Äripäev • 15. detsember 2015 kell 10:00

Eesti puidutöösturid tegid võimsa rahasüsti

Tootmine Viiratsi Saeveskis  Foto: Andres Haabu

Eesti puidutöösturitele Rait ASile ja Lemeks ASile kuuluv AS Viiratsi Saeveski investeerib 10 miljonit eurot saematerjali tootmise suurendamisse, seisab pressiteates.

Nordwood Gruppi kuuluv Viiratsi Saeveski investeerib summa jämepalgi saagimise tehnoloogiasse. Investeeringu tulemusena on Viiratsi Saeveskis võimalik töödelda senisest suurema läbimõõduga toorainet. Tootmisvõimsus kahekordistub tasemele 200 000 m3 saematerjali aastas. Tooraine piiratud kättesaadavust arvestades on lähiaastate planeeritav toodangumaht 160 000 m3 saematerjali aastas.

Esimeses etapis 2015. aastal investeeriti palkide sorteerimisliini ja laoplatsidesse. Teises investeeringu etapis 2016. aastal toimub saematerjali sorteerimisliini ümberehitus ning 2017. aastal valmivad jämepalgi saagimisliin ja täiendavad saematerjali kuivatid.

Nordwood on kolme saetööstuse, AS Viiratsi Saeveski, AS Aegviidu Puit ja AS Viru-Nigula Saeveski ühine kaubamärk. Toodangumahult on Nordwood Eesti suuruselt teine saematerjali tootja. Toodetud saematerjali kasutatakse kodumaal ja eksportturgudel nii ehituses kui ka toorainena puidutööstustes.

Saeveskite emaettevõtted on Eesti kapitalil põhinevad ja juba üle 20 aasta edukalt puidutööstusgruppidena tegutsenud Rait ja Lemeks, kontsernides on kokku ligi 850 töötajat. Ettevõtted on orienteeritud ekspordile ning tegutsevad erinevatel turgudel Euroopas, Aasias, Venemaal, Austraalias. Puidutööstusgruppide tuntumateks kaubamärkideks on Raitwood, Parkwood, Palmako, Imprest, Pinest, AP Mets, Lemeks, Nordwood.

Rait AS kuulub ettevõttele Profende, mille omanikud on Ivar Dembrovski, Kuldar Veere ja Tõnu Tsernant. Kaks viimast mahtusid ka tänavusse Rikaste TOPi vastavalt 438. ja 306. kohale. Veere vara väärtuseks hindasime 6,2 miljonit eurot ja Tsernantil 8,6 miljonit eurot.

Lemeks ASi omanikud on OÜ Kärberi Investeeringud, mille omanik on Enn Külvik, ja Visional Invest OÜ, mis kuulub Enn Külviku pojale Jüri Külvikule. Jüri Külvik oli Rikaste TOPis 50. kohal 50 miljoni euroga.

Hetkel kuum