Skanska juht asutas uue arendusfirma

30. juuli 2014, 00:00

Samal ajal kui Skanska oma Eesti haru uksi sulgeb, askeldab ehitushiiu juht juba uue ette­võtte kallal.

Skanska juhatuse esimehe ja Liven Kinnisvara juhatuse liikme Andres Aaviku sõnul oli uue ettevõtte – Liveni – sünd mitme eelduse loomulik jätk. “Olen olnud kogu aeg seotud kinnisvara-, täpsemalt korteriarendusega. Lisaks kogemusele on eelduseks ka see, et on hea meeskond. Samuti olid meil kohe käeulatuses projektid, millega alustada. Need eeldused on kõik pandud ühte loogilisse investeeringusse,” selgitas Aavik.

Liven Kinnisvara pandi käima veebruaris, kõigest kaks kuud pärast seda, kui avalikustati Skanska otsus tegevus Eestis lõpetada.

Liven arendab elukondlikku kinnisvara Tallinnas. “Oleme tegutsenud Tallinnas, tuleme Tallinnast ja usume Tallinna. Kui vaatame kogu Eesti arengut, siis ma arvan, et Tallinn on ainuke kasvav keskus, kuhu tasub panustada. Muidugi, mujal toimub ka tegevus ja ostetakse kortereid, aga mõnes kohas on see hooajaline, lisaks on turg õhem ja nõuab oma spetsiifikat,” ütles Aavik.

Juhatuses Skanskast tuntud mehed. Liveni juhatusse kuuluvad peale Aaviku veel Andero Laur ja Mihkel Simson, mõlemad Skanska taustaga – Laur on Skanskas arendusjuht ja Simson vastutab objektide garantii eest.

Aavik otsustas meestega uuesti koostööd teha, sest on nende oskustes kindel. “Nad on kõige paremad inimesed. Ma olen nendega koos töötanud piisavalt palju, et teada, milline on nende suhtumine ja kogemused. Suhteliselt kiirelt leidsime, et sellise seltskonnaga võiks teha ettevõtte, mis turule tuleb ja ka jääb,” ütles Aavik.

Aaviku sõnul läheb Livenil hästi – meeskond vabaneb Skanska lahkumisega seotud kohustustest ja saab pühenduda rohkem Liveni tööle.

Tema sõnul aitab Skanska kogemus uuel firmal paremini läbi lüüa. “Meil on meeskonnas kaks inimest, kes on kaua kinnisvaras töötanud, ja kaks ehituses tegutsenud inimest. Üks eelis ongi see, et ehituse poolest on meil turukeskkonnast parem arusaam kui konkurentidel,” leidis ta.

Skanska uksed peaaegu suletud. Aavik on endiselt ka Skanskas palgal. Ehitushiiu Eestist lahkumine on tema sõnul peaaegu lõpusirgel. “Kõik olulised sammud on tehtud, mis puudutab üksuste müüki ja projektide lõpetamist. Praegu on meil veel üks projekt, mis on töös ja üle andmata, kuid seal on sisuliselt meie töö tehtud, partneril on veel mõni töö lõpetamata,” rääkis Aavik. Müüdud on isegi ettevõtte Eesti kontor.

Kuigi Skanska jätab Eesti seljataha, peab firma siiski pakkuma tehtud töödele garantiid. Aaviku sõnul on need ülesanded delegeeritud erinevatele ettevõtetele.

Aavik jääb tegelema muredega, millega Skanska poole Eestist võidakse pöörduda. “Ei ole nii, et peaks Soome või Rootsi helistama. Abi saab siitsamast. See on ka üks põhimõte, mille me omanikega kokku leppisime, et tellijatele ei tohi asi minna keerulisemaks,” kommenteeris Aavik.

Tulevik stabiilne. Eelseisvaid aastaid kommenteerides märgib Aavik, et Liveni eesmärk on kindlustada klientide seas kindel positsioon. “Oleme turul varem tegutsenud ja usaldust on meie kui üksikisikute vastu piisavalt, aga tahame tekitada samasuguse maine ka Livenile,” ütles Aavik.

Firma ei kavatse laieneda ärikinnisvarasse ega tegeleda riigihangetega. “Riigihanked on puhtalt ikkagi ehitusfirmade spetsiifika, meil ei ole kavas ise ehitama hakata. Oleme positsioneerinud ennast kui kinnisvaraarendusettevõte, mille kliendid on korteriostjad ja investorid ja loomulikult ka krundiomanikud,” ütles ta.

Väike langus enne stabiilset hinnatõusu. Aavik arvab, et sel aastal korteriturul hinnad pigem natuke langevad, järgnevatel on aga oodata stabiilset tõusu, mis võib olla isegi natuke kiirem kui elukalliduse tõus.

“Praegu on keerulisem aasta, sest on Euroopa Liidu rahastamise vaheaasta. Pigem on küsimus laiem, et mis üldse Eesti majandusest saab. Meie üks eeldus, miks me tegevust alustasime, on usk, et Eesti majandus tõuseb ja Eesti on edukas maa ja Tallinn kasvab kiiremini kui muud regioonid. Kui me seda ei usuks, siis me ei tegeleks sellise asjaga,” ütles Aavik.

 

 

Tasub teada

Skanska tulemused paljastavad plaani Eestist lahkuda

Müügitulu (konsolideeritud) 2013. aastal 28,1 mln ­eurot. Eelnenud aastaga võrreldes vähenes see 54,9%, vähenemise tingis tegutsemise lõpetamine paljudes valdkondades.

Uusi lepinguid sõlmiti mullu kogusummas 12,7 miljonit eurot. 

Puhaskahjumiks (konsolideeritud) kujunes 2013. aastal 149 000 eurot, aasta varem teenis Skanska Eestis miljon eurot puhaskasumit.

Töösuhe lõppes 2013. aastal 82 töötajaga, 9 töötajaga sõlmiti uus töösuhe. Aasta lõpu seisuga töötas ettevõttes 79 inimest.

EestiTurult lahkuda otsustas Skanska avalikult 2013. aasta lõpus, põhjusteks väike ja heitlik turg ning tihe konkurents.

 

Üks küsimus

Kui lihtne on kinnisvara­arenduse turule tulla?

Jaanus Otsa, Skanska ASi endine juht ja korteriarendusega tegeleva Astlanda Ehituse OÜ asutaja

Turule on tulla võimalik siis, kui on õige toode, õige hinnaga ja õigele kliendile. Üldiselt on turuolukord pisut raskem kui mõni aasta tagasi, aga õige tootega, õige hinnaklassiga ja õigesti planeerides on turule tulek ikka võimalik.
Korteriturul aktiivsus langeb, ja langeb ilmselt veelgi, kuid arvan, et Andres Aavikul on kogemusi, et seda asja hästi teha.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
29. July 2014, 21:10
Otsi:

Ava täpsem otsing