Puhkepäev. Kadunud poeg osutub mölakaks

26. september 2014, 00:00

“Sisse astub noormees, kes ütleb enda olevat Kullervo,” kirjeldab lavastuse peaosatäitja Erni Kask momenti, mil tegevus käivitub.

Pere võtab kadunud poja pisarsilmil vastu, kuid midagi imelikku noormehe pilgus hakkab end peagi ilmutama kummalise käitumisena. Publik näeb laval perekonna, rahva ja kapitalismi kasvatatud last, keda valitseb müütilise Kullervo hing. Hing täis kibedust ja viha, iha ja halastamatut omakasu. Selle lapsega ei saa enam keegi hakkama.

Traagika musta huumori kastmes. Tüki lavastaja Lauri Maijala (27) on pälvinud palju tähelepanu oma provokatiivsete lavastustega. “Alguses plaanis Lauri teha kollaaži, mis põhineb Aleksis Kivi “Kullervo” katkenditel. Siis aga otsustas ta ootamatult kirjutada täiesti uue näitemängu, mis sisaldab mõningal määral Kivi teksti. Usun, et inspiratsiooni ammutas Lauri siiski Kivi näitemängust,” rääkis Kask lavastuse saamisloost.

“Lavastuses on hea annus sellist musta soome huumorit, mis on eestlasele tuttav näiteks Vesa-Matti Loiri (filmitegelase Uuno Turhapuro kehastaja – toim) kaudu,” sõnas Rakvere Teatri näitleja Kask, kes sai rolli tänu koduteatri koostööprojektile kahe soome teatriga. “Soomlastes üldiselt on koos suur annus traagikat ja tasakaalustamiseks sama suur annus koomikat,” selgitas peaosatäitja lavastuse kujutamisviisi, kus kokku on pandud nii ülev ja madal kui ka koomiline ja jube.

Kurjus, mis tuleb eikusagilt. Nimitegelast juhib kurjus. “Sel kurjusel ei ole alget, lätet, see on kurjus as such. See on nagu Lars von Trieri “Melanhoolia”, kus kõik liigub vääramatu katastroofi suunas ja mingit pääsemist ega positiivset programmi pole. Usun, et selline kogemus on igale kunstnikule avardav,” rääkis Kask oma näitlejatööst lavastuses.

Oma lavapartnereid kirjeldab Kask riskialdiste, suure kogemuse, hea traagika ja koomika tajuga näitlejatena. “Oli suur au teha oma viimast rolli draamanäitlejana koos selliste tuntud soome staaridega nagu Sakari Tuominen ja Tanjalotta Räikkä. Usun, et ka peretütart mängival Maruska Veronal on ees suur tulevik,“ sõnas Kask, kes on otsustanud lõpetada oma näitlejakarjääri.

Kuigi lavastuse teemad ja nende käsitlemise vorm on kohati karm, on tüki vormikeel traditsiooniline. Tegelaste soomekeelse jutu tõlget näeb ekraanil. Järgmisel nädalal mängitakse lavastust kolmel korral Rakveres ning korra Pärnus ja Tallinnas. “Soovitan tulla etendust vaatama Rakverre, sest seal on ta nii-öelda kodus, lisas Erni Kask.

 

Draama

 • “Kullervo”

Lavastaja: Lauri Maijala
Osades: Erni Kask (Rakvere Teater), Tanjalotta Räikkä (Teatteri Telakka), Sakari Tuominen (Vanha Juko) ja Maruska Verona (Tampereen Teatteri)
Esietendus: 30.09 Rakvere Teatris
Järgmised etendused: 1.-4.10
Piletid: 12-15 eurot
www.rakvereteater.ee

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  25. September 2014, 17:53
  Otsi:

  Ava täpsem otsing