Analüütik: Venemaa juhitud tolliliidul puudub majanduslik mõte

14. august 2014, 00:00

Venemaa juhitud tolliliitu kuuluvate riikide motiivid liitumiseks on liiga erinevad, et sellest toimivat tervikut saaks, arvab Soome üks tuntumaid Venemaa eksperte Pekka Sutela.

Valgevenet huvitavad Venemaa subsiidiumid, Kasahstani Venemaa kohalolek Kesk-­Aasias vastukaaluna Hiinale ja Talibanile, liitumist kaaluvate armeenlaste ainus põhjus on, et nad tahavad Venemaalt sõjalist toetust aserite vastu. “Kõigil on head poliitilised põhjused, kuid need põhjused on täiesti erinevad,” ütles Sutela. “Täielik mõistuseabielu. Ma ei näe sel majanduslikku mõtet.”

Proovikivi. Selle mõistuseabielu ning Valgevene ja Kasahstani valmisoleku oma poliitika Venemaa omaga ühitada paneb Moskva blokaad lääne toidukaubale nüüd proovile. Nii Valgevene kui ka Kasahstan on teatanud, et ei kavatse lääne toidukaupadele Venemaal kehtestatud impordikeeluga liituda.

Tollipiiri puudumine riikide vahel loob tagaukse keelatud kauba sisseveoks.

Terenduvad ohud. Venemaa kehtestatud impordikeeld lääne toodetele võib avada Kasahstani ja Valgevene tootjatele ahvatlevad ärivõimalused, ent samas ohustada negatiivse mõjuga, kui toidukauba hinna üles ajab. “Hoolimata lõbusatest ideedest ja Kasahstanile avanevatest kirjeldamatutest võimalustest ei ole selles kõiges midagi head. Inflatsiooni on kergem eksportida kui jogurtit,” märkis endine riikliku investeerimisfondi asejuht Aidan Karibzhanov.

Venemaal on õigus tolliliidu reegleid rikkumata importi piirata, ütles agentuurile Bloomberg Moskva kõrgema majanduskooli professor Aleksei Portanski.

Euraasia Liit on Venemaa presidendi Vladimir Putini plaan vähemalt väiksemas mõõdus Nõukogude Liitu taastada, mis peaks olema vastukaaluks USA-le ja Euroopa Liidule ning jääma osaks tema pärandist.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    13. August 2014, 19:50
    Otsi:

    Ava täpsem otsing