Sirje Rank • 8. august 2016 kell 10:30

Trump lubab väikefirmadele hõlpu

Vabariiklaste presidendikandidaadi Donald Trumpi toetajad  Foto: Scanpix/Reuters

USA vabariiklaste presidendikandidaat Donald Trump tutvustab täna Detroidis oma majanduspoliitika programmi.

Trumpi abide sõnul, kes on kõne sisuga kursis, on selles olulisel kohal väikeettevõtlust koormavate reeglite harvendamine. Väikeettevõtjad ja neid esindavad organisatsioonid on juba aastaid kurtnud, et Obama regulatsioonid on majandusel hinge kinni nöörinud. 

Trump plaanib tuua Detroidi elavaks näiteks Clintonite (endise presidendi Bill Clintoni ja vabariiklaste presidendikandidaadi Hillary Clintoni – toim.) ning Barack Obama läbikukkunud majanduspoliitikast. Trumpi argument on, et rekordilises tempos kehtestatud reeglid, maksutõusud, erasektoris energia tootmisele kehtestatud piirangud ning kiivas kaubanduslepped on Detroidile ja teistele USA linnadele palju kahju toonud, vahendas Bloomberg Trumpi tänase kõne ettevalmistatud teksti.

Ekstra plaanib Trump kuulutada, et finantssektoris ei lisandu uusi reegleid enne, kui majandus on selgelt jalad alla saanud ja kasvul.

Maksud alla 

Maksupoliitikas tahab Trump USA ettevõtetele kehtestada 15% tulumaksu ning tugevdada intellektuaalse omandi kaitset. Trumpil on ka plaan tühistada pärimismaks, kus praegu kehtib 40% määr varale, mis üksikisikute puhul ületab 5,45 miljoni dollari ja abielupaari puhul 10,9 miljoni dollari piiri.

Oodata on, et Trump kordab oma vastuseisu Vaikse ookeani ülesele vabakaubanduslepingule (tuntud akronüümiga TPP), mida toetab president Barack Obama administratsioon ja ka mitmed USA Kongressi vabariiklased. Samuti kinnitab Trump ilmselt taas toetust söetööstusele.

Kergendusena keskklassile tahab Trump lubada kõik lastehoiuga seotud kulud maksustavast tulust maha arvata. Võrdluseks tahab demokraatide kandidaat Hillary Clinton kehtestada siin ülempiiri 10% tasemele pere palgatuludest.

Trumpi abide sõnul on tänane kõne osa suveks plaanitud kõnede seeriast, kus Trump plaanib rääkida ka infrastruktuuri investeeringute kavast ning täpsemalt finantssüsteemi reguleerimisest. Trump on varem öelnud, et kavatseb 2010. aastal vastu võetud nn Dodd-Franki seaduse tühistada või asendada.

See lubadus võib talle võita mitme keskmise suurusega panga töötajate ja väikeettevõtjate toetuse, kes ei pea õigeks, et ka nendelt nõutakse Dodd-Franki seaduse täitmist, mis koostati eelkõige suurpankade tarvis.

Trumpi kõnesse andsid panuse teiste hulgas konservatiivsed ökonomistid Peter Navarro, Larry Kudlow, Stephen Moore.

Trumpi kaubandusdoktriin

Kaks Trumpi majandusnõunikku ütlesid ajalehele Financial Times, et Trumpi plaanide keskmes USA majanduse elavdamiseks on ta n-ö kaubandusdoktriin. Plaan sundida Hiina ja teised kaubanduspartnerid kaitsetollidega majandussuhteid USAga ümber vaatama. Nii nagu Ronald Reagan kaheksakümnendatel aastatel Jaapani vastu sirgeselgselt käitus.

15 aasta jooksul, mil Hiina on olnud WTO liige, on USA majanduskasv keskmiselt 1,8% võrreldes 3,5%ga ajavahemikul 1947-2001, ütles lehele Trumpi nõunike hulka kuuluv Peter Navarro. Navarro sõnul on Trumpi eesmärk see kasvutempo taastada. Netoeksport peaks edaspidi SKPsse jälle positiivselt panustama. See võib tähendada kaitsetariife Hiina kaupade vastu ja nõudmist WTO reeglid ümber vaadata.

Hillary Clinton, kes peab oma majandusprogrammist pikema kõne neljapäeval, on viimased nädalad kulutanud Trumpi majanduspoliitika kritiseerimisele. „Donald Trump ei paku meie ees seisvatele majandusprobleemidele ühtegi reaalset lahendust,“ ütles ta möödunud nädalal kampaaniaüritusel. „Ta jätkab vastutustundetute ideede pritsimist, mis paisutavad riigi võlakoormat ja toovad majanduses uue krahhi.“

Viimased andmed USA majandusest viitavad olukorra paranemisele – töötuse määr oli juulis 4,9% tasemel, mis on järsk langus 10% tasemelt 2009. aasta oktoobris.

Hetkel kuum