Portugal päästab suurpanga

Sirje Rank 04. august 2014, 10:05

Portugali keskpank võttis oma kontrolli alla turuväärtuse poolest varem suurima Portugali panga.

Banco Espirito Santo hoiused ja enamus varadest eraldatakse halbadest laenudest ja suunatakse uude panka Novo Banco, mille omanikuks saab pangaprobleemide lahendamiseks olemasolev keskpanga fond. Kuna teoreetiliselt pankade sissemaksetest kogunev fond on peaaegu tühi, rahastab fond panga päästmist riigilt võetud 4,4 miljardi euro suuruse laenuga, mis makstakse tagasi Novo Banco mahamüümise tulust, vahendasid agentuur Bloomberg ja Wall Street Journal.

Kõige probleemsemad varad jäävad Espirito Santo aktsionäride ja tagamata laene andnud võlausaldajatele. Sinna hulka jäävad ka pangas suurt osalust omanud Espirito Santo Groupi muudele harudele antud laenud.

"Kahju pangaärist, mida nad korralikult kontrollida ei suutnud, katavad aktsionärid, allutatud võlakirjade omanikud ning panga juhatuse liikmed ja endised juhatuse liikmed, kes hiljutiste sündmustega seotud on, mitte maksumaksjad," teatas Portugali rahandusministeerium.

Banco Espirito Santo vajas riigi abi pärast seda, kui audit tõi välja kahjumid laenudest, mis olid antud pangas suurosalust omanud perekonnaga seotud firmadele, ning pangajärelevalve käskis pangal kapitali suurendada.

EL ja IMF laenasid Portugalile kolmeaastase tänavu mais lõppenud abiprogrammi raames 78 miljardit eurot. 12 miljardit sellest eraldati pankade rekapitaliseerimiseks ning enam kui 6 miljardit eurot sellest rahast on veel kasutamata.

Läinud nädalal kukkusid panga aktsiad Lissaboni börsil 73% 12 eurosendile, enne kui reedel aktsiatega kauplemine peatati. Panga väärtus kukkus675 miljonile eurole.

20%ne osalus Banco Espirito Santos kuulub Espirito Santo Financial Group'ile, mis on osa panga asutajaperega seotud firmade ringist. Teised suuremad aktsionärid on Prantsuse pank Credit Agricole SA 14,6%ga ja Brasiilia Banco Bradesco 3,9%ga.

Banco Espirito Santo aktsiad kukkusid juulis kui mitu Espirito Santo perekonnaga seotud firmat taotlesid pankrotikaitset.

Novo Banco uued juhid püüavad pangale mõistliku aja jooksul ostja leida, teatas keskpank. Ülevõtmisega on pank nüüd kindlamas seisus.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    05. August 2014, 17:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing