Viru Keemia Grupp (VKG) ei saa kahte seisvat Kiviteri tehnoloogiat kasutavat õlivabrikut tööle panna, sest põlevkivi pole, kirjutab Põhjarannik.
- Ahti Asmann Foto: Andras Kralla
Viru Keemia grupi juhatuse esimees Ahti Asmann kinnitas, et võtaks tööle ligi sada inimest ja paneks paari kuu jooksul tööle ka kaks seisvat Kiviteri õlivabrikut, kui ettevõttel oleks vaid pool miljonit tonni tükipõlevkivi, mida selleks vaja läheb. Ta selgitas, et praegu tarbivad peenpõlevkivi kasutavad kolm uuemat Petroteri ja tükikivil töötavad kaks Kiviteri vabrikut aastas kokku 4,5 miljonit tonni kaubapõlevkivi. Ojamaa kaevanduse maksimaalne kaevanduslimiit on aga 4,2 miljonit tonni.
Et kaevanduse tootmismahu suurendamiseks kulub aega, oleks Asmanni hinnangul kõige kiirem lahendus osta põlevkivi Eesti Energialt. "Praegu keegi meile mõistliku hinnaga kivi ei paku. Eesti energia küsib hinda, mis on vähemalt kaks korda kõrgem selle tootmise omahinnast," tõdes ta.
Ahti asmann ja Eesti Energia juhatuse esimees Hando Sutter on meedias viimastel nädalatel pidanud teravat sõnasõda. Sutteri hinnangul on Kiviteri vabrikud niivõrd vanad, et keskkonna huvides tuleks nad sootuks sulgeda.
Seotud lood
Ettemaksed on tehingute tegemisel tavalised, kuid samas kaasnevad nendega alati ka riskid. Pole just harvad olukorrad, kus tarnija ei suuda finantsraskuste või tarneahela häirete tõttu tellimust täita, misjärel võivad ettevõtted oma rahast ilma jääda. Balti riikides tegutsev krediidikindlustusmaakler Credeo pakub koostöös Allianz Trade’iga, üleilmse juhtivettevõttega krediidikindlustuse valdkonnas, ettemaksete kindlustamise teenust, mis pakub lisakaitset just selliste olukordade puhul.