Hoidke silm peal Kanada kütusetootjatel

19. juuni 2014, 00:00

Soovitan soojalt jälgida uudiseid Kanada naftajuhtme omaniku Enbridge’i ja teiste  selle maa kütusetööstuse ettevõtete kohta. ­Kanada valitsus tegi otsuse anda tingimuslik heakskiit Põhja naftajuhtme rajamiseks, mis viiks Alberta nafta Vaikse ookeani rannikule, kus seda saab laevadega Aasiasse eksportida, kirjutas Bloomberg.

Kanadal oli probleem USAga. Kanadas on külluses naftat ja seda tahetakse eksportida. USA aga on viivitanud alternatiivse torujuhtme rajamisega Kanadast USA sadamateni, et Kanada nafta leiaks tee maailmaturule. USA president Barack Obama teatas aprillis, et ta lükkab Keystone’i ­torujuhtme projekti, mis viinuks Kanada nafta USA sadamatesse, otsustamise edasi seoses kohtuvaidlusega Nebraskas, pikendades projekti ­läbivaatamist juba kuuendat aastat.

Enne tuleb täita tingimused. Peaminister ­Stephen Harperi valitsuskabineti heakskiit 6,5 miljardi Kanada dollarilisele (4,4 miljardi eurosele) projektile on tingimuslik. Enbridge peab täitma 209 tingimust.

“Soovija peab selgelt tegema rohkem tööd, et täita avalikkuse nõudeid,” kommenteeris ­Kanada loodusvarade minister Greg Rickford ­pressiteates.

Kanada valitsuse heakskiit oli viimane peamine regulatoorne takistus projekti elluviimisel, mis esmalt pakuti välja aastakümne eest. Siiski on naftajuhtme rajamisel takistuseks roheliste ja põliselanike vastuseis, kes on lubanud ehitust takistama hakata. Ka opositsioonipoliitikud võivad loopida kaikaid kodaratesse.

Põhja naftajuhe on vaid üks äriliselt kasulikest kokku 36 miljardit dollarit väärt projektidest, mida Kanada pikimate torujuhtmete omanik­firma Enbridge on arendamas kuni 2017. aastani. Ettevõte on prognoosinud, et nende kasum aktsia kohta peaks sel ajal kasvama 10–12% aastas. Miks mitte osta kohe aktsiat? Esiteks ei ole veel piisavat kindlust, et torujuhe avatakse. Teiseks on Enbridge’i aktsia kallis (P/E 81). Suhtarvud võivad muutuda mõistlikumaks. Selle projekti õnnestumise või ebaõnnestumise kohta on oodata uudiseid.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    18. June 2014, 18:42
    Otsi:

    Ava täpsem otsing