Sirje Rank • 28. jaanuar 2015 kell 6:30

Kreeka vastasseis ELiga algab Venemaa sanktsioonidest

Kreeka uus valitsus astus ametisse  Foto: Scanpix/REuters

Teisipäeval ametisse asunud Kreeka uue vasakradikaalse valitsuse esimesi samme oli küsimärgi alla seada täiendavad sanktsioonid Venemaale surve avaldamiseks Ukraina sõjategevuse ägenemise pärast.

Nii ei vastusta Kreeka üksi ELi senist majanduspoliitikat, lisades ka välispoliitilise aspekti, kirjutab agentuur Bloomberg.

Peaminister Alexis Tsiprase juhitud valitsuskoalitsioon teatas, et on vastu Euroopa Liidu teisipäeval tehtud avaldusele, mis sillutab uutele sanktsioonidele teed. Kreeka valitsus taunib, et avaldus tehti nendega konsulteerimata.

„Kreeka ei ole nõus,“ teatas Kreeka uus valitsus oma avalduses, kus lisati, et ELi avaldus ei järginud protseduurireegleid jättes eelnevalt kindlustamata Kreeka nõusoleku.

Kas sellest retoorikast saab ka reaalsus, selgub neljapäeval, kui Kreeka uus välisminister Nikos Kotzias osaleb ELi välisministrite erakorralisel kohtumisel, mis sanktsioone arutab. Sanktsioonide kehtestamine ja muutmine nõuab kõigi ELI riikide toetust.

Kreeka vastuseis kõigutaks niigi habrast üksmeelt ELi riikide seas Venemaa sanktsioonide osas ning teravdaks vastuseisu Saksamaaga, kus kantsler Angela Merkel on öelnud, et sanktsioonid peavad jõusse jääma, kuni olukord ei leevene. Ühtlasi riskib Kreeka sel moel maha mängida poliitilist kapitali kõneluste eel, kus Ateena tahab Kreekale antud abilaenude tingimuste leevendamist ja laenukoorma vähendamist.

Kotzias on politoloogia professor ja endine kommunist, kes on toetanud tihedamate sidemete arendamist Venemaaga ning väljendanud vastuseisu Euroopale, kus domineerib Saksamaa. 80nendatel aastatel toetas ta Poola valitsuse vastulööki Solidaarsuse liikumisele.

„Kui keegi arvab, et võla pärast annab Kreeka käest oma iseseisvuse ja oma aktiivse rolli Euroopa poliitikas, siis ta eksib,“ ütles Kotzias ametisse asumise tseremoonial. 

Hetkel kuum