Kolmandik juhte peab äris kingitusi õigeks

1321-aripaev 17. juuni 2014, 14:20

Mais Ernst & Youngi poolt Eesti juhtide seas läbi viidud pettuseriskide uuringu kohaselt on 21% vastanute arvates korruptiivne käitumine, sh altkäemaks, Eestis laialt levinud. 31% juhtidest leidis, et isiklike kingituste või meelelahutuse pakkumine heade ärisuhete loomiseks ja hoidmiseks on õigustatud.

„Uuringust välja tulnud ärieetikat puudutavad hoiakud Eesti juhtide seas olid nii mõneski punktis üllatavad,“ rääkis Ernst & Young Baltic ASi finantspettuste atesteeritud uurija Marilin Pikaro pressiteate vahendusel. „Näiteks kolmandiku Eesti ettevõtete juhtide arvates on kingituste ja meelelahutuse pakkumine ärisuhete hoidmiseks või tekitamiseks õigustatud, mis on kolm korda kõrgem näitaja kui arenenud riikide keskmine. Võrdlusena EY poolt hiljuti läbi viidud sarnases rahvusvahelises uuringus leidsid sellise käitumise õigustatud olevat 11% juhtidest.“

„Ühtlasi selgus uuringust, et Eesti ettevõtete juhtidest 7% on maksnud ärialases situatsioonis altkäemaksu, kui võrdluses arenenud riikidega on sama teinud 3% vastanutest,“ märkis Marilin Pikaro.

Lepingule vastavalt vajadusele tegelikkusest varasema või hilisema kuupäeva märkimisega on kokku puutunud 27% Eesti ettevõtete juhtidest. Eraelulises olukorras on altkäemaksu maksnud aga tervelt 17% juhtidest.

Viimase 2 aasta jooksul on pettusejuhtumiga kokku puutunud pooled Eesti ettevõtetest, kusjuures 26%-l on tekkinud sellega ka üle 10 000-eurone kahju.

Pettuse ennetamise ja avastamise peamiste mehhanismidena on Eesti organisatsioonides uuringu kohaselt kasutusel finantsauditi (95%  vastanutest) ja siseauditi (79% vastanutest) läbiviimine ning töötajate ja koostööpartnerite taustakontrollide tegemine (78% vastanutest).

„Üllatav on asjaolu, et eelpool nimetatud mehhanismid on pettuseriskide juhtimisel ühed vähem tõhusad,“ lisas Marilin Pikaro. „Traditsiooniliselt tuvastatakse kõige kiiremini pettusejuhtumeid vihje või juhuse kaudu, samas Eesti ettevõtetes on need meetmed vähe eelistatud: vihjeliini kasutatakse pettuseriskide tuvastamise meetmena üksnes 34% ja üllatusauditeid 39% organisatsioonides.“

Ernst & Youngi poolt Eestis läbi viidud  korruptsiooni- ja pettuseriski alases uuringus osales kokku 112 äriühingute ja organisatsioonide juhtimisfunktsiooni omavat isikut.

Uuringuga saab tutvuda siin.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
19. June 2014, 08:21

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing