Sõerd: tööjõumaksude langetamine elavdab majandust

01. juuli 2014, 13:00

Maksuvaba miinimumi tõus toetab palgasaajaid ja üldine tööjõumaksude langetamine ettevõtjaid, ütles riigikogus rahanduskomisjoni liige Aivar Sõerd.

Täna tulumaksuseaduse muudatuste lõpphääletuse eel riigikogus esinedes ütles Sõerd, et tegemist on kulutõhusama meetmega, kui oleks muud meetmed sissetulekute ja tööhõive suurendamiseks ning seeläbi majanduse elavdamiseks. Sellepärast on tähtis, et maksuvaba miinimumi tõus jätkuks ka peale 2015. aastat, teatas reformierakond pressiteates.

Sõerdi teatel vähendavad riigi sammud ettevõtjate tööjõukulu tulumaksuvaba miinimumi tõstmise ning tulumaksumäära ja töötuskindlustusmakse alandamise kaudu. "1000eurose palga saajatele tähendab see ühtlasi 170 lisaeurot aastas, mis inimene aastas täiendavalt kätte saab," ütles Sõerd.

Sõerd selgitas riigikogu kõnepuldist, et tööjõumaksude ja eriti tulumaksu langetamine tasandab ettevõtete tööjõukulude kasvamist ja parandab konkurentsivõimet. Kevadel kinnitatud riigieelarve strateegia näeb ette tulumaksuvaba miinimumi järk-järgulise tõstmise 2018. aastaks 184 euroni kuus.

Endise rahandusministri sõnul on Eesti Panga uurimuses leitud, et maksuvaba tulu tõstmine mõjutab märkimisväärselt tööjõupakkumist. "Maksuvaba tulu tõstmine 10% võrra suurendab tööjõupakkumist ca 0,5% võrra. Tegemist on efektiivse meetmega, vähendamaks madalapalgaliste maksukoormust, sealjuures suurendades nende sissetulekuid ja kasvatades hõivet,“ lausus Sõerd.

Sõerd lisas, et brutopalk kasvas eelmisel aastal 7%. Hindade kasvuga korrigeeritud reaalpalk tõusis üle 4% ja palgasaajate toimetulekut parandav reaalpalk on tõusnud juba kolmandat aastat järjest. Töötajate palgaootused püsivad jätkuvalt kõrged ja palgakasv võib jätkuda ka käesoleval aastal.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
01. July 2014, 13:00
Otsi:

Ava täpsem otsing