Puhkepäev. Kui elu lööb näkku

11. juuli 2014, 00:00

Saksa draamaklassikasse kuuluv süngevõitu “Woyzeck” saab ligi kakssada aastat pärast selle kirjutamist teatri Endla laval kaasaegse näo.

Saksa kirjaniku Georg Büchneri loodud näidendi teemad on kaasajas sama aktuaalsed nagu selle kirjutamise ajal, nii et palju pole algset näidendit muuta tarvis olnudki.

Näidend räägib lihtsa inimese vaimsest tasakaalust ning seda mõjutavatest teguritest – identiteediküsimustest, inimlikest unistustest ja soovidest, rahapuudusest ja truudusetusest.

Aegumatud teemad. Kuna nimetatud probleemid pole kusagile kadunud, haagib lavastaja Hendrik Toompere sõnul näidend kaasajaga väga hästi. “Pole vahet, kas sündmustik leiab aset nüüd, kakskümmend aastat tagasi, või hoopis kakssada aastat tagasi,” nentis lavastaja Endla teatri kodulehel.

Et tegevustikku paremini Eesti konteksti lülitada, on peategelasest Franz Woyzeckist saanud tänapäeva Eestis elav rahuvalvaja, kes naaseb järjekordselt sõjaväeliselt välismissioonilt ning püüab kohaneda koduse eluga.

Woyzeck ei nõua elult palju – ta vajab armastavat naist ja toimivat perekonda ning lisaks tööd, millega pere toita. Faktid, et raha napib, vaatamata nelja töökoha vahel rabelemisele, ning et naine on truudusetu, paneb aga Woyzecki vaimse tervise proovile.

Mees tahab elult kõike, mida see pakkuda võiks, ometi rapsib ta vaid probleemide sasipuntras, nagu poleks temal elu hüvedele õigust. Oma väärtusetust järjest sügavamalt tunnetades vajub Woyzeck tasapisi musta auku.

20 aastat ettevalmistust. Toompere sõnul ei ole “Woyzeck” siiski läbinisti traagiline lugu, kuna iga inimliku häda juures leidub alati ka midagi naljakat. Nõnda on Woyzecki kohanemisraskused esitatud tragikoomilises võtmes ning pikitud humoorikate hetkedega.

Antud lavastusega on Toompere olnud seotud olnud juba mitukümmend aastat. Nimelt valmistus lavastaja selle näidendi lavale toomiseks omaaegses Noorsooteatris, kus see esietenduseni aga siiski ei jõudnud.

Nüüd on Toomperel võimalus Endla laval välja tulla versiooniga, mis on küpsenud pikalt. “Enamiku viskasin minema, aga kaks episoodi varastasin kakskümmend aastat noorema mehe käest,” märkis Toompere oma vana tekstiraamatu kasutamise kohta, mis tal Noorsooteatri-aegsetest proovidest ilusasti alles oli hoitud.

 

 Draama

 • “Woyzeck”

Autor: Georg Büchner
Lavastaja: Hendrik Toompere (külalisena Eesti Draamateatrist)
Osades: Priit Loog, Kaili Viidas, Carmen Mikiver, Jaan Rekkor, Indrek Taalmaa, Ago Anderson, Tambet Seling, Ahti Puudersell ja Sander Reba­ne (külalisena).
Esietendus: 10. juulil kl 19 Endla suures saalis
Järgmised etendused: 11., 17., 18., juulil, 9. augustil
Piletid: 12–15 eurot

www.endla.ee

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  10. July 2014, 21:23
  Otsi:

  Ava täpsem otsing