Äripäev • 5. aprill 2017 kell 5:51

Muutub Euroopa Liitu sisenemise ja lahkumise kord

Eesti riigipiiridel tugevdatakse valvet.  Foto: Erik Prozes

Reedest, 7. aprillist jõustub Schengeni piirieeskirjade muudatus, millega EList väljumisel ja sisenemisel kontrollitakse senisest põhjalikumalt Euroopa Liidu kodanikke ja nende pereliikmeid.

Põhjalikum kontroll tähendab seda, et piirivalvurid kontrollivad välispiiril ELi kodanike dokumente ning kontrollimisel kasutatakse rahvusvahelisi ning riigisiseseid andmebaase, vahendas politsei- ja piirivalveamet (PPA).

PPA integreeritud piirihalduse büroo juhi Helen Neider-Veerme sõnul tehti ELi kodanike, nende pereliikmete ja reisidokumentide kohta päringuid andmebaasidesse varem pisteliselt. „Näiteks võisid ametnikud vajadusel kontrollida andmebaasi kaudu seda, kas mõni inimene võib olla tagaotsitav,“ sõnas Neider-Veerme. Uue korra järgi hakatakse maanteede piiripunktides, lennujaamades ja Tallinna Reisisadamas kontrollima kõiki EList lahkuvaid või sinna sisenevaid inimesi ka andmebaasi kaudu.

Neider-Veerme sõnul on kontroll vajalik ennekõike selleks, et Euroopa Liitu sisenemisel või väljumisel tuvastada avalikku korda või sisejulgeolekut ohustavad inimesed. „Julgeolekuolukord on viimastel aastatel muutunud ja seetõttu on koos teiste ELi liikmesriikidega vaja teha enamat ka piiriületajate kontrollimisel. Meie eesmärk on takistada nende inimeste ELi sisenemine Eesti kaudu, kelle viibimise soov pole selge või kes võivad kujutada ohtu teistele inimestele.“

Politsei- ja Piirivalveamet palub reisijatel varuda aega piiriületuseks ja kinnitab, et teeb kõik, et inimesed saaksid reisida võimalikult kiirelt ning mugavalt.

Hetkel kuum