Kinnisvara. Niisked ruumid nõuavad lisainvesteeringut

11. august 2014, 00:00

Niiskete ruumide ehitus ja hooldus nõuab lisakulusid ­õige ventilatsiooni, kallima kareda plaadi ja spetsiifiliste hooldusvahendite näol.

Meriton SPA Hotel Wellness Spa juhataja Aini Sildvee sõnul on maja unikaalne juba ainuüksi selle poolest, et neil on pea kõik põrandakattematerjalid esindatud.

“Kork, puit, keraamiline plaat, vaipkate ja naturaalne kivi,” loetles Sildvee. “Oleme keeruka ülesande ees, peame puhastusvahendeid valima igale materjalile eraldi, seega on meie kulud palju suuremad.”

Lisaks vajavad üldkasutatavate ruumid, eriti märgade pindade põrandad, desifintseerimist. “Praegu on juba osa puhastusvahendeid, mis sisaldavad desifektante, kuid need ei pruugi tavalist määrdumist puhastada. Näiteks kummijalanõu triibud ja üldmäärdumine. Sel juhul on otstarbekas kasutada erikeemiat mustuse eemaldamiseks ja lisaks desifektante, mis järjekordselt muudab koristamise kulukamaks,” ütles Sildvee.

Niiskete pindade puhul on probleemiks, et niiskes keskkonnas tekib pindadele nn biofilm ehk silmale nähtamatud bakterid, mis paljunevad kiiresti ja muudavad põranda libedaks. “Pesu- ja basseiniruumides on libe põrand juba ise ohtlik. Ka valede vahendite kasutamine tekitab libeduse, mis suurendab libisemisohtu,” rääkis Sildvee.

Vali õige puhastusvahend. Sellepärast valitaksegi niisketesse ruumidesse kare plaat, mis on tavaplaadist kõrgema hinnaga. “Tihtipeale on kare pind struktuurne ja kui kasutada valesid happelisi puhastusvahendeid, kulub see struktuur maha. Kui see plaat on ka veel hele ja puhastamiseks on kasutatud valesid söövitatavaid vahendeid, siis on hiljem selliselt rikutud plaati väga raske puhastada. Olemegi nõiaringis, kus puhastamine jätab plaadi kaitseta,” kirjeldas Sildvee puhastajate muresid.

Aroomisaunades on puhastamisel tõeline peavalu plaatidele kogunev essentsõli. “Kerise taha plaatidele aurudest kogunev tume kiht nõuab eri tähelepanu ja tihedat puhastamist. Õlikiht muutub kuumuse ja ­auru tulemusena seintel ühtlaseks pruuniks värviks. Tihtipeale ei näe selliselt hooldamata plaadilt enam originaalvärvigi,” sõnas Sildvee.

Suure katlakivi sisaldusega vesi annab oma panuse, et plaate oleks raske puhastada, nõudes taas erivahendite kasutamist. “Kui katlakivi on pikalt kogunenud hooldamata pindadele, siis tuleb puhastusprotsessi mitu korda korrata, et katla­kivist vabaneda,” selgitas Sildvee. “Kareda pinna hooldamine on tõhus kindlasti masinatega, mis on varustatud ketasharjadega ja võimaldavad lisada pesuveele õiges kontsentratsioonis pesuainet. Siledamatel pindadel on hea kasutada masinaid, mis imavad kohe pärast puhastust ära üleliigse vee. See võimaldab põrandal kohe kuivada ja seeläbi tekib niiskust ka vähem.”

Olulised on õiged kalded ­duširuumides ja basseinides, et veel oleks võimalik kohe ära voolata, nii ei teki märgalasid juurde. Lisaks tuleb jälgida, et trapid oleks puhtad ja läbitavad. Lisakulu on trapipuhastusvahendid, neid tuleb eraldi kasutada. Neid tuleb lisada ka vanni äravooludesse, kus äravooluvees on palju õli, vanniessentside, kreemi- ja keharasu jääke.

Tuttav kloorilõhn. Niiskete ruumide põrandate puhtus on basseinivee puhtuse seisukohalt ülitähtis, sest jalgadega viiakse omakorda suur osa mustusest vette. “Mille tagajärjeks on vabanev kloor, mis reageerib mustusega ja just seda lõhna võime tunda ujulates,” ütles Sildvee.

Niiskete ruumide puhul on ülimalt oluline õige ventilatsioon. See peab võimaldama osas ruumides reguleerimist ja variatsioone. Näiteks peaks seade öösel tugevamalt töötama ja päeval vähem, et ruumid ei puhutaks külmaks. “Ventilatsioon on majas kindlasti väga kallis lõbu. Samas tuleb väga tähelepanelikult jälgida, et ventilatsioon oleks õigesti hooldatud ja reguleeritud, pole harvad juhud, kus ventilatsioonisüsteemi võib koguneda kondensvesi ja hallitus hakkabki vohama. Igal juhul on selle puhastamine lisakulu,” rääkis Sildvee.

Mõnikord on koristajat ruttu vaja. Paljud ettevõtted tellivad oma murede vähendamiseks puhastustööde tegemise väljast. Jõukamad firmad saavad sisseostetava teenusega rahuldada sada protsenti oma puhastusteenuse vajadust. “Seda saavad ka endale lubada ettevõtted, kus ööpäev läni pole vajadust puhastamise järele, nagu kontorid. Spaad kui teenindusettevõtted on kõige rohkem kombineeritud puhastusteenuse kasutajad. Näiteks restoraniköögis põrandale purunenud õlipudeli koristamisel on keeruline oodata väljast saabuvat koristajat,” kirjeldas Sildvee puhastusteenuse sisseostu tagamaid.

Meritonis kasutatakse puhastustöödel kahte lahendust: sisseostetav puhastusteenus ja oma maja koristajad, et sisseostetavale teenusele tuge pakkuda.

Sildvee sõnul teeb olukorra raskeks oma majas koristajate suur kaadrivoolavus, seda enam, et tegu pole professionaalidega. Kui üks on just töö selgeks saanud, lahkub ta töölt ning kogu õppeprotsess algab uue töötajaga otsast peale.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    10. August 2014, 19:46
    Otsi:

    Ava täpsem otsing