Puhkepäev. Füüsika ja matemaatika kogu perele

04. juuli 2014, 00:00

Loodusteadused võivad tunduda teismelistele igavad, kuid Energia Avastuskeskuses näeb neid teise nurga alt. Seal on seitse erinevat teema­näitust ja üle saja interaktiivse käed-külge-teaduseksponaadi.

500 külastajat päevas. Esmaspäeva hommikul on 101 aasta vanuses kunagises Tallinna elektrijaamas siblimas palju lapsi, seltsiks vanemad või isegi vanavanemad. “Tule vaata, lamp läks põlema,” hõikab üks uhke pisipõnn vanaemale, kui on saanud seadme tööle. Tundub, et rahvast on väga palju, kuid juhataja Kertu Saks ütleb, et see pole veel midagi. Nädalavahetustel käib majas isegi 400–500 inimest päevas, argipäevadel kokku 200–300 ringis.

Suure huvi taga on see, et avastuskeskus oli poolteist aastat renoveerimiseks suletud. Uksed avati taas juunis. Saks märgib, et hoone loodi 1913. aastal. Nüüdseks on selle algne ilme taastatud kombineeritult uue moodsa tehnoloogiaga. Vahepeal oli 73 aastat kasutuses nii-öelda poolik versioon – Teise maailmasõja ajal lasid venelased osa hoonest õhku.

Rännak päikesesüsteemi. Lisaks püsinäitustele näeb keskuses hooajalisi näitusi, mis üleval pool aastat. Alustati geomeetriale pühendatud matemaatikanäitusega.

Iga päev kell 14 saab veel kaasa elada, kuidas elektrit juhtivate seintega Faraday puuri paigutatud Tesla transformaatori abil tekitatakse kuni kolme meetri pikkune välgunool. Mitu korda päevas näidatakse ka spetsiaalset planetaariumiprogrammi, kus saab teha 3D-rännaku meie päikesesüsteemis. Seda vaadatakse spetsiaalses kuplis, ise mugavatel toolidel istudes.

Muide, ühel avastuskeskuse seinal võib näha liikuvat sädelevat limast massi, mis üks ühele sarnane päikese pinnasega. Tõsiasi on aga see, et tegu pole arvutitrikiga, üks keskuse töötaja filmis terve päeva oma kodus sädelevat šampooni, mis päikese pinnal toimuvat aitab illustreerida.

Füüsika algtõed. Moodsate aparaatide kõrval saab teha ka klassikalisi füüsikakatseid. Näiteks saad vaadata, mis ained juhivad elektrit. Võtad aga puupulga ja ühendad vooluringiga, seejärel pleksiklaasist pulga ning viimaks metallpulga. Millise puhul läheb tuluke põlema?

Üks eksponaat võimaldab ka mõõta, kui palju nõukogudeaegne olmeelektroonika radioaktiivseid aineid sisaldas. Kaugelt vaadates ei tahaks küll teps mitte uskuda, et armas kosmonaudi Juri Gagarini pildiga kell sisaldab mitte nii armast raadiumi.

Näituste kõrval saab vaadata ka teadusteatri etendusi, kus tehakse katseid meid igapäevaselt ümbritsevate materjalidega. Välja on ehitatud ka ruumid seminaride tarbeks. Need on maja osas, mis 1970ndate lõpust seisis niisama tühjana.

 

Fookuses

 • Energia Avastuskeskus

Põhja puiestee 29, Tallinn
Avatud: E–R kl 10–19,
L–P kl 11–19
Piletid: 3–25 eurot
www.energiakeskus.ee

 

Tasub teada

 • Looduskeskus kolis kunagisse karjalauta

28. aprillil avas RMK Viimsi looduskeskuse uue maja ja metsateemalise püsinäituse "Metsas on väge". Uus hoone on tegelikult renoveeritud mõisaaegne karjalaut. Näitus on kõigile tasuta ning räägib metsas tehtavate tööde ja tegemiste tähtsusest looduskeskkonnale ning tutvustab metsa poolt inimestele pakutavaid hüvesid.
Aadress: Rohuneeme tee 29, Viimsi
Avatud:  E–P kl 10–18
http://loodusegakoos.ee

 • Tervishoiu Muuseum avati uue püsinäitusega

31. mail avas külastajatele taas uksed Eesti Tervishoiu Muuseum, mis oli renoveerimistöödeks suletud ligi kolm aastat.
Uus anatoomiateemaline püsinäitus "Avameelselt Sinu kehast" tutvustab inimkeha kui terviksüsteemi põnevate teematubade, käed-külge-eksponaatide ja harivate arvutiprogrammide kaudu. Näitlike vahendite mitmekesisus võimaldab saada ülevaatliku pildi inimese sisemusest.
Aadress: Lai 30, Tallinn
Avatud: T, N–P kl 10–18,
K kell 10–19, esmaspäeviti
suletud.
www.tervishoiumuuseum.ee

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  03. July 2014, 20:48
  Otsi:

  Ava täpsem otsing