Märt Belkin • 7. juuni 2017 kell 15:30

Linnasüda uueneb

Viru Keskuse tänane pressiüritus.  Foto: Tiit Mõtus / Viru keskus

"Aastal 2020 ehk vähem kui kolme aasta pärast näeb sadama ja kesklinna ümbrus oluliselt teistsugune välja kui praegu. Kümne aasta pärast on see tundmatuseni muutunud," ütles Tallinna peaarhitekt Endrik Mänd.

Linn on pikaajalisel planeerimisel võtnud mitu olulist sihti: üks neist linna avamine merele, teine aga kesklinna tihendamine. Samuti tahetakse valglinnastumise protsessid tagasi pöörata linlikuma arengu suunas ja inimesed tagasi kesklinna meelitada – nii elama kui ka teenuseid tarbima.

Kesklinna tuleviku üle on pead murtud juba pikka aega. Esimesed projektid südalinna ümberkujundamiseks valmisid linnas juba enam kui kümme aastat tagasi. Nüüdseks on tulevikust saanud olevik ning toimunud on mitu arhitektuurivõistlust.

Eelmisel aastal hõikasid pealinn ja arendajad välja mitu projekti, mis Tallinna kesklinna tundmatuseni muudavad – Vabaduse platsi juurest Jõe tänava poole kulgev peatänav, Kaubamaja ümbrust tundmatuseni muutev Rävala galerii. Nüüd on kaarte avanud ka Viru keskus.

Uuendused Tallinna südalinnas.  Foto: Viru Keskus

"Viru keskus ja kogu kompleks oli, on ja jääb maamärgiks," ütles Viru keskuse juht Ants Vasar. Praegu on see ala aga ülejäänud linnaga korralikult ühendamata. Kui kompleks 45 aastat tagasi avati, oli riigikord hoopis teine ning ala mõeldud kasutamiseks peaasjalikult julgeolekutöötajatele, mitte linlastele.

Viru hotelli esine on rajatud nii, et see ei suhtleks linnaruumiga, et tallinlasel oleks seal ebamugav olla ja tulla. Tammsaare park on kompleksist kaugel, teises küljes eraldavad hoonet kihavast Narva maanteest tõkked ja barjäärid, märkis Vasar. Kompleksi päikesepoolsel küljel asuvad arusaamatul kombel aga tehnilised ruumid.

Tulekul ideekonkurss

Peagi plaanib keskus välja kuulutada arhitektuurivõistluse, et saada mõtteid, kuidas olukord lahendada. Soov on võtta kasutusele rohkem ruume ning saada juurde äripinda. Viru hotelli ees oleval alal murtaks maha tõkked ning alast tehtaks väljak.

Tammsaare pargi pool teeb aga keskusele muret see, et hoone ei suhtle praegu üldse pargiga. Keskuse eest kulgeb kitsas kõnnitee, mis ei vii kuskile. Terrassid on Vasara sõnul praegu ebamõistlikud ning neid on keeruline hästi funktsioneerima panna. Praegu tegutseb pargipoolses küljes üksnes kolm kohvik-restorani, ent ka hea tahtmise korral ei saaks olemasoleva lahendusega toimima panna näiteks kuut või kaheksat äri.

Pinda loodab keskus juurde saada muuhulgas keldrikorrustelt. Praegu tegutseb seal keskuse poolt vaid Kaubamaja toidupood, hulga pinna kasutuselevõttu segab ruumilahendus ja ehituskonstruktsioon. Suur osa keldrikorrusest on ka hotelli käes. Keskus soovib igal juhul seal tegevust laiendada.

Välistatud pole ka see, et Viru keskuse Tammsaare pargi poole ulatuva praegu kahekorruselise madalama osa peale tuleb juurdeehitusena kolmas korrus. "Kui arhitektid peavad võimalikuks ja leiavad lisamahtu kolmandal korrusel, siis meie vastu pole," rääkis Vasar.

Peaarhitekt Mänd märkis, et äärelinna kaubanduskeskustes on juba toimunud järsk arenguhüpe. Kuna mere äärde on kerkimas Hillar Tederi suurosalusega keskuseprojekt Porto Franco, on igati loogiline, et ka kesklinnas olevad Kaubamaja ning Viru keskus kvalitatiivse nihke ette võtta tahavad. "Mul on väga hea meel, et seda tehakse arhitektuurivõistluse vormis," märkis Mänd.

Mõnevõrra raskeks teeb ümberplaneerimise see, et tegu on muinsuskaitse mõttes tundliku alaga. Sajandi alguse poole loodi ka pretsedent, kui toonasest detailplaneeringust võeti välja Viru Poja nime kandnud hotelli juureehitis. Muinsuskaitse võib oma piirid ette seada ka sellele, kas ja kui palju on võimalik Viru keskust Tammsaare pargi poole laiendada.

Praeguse parkimismaja koha peale plaanib Viru Keskus teha ka uue sissepääsu. Vasar märkis, et praegu siseneb Laikmaa tänava juures oleva ukse kaudu iga päev 10 000 kuni 12 000 inimest, uuest sissepääsust hakkab sama palju inimesi läbi minema. "See oleks tulevane Viru keskuse peasissepääs täiesti kindlalt," ütles ta.

Uue sissepääsu loomist kaalub keskus ka Tammsaare pargi ja Estonia puiestee poole. Juba praegu toimib keskus nii, et selle sisekoridorid on sisuliselt tänavate jätk ja inimesed saavad keskust igas suunas läbida, isegi kui ostlemiseks otseselt mingit põhjust pole, rääkis Vasar.

Ümberringi töö käib

Viru keskuse kõrval Tammsaare pargis käivad linna tellitud ehitustööd juba praegu, kaevatakse välja vana turuhoone soklikorrust. Seejärel uuendab Tallinn kogu pargiala ning Tammsaarest saab pealinna esinduspark.

Keskus jääb ka plaanitava peatänava äärde, mis kulgeks Kaarli puiesteelt mööda Pärnu ja Narva maanteed kuni Pronksi ja Jõe tänavate ristmikuni. Peatänava projekteerimishanke tulemused on parasjagu läbirääkimisel, praeguste plaanide järgi peaks see vähemalt osaliselt saama realiseeritud hiljemalt 2020. aastal, rääkis Mänd.

Täiesti uue ilme saab ka Viru keskusest teisele poole jääv ala. Kaubamaja on juba mitu aastat plaaninud müügimaja laiendust ja hoonete uuenduskuuri. Kuna peagi käivituv arhitektuurivõistlus seda ala veel ei kata, pole praegu selge, mis saab Viru keskust ja Kaubamaja ühendavast galeriist, mida paljud linnaplaneerimise eksperdid on kritiseerinud. Mänd märkis, et linna soov on galeriist loobuda.

Töös on ka Rävala ja Estonia puiestee vahelise kvartali uuendusprojekt. Seal veab Brave Capital Rävala Galerii nime kandvat projekti, mille käigus tuleks Projekteerijate maja ja Estonia puiestee alguses asuva maja asemele 70 000 ruutmeerise pinnaga kaubandus- ja ärikeskus.

Eelmisel aastal hõikas Brave Capital välja, et kogu Rävala kvartali ehitustööde maksumus on umbes 60 miljonit eurot. Ka selle projekti puhul on üks sihte 2020. aasta. Samas asub kvartalis kaks kortermaja, mille elanikud on arendajate peale pahased ning pidurdavad arendust, kirjutas Äripäev mullu suvel.

Hetkel kuum