Äripäev • 7. märts 2017
Jaga lugu:

Swedbank: hinnad tõusevad veel, ent palgad kasvavad kiiremini

Palju raha  Foto: PantherMedia/Scanpix

Swedbanki prognoosi järgi kiireneb Eestis sel aastal hinnatõus 3%ni, peamiselt toorainete kallinemise ja aktsiisimaksude tõusu tõttu. Palgad peaksid hindadest siiski mõnevõrra rohkem kasvama, ütles Swedbanki vanemökonomist Liis Elmik.

Hinnad kasvasid veebruaris jõudsalt nii eelmise kuu kui ka eelmise aasta sama ajaga võrreldes. Keskmine tarbijakorv oli 3,4% kallim kui aasta varem. Administratiivselt reguleeritavad hinnad tõusid 7,5% ja mittereguleeritavad hinnad 2,3%. Hindade kasvu andsid suurima panuse transport ja toit.

Mootorikütuste hinnad tõusid veebruaris ligi veerandi võrra. Nafta hind eurodes oli 74% ja aktsiisimäärad 10% suuremad kui aasta tagasi. Lähikuudel nafta hind ilmselt oluliselt ei muutu. Viimasel kolmel kuul on nafta hind püsinud 55 dollari juures barreli kohta. OPECi ja Venemaa kokkulepe nafta tootmismahu vähendamiseks 2017. aasta esimesel poolaastal tundub pidavat. Kuigi korralikke andmeid nafta tootmismahu kohta maailmas ei ole.

Piimatoodete, kala ja suhkru kallinemine kergitas toiduainete hindu. Toiduainete hinnad on tõusuteel terves maailmas. ÜRO Toidu- ja Põllumajandusorganisatsiooni hinnaindeks saavutas veebruaris kõrgeima taseme viimase kahe aasta jooksul. Kõrgemad aktsiisimäärad kergitasid alkoholi ja tubaka hinda.

Hindade tõus on positiivne uudis paljudele Eesti tööstusettevõtetele, kelle käibeid hindade langus pikka aega survestas. Tööstusettevõtete müügihinnad langesid alates 2014. aasta algusest eelmise aasta keskpaigani. Viimastel kuudel on tootjahinnad aga sarnaselt tarbijahindadega ülespoole liikunud. Jaanuaris kasvasid tootjahinnad aastatagusega võrreldes 1,5%. Keskmisest enam kasvasid tootjahinnad toiduainete ja ehitusmaterjalide tootmises ning puidutöötlemises.

Vaata seoseid nende isikute ja firmadega:
Jaga lugu:
Hetkel kuum