui ettevõte suudab tõendada tugevat sisekontrolli, millest hoolimata on keegi juhtidest läinud halvale teele, siis ettevõte selle eest ei vastuta ja seda ei karistata. “See on selge seos ja motiveerimisvahend, kuidas ettevõtjaid pettust ennetavale tegevusele suunata,” märkis Pikaro.
    Ernst & Youngi küsitletud ettevõtetest pool on küll pettusega kokku puutunud, kuid 51% neist leidis, et pettusega ei ole kahju kaasnenud.  “Siin ma näen väljakutset audiitorile,” märkis Pikaro, kelle sõnul on pettuse oluline element see, et kaasneb kahju. Vastasel juhul ei ole tegemist pettusega.
    Finantsjuhi probleem pettuseriskide juures on Pikaro hinnangul see, et piiritletakse oma funktsioon. “Kui kõik kanded on tehtud korrektselt ja kontrollitud, ei näita see mitte midagi pettuseriskide olemasolu või puudumise kohta,” selgitas ta ja lisas, et kahtlemata on neis ettevõtteis, kus on raamatupidamine korrast ära, riskid suuremad, kuid pettusejuhtumeid esineb ka väga suurtes ja ees­kujuliku finantsosakonnaga ettevõtetes.
    Näiliselt korrektne hange oli pettus
    Ühe ehitustöö tellimisel selgus, et viiest hinnapäringu saanud ettevõttest vaid üks saanuks töö ära teha.
    Marilin Pikaro meenutas pettusejuhtumit, kus ettevõttel oli vaja ehitada laohoone. Hankeosakond saatis välja viis päringut, millele tuli kolm pakkumist. “Neist kolmest valiti hinna ja kvaliteedi poolest kõige mõistlikum ja näiliselt tundus kõik korrektne,” ütles Pikaro.
    Minnes detailidesse, selgus, et kolmest ettevõttest üks oli hoopis puidutootja, teine tegutses IT-valdkonnas ja vaid kolmas oli selles piirkonnas tuntud ehitaja. Edasi analüüsides selgus, et neist kahest, kes ei reageerinud, ei olnud üks päringut saanudki ja teine ettevõte oli paar kuud enne hinnapakkumise küsimist pankrotti läinud. “Ettevõttele tähendas see, et teenust ei saadud turuhinnas,” märkis Pikaro.
     
    Mis on mis
    4 asja, millega majandusaasta aruandeis petetakse
    1. Müügitulu – reeglina tahetakse, et oleks võimalikult suur, ja kui sellest oluliselt olenevad inimeste boonused, on see punane lipp, et võib toimuda pettus. Müügitulu on koht, kus eeldatakse vaikimisi, et seal võib olla mingusugune risk. Kui audiitor seda ei tuvasta, on vaja auditis esitada pikk põhjendus, miks leiti, et seal pettust ei ole. Üks pool müügituluga manipuleerimiseks on fiktiivsed müügid, mida eriti ei näe. Teise asjana kajastatakse müügitulu liiga vara.
    2. Kulude alakajastamine – kas jäetakse mingid arved aasta lõpus kajastamata või kapitali­seeritakse selliseid asju, mida ei tule kapitaliseerida või jäetakse tegemata allahindlused.
    3. Varade ülekajastamine – just käibe­vara osas, kui on likviidsus piiripealne, tuleks näidata suuremana. Nõuded tuleks jätta hindamata, muidu tekib ettevõtte käekäigust valearusaam.
    4. Kui lisad kirjutatakse keeruliselt – väga palju teksti, mis on väga segane. Võib tulla ka sellest, et aruanne on lihtsalt kehvasti kokku pandud, probleeme võib olla mitmeid.
    Allikas: vandeaudiitor Riina Alt
    Kommentaar
    Oluline on tooraine kasutuse jälgimine
    Olle Horm, Atria Eesti juhatajaKurbusega pean ütlema, et me väga ennetavaid tegevusi finantspoolelt ei tee. Jälgime detailselt tooraine kasutust, see on meie likviidsuse osa. Sigu on lihtne lugeda, peavalu on sööda jälgimine. Valmistoodangu puhul jälgime süstemaatiliselt tooraine kasutust võrreldes retseptilise kasutusega ja reageerime kõigile kõrvalekalletele. Lisaks tugev igapäevane turvakontroll, mis küll ei ole finantskontroll. Muud riskid on meie jaoks oluliselt globaalsemad.
    Taust
    Finantsjuhtide konverents BIG4
    Kaks päeva kestab Äripäeva ja audiitorbüroode Ernst & Young, PwC, KPMG, Deloitte korraldatud finantsjuhtide konverents BIG4. Konverentsil astuvad üles ­audiitorbüroode juhid ja prominentsed finantsvaldkonna eksperdid. Big4 otsib võimalusi Eesti ettevõtete konkurentsivõime tõstmiseks ja näeb finantsjuhti kui strateegi, kelle otsustest sõltub tema ettevõtte tulevik.
    Pane tähele
    Finantsaruannetega seotud pettuste ohutegurid
    Anomaaliad raamatupidamisaruannetesNõrk sisekontrollRanged laenutingimusedPalgad ja boonused tuginevad ettevõtte tulemustele
    Allikas: vandeaudiitor Riina Alt
  • Hetkel kuum
Ain Kivisaar: kolm soovitust uuele linnavõimule
Linnaplaneerimisest on saanud ülereguleerimise, asjatu detailsuse ja metsikult kõrge kulubaasiga valdkond, kirjutab Metro Capitali tegevjuht Ain Kivisaar vastuses Äripäeva arvamusliidrite küsitlusele.
Linnaplaneerimisest on saanud ülereguleerimise, asjatu detailsuse ja metsikult kõrge kulubaasiga valdkond, kirjutab Metro Capitali tegevjuht Ain Kivisaar vastuses Äripäeva arvamusliidrite küsitlusele.
USA turuindeksid lõpetasid nädala korraliku tõusuga
Aktsiaindeksid sulgesid kauplemisnädala roheliselt ja kvartalitulemuste infokeerises on palju mitmekülgseid teadaandeid, mis turu aktiivselt liikuma on pannud.
Aktsiaindeksid sulgesid kauplemisnädala roheliselt ja kvartalitulemuste infokeerises on palju mitmekülgseid teadaandeid, mis turu aktiivselt liikuma on pannud.
Articles republished from the Financial Times
Reaalajas börsiinfo
Myraka ettevõtlusblogi: Ford Transit gloria mundi
Äripäeva toitlustusettevõtjast kolumnist Myrakas müüs maha teda truult teeninud vanaldase Ford Transiti ning mõtiskleb selle kõrvale ausa väikeettevõtluse võimatuse üle.
Äripäeva toitlustusettevõtjast kolumnist Myrakas müüs maha teda truult teeninud vanaldase Ford Transiti ning mõtiskleb selle kõrvale ausa väikeettevõtluse võimatuse üle.
Gasellid
Kiiresti kasvavate firmade liikumist toetavad:
Gaselli KongressAJ TootedFinora BankGBC Team | Salesforce
Põlva saunatootja asendas jahtunud turud ühe kliendiga USAs: “Tööd on rohkem kui peaks!”
Mitu aastat reipat kasvu näidanud Põlva saunatootja Ecosauna Projecti majandustulemused võtsid eelmisel aastal hoo maha, tänavune aasta on neil see-eest aga juba välja müüdud.
Mitu aastat reipat kasvu näidanud Põlva saunatootja Ecosauna Projecti majandustulemused võtsid eelmisel aastal hoo maha, tänavune aasta on neil see-eest aga juba välja müüdud.
Uus tehnoloogia hirmutab? Madalal rippuvad digiõunad toovad kiire võidu
Madalal rippuvaid õunu tasub noppida äriprotsesse ümber korraldades, selgitab saates “Juhtimisaudit” digimuutuste juht Kaarel Allikmäe. Alati pole efekti saavutamiseks vaja IT-arhitektuuri lisada uusi keerukaid tehnoloogiaid.
Madalal rippuvaid õunu tasub noppida äriprotsesse ümber korraldades, selgitab saates “Juhtimisaudit” digimuutuste juht Kaarel Allikmäe. Alati pole efekti saavutamiseks vaja IT-arhitektuuri lisada uusi keerukaid tehnoloogiaid.
Karmo Tüür: kuriusklikkus saadab ökosurma
Rohepööre on viinud ususõjani, mille ohvriks võivad langeda ettevõtted või koguni majandusharud, kirjutab poliitikavaatleja ja väikeettevõtja Karmo Tüür Äripäeva essees.
Rohepööre on viinud ususõjani, mille ohvriks võivad langeda ettevõtted või koguni majandusharud, kirjutab poliitikavaatleja ja väikeettevõtja Karmo Tüür Äripäeva essees.
Tesla plaan keskenduda odavamatele sõidukitele kergitas aktsia hinda
Tesla avaldas eile plaani, mille kohaselt hakatakse tootma soodsamaid sõidukeid juba selle aasta lõpus. Tootmine hakkaks toimuma olemasolevates tehastes, mis lööb plaani segamini seoses Mehhikosse ja Indiasse kavandatavate uute tehastega. Pärast seda teadet on Tesla aktsia hind hakanud taas tõusma.
Tesla avaldas eile plaani, mille kohaselt hakatakse tootma soodsamaid sõidukeid juba selle aasta lõpus. Tootmine hakkaks toimuma olemasolevates tehastes, mis lööb plaani segamini seoses Mehhikosse ja Indiasse kavandatavate uute tehastega. Pärast seda teadet on Tesla aktsia hind hakanud taas tõusma.
Raport Ukrainast: nädal on olnud pingeline
Möödunud nädal Ukrainas on olnud pingeline, kuna mingil hetkel kasvas Vene vägede rünnakute arv Ukrainas 100 rünnakuni päevas, selgub kaitseväe raportist.
Möödunud nädal Ukrainas on olnud pingeline, kuna mingil hetkel kasvas Vene vägede rünnakute arv Ukrainas 100 rünnakuni päevas, selgub kaitseväe raportist.
Oodatud tõusu eelõhtu: kinnisvaraturg lükkas täiskäigu sisse
Kinnisvaraarendajatele paistab olevat saabunud pärituul: mitu ettevõtet on teatanud uute projektidega alustamisest, sest ehitusturg soosib varakult startijat ning turg on tasapisi välja rabelemas kõrgest euriborist.
Kinnisvaraarendajatele paistab olevat saabunud pärituul: mitu ettevõtet on teatanud uute projektidega alustamisest, sest ehitusturg soosib varakult startijat ning turg on tasapisi välja rabelemas kõrgest euriborist.