Viimane ponnistus kasvada?

17. juuni 2014, 00:00

Intel tuli eelmise nädala lõpus välja ootamatult positiivse tulevikuväljavaatega, mis üllatas nii tehnoloogiaeksperte kui ka analüütikuid. Inteli äri kasvuhoog viitab ka teiste suurfirmade, näiteks Microsofti ja Hewlett-­Packardi helgele tulevikule.

Reedel teatas maailma suurim pooljuhtide tootja paljude imestuseks, et ootab praeguseks kvartaliks ja terveks majandusaastaks senisest suuremat käivet. Intel loodab teises kvartalis saada käivet 13,7 miljardit dollarit, kõikumisvahemikuga 300 miljonit üles või alla. Varasem prognoos oli kuni 0,9 miljardit dollarit nõrgem. Lisaks prognoosib firma nüüd majandusaasta käibe kasvu, kuigi varem loodeti heal juhul nullis püsida. Kasv tuleneb firma teatel eelkõige tugevast personaalarvutite (PC) turust, kus on näha head nõudlust. Viimati suutis Intel terve majandusaasta peale käivet kasvatada aastal 2011.

“Mul ei ole Inteli käibeprognoosi optimismile täpset seletust, sest ühtegi fundamentaalset muutust PC-turu olukorras võrreldes muude seadmetega pole näha olnud,” avaldas Inteli prognoosi kohta imestust tehnoloogiaajakirjanik Hans Lõugas.

Raportid näitavad hoopis langust. Lõugase sõnul kinnitab uuringufirma IDC juuni alguse raport, et PC-tarnete maht peaks sel aastal kukkuma 6%. IDC jätkas veelgi kurvemal noodil, et langus võib kesta kuni 2018. aasta lõpuni, sest internetivalmidusega nutitelefonid ja tahvelarvutid laiendavad oma haaret. “PC-järgne ajastu on tõesti käes, mobiilsed seadmed (nutitelefonid ja tahvelarvutid) teevad suurt kasvu. Kuid see ei tähenda PCde kadumist – tulemuseks on pigem kombinatsioon nutitelefonidest, tahvel­arvutitest, süle- ja lauaarvutitest,” selgitas ­Lõugas ja lisas, et seadmete osakaalu määrab ära kasutaja profiil.

Üks väheseid positiivseid märke sel aastal on ettevõtete suurem nõudlus uute seadmete järele. Paljuski tuleneb see Microsofti otsusest lõpetada operatsioonisüsteemile Windows XP tarkvaratoe ­pakkumine.

Lõugase sõnul on just ärisektori kasutajate tõttu selge, et klassikalisel PC-l on jätkuvalt selge tööülesanne. “Mobiilsed seadmed loovad selle kõrvale uusi ja uuenduslikke tööformaate, kuid PC jääb “tööhobuse” rolli edasi,” ütles Lõugas, kelle hinnangul tähendab see PC-le pigem stabiilset turgu, mitte suurt kasvu.

Osalt võib see pakkuda lohutust maailma suurimale tarkvaratootjale Microsoftile ja maailma suurima PC-tootja tiitli nimel võitlevale Hewlett-Packardile. Kuigi firmad on üritanud oma äri mitmekesistada, pole kumbki suutnud lahti saada oma sõltuvusest personaalarvutite turust. Mõlema firma väärtpaberid tegid reedel tugeva tõusu, ilmestades, kui sõltuvad nad Intelist ja PC-turust tegelikult on.

 

Kommentaar

 • Kõige mustem stsenaarium näeb ette allhankijaks hakkamist

Hans Lõugas, tehnoloogiaajakirjanik
Mobiilsete seadmete protsessorite ja kiipide äri on praegu jälgimiseks kõige huvitavam. See võib anda vihjeid, kellel on järgmises ja ülejärgmises tootepõlvkonnas konkurentsi­eelis ja kellel pole. Omaenda protsessorite disainijatel (nagu Apple, Samsung, aga ka Hua­wei) on põhimõtteline eeldus konkurentidest eristuda.
Teisalt võime vaadata näiteks Aasia turgu, kus on kümneid erinevaid nutitelefonibrände, mis kõik töötavad Media­Teki riistvaral ja sisuliselt on ühesugused. Inteli mobiilikiipide äri pole erilist hoogu sisse saanud ja seda on näha ka sellest, et Inteli Atomi protsessoriga ­nutitelefonide jõudlus ja kvaliteet on suhteliselt nutune, võrreldes konkureeriva ARM-arhitektuuriga seadmetega.
Põnev on jälgida Inteli puhul kahe stsenaariumi teostumist. Esiteks see, kas Inteli x86 kiibid leiavad uue kasvava turuniši. Selleks võivad olla seadmed nagu uus Microsoft Surface Pro 3 – tahvelarvutile lähenevate dimensioonidega seade, mis konkureerib sülearvutiga. Kui selline seadmetüüp turul levib ja saab tarbijatelt sooja vastuvõtu, võib see Inteli protsessorite nõudlust suurendada.

Teine stsenaarium on firmale raskem. Intel hakkab teiste ­turuosaliste disainitud kiipe tootma. Firma muutuks praegusest sisuliselt täisteenuse pakkujast rohkem allhanke täitjaks, kuigi tegu oleks äärmiselt kõrgtehnoloogilise allhankega. Mõni analüütik usub ka selle võimaluse teostumist, kuigi see oleks Inteli jaoks senise äri läbikukkumine.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  16. June 2014, 19:58
  Otsi:

  Ava täpsem otsing