Äripäev • 27. oktoober 2017
Jaga lugu:

Läti telekanal piiras osturallil eestlasi

Alkoholipood Valkas.  Foto: Scanpix / Õhtuleht / Aldo Luud

Läti-Eesti piirist 50 kilomeetri kaugusel asuva Valmiera tänavatel on üha sagedamini kuulda eesti keelt, aga supermarketite parklates on nädalavahetusel iga teine auto Eesti numbrimärgiga.

Naabrid tulevad Lätisse mitte ainult alkoholi järele, neid huvitab ka majapidamis-, aga viimasel ajal eriti toidukaup, vahendasid Valmiera kohaliku telekanali Vidzemes televīzija uudised.

Rudite ja Olev elavad piirilinnas Valgas. Naine on pärit Lätist, seepärast sõidavad nad siia sageli, vahendab uudislugu. Abielupaar rääkis, et Eestis on praegu paljude toiduainete hinnad kõrgemad ja kui piirid on lahti, siis miks mitte sõita sinna, kus on odavam. „Liha on teil odavam, nüüd veel piimatooted ka. Kunagi sõitsid lätlased Eestisse ostlema, nüüd on vastupidi,“ rääkis Rudite.

Valgast pärit Toomas käib Valmieras vähemalt korra kuus. Ta ütleb, et Lätis käib toidukraami järel suur hulk tema eestlastest sõpru ja tuttavaid. „Hinnad on odavamad kui Eestis. Ma arvan, et hindade pärast eestlased siin käivadki. Ilmselt on alkohol põhiline, mida siit ostetakse. Lisaks ka ehitusmaterjalid ja mitmed ehituskaubad, mis on meil 30 või isegi 40% kallimad.“

Järsult tõusnud alkoholiaktsiisi tõttu tühjendavad eestlased Läti kauplustes alkoholiriiuleid, aga läti teleajakirjanikud märkasid ühes Valmiera suuremas ehitusmaterjalipoes, et põhjanaabrid ostavad hoogsalt ka santehnikat, majapidamistarbeid ja ehitusmaterjale. „Siin on parem ja odavam ja need kilomeetrid, mis kuluvad edasi-tagasi sõidule, on tühiasi. Ma olen Kesk-Eestist, tuli sõita 170 kilomeetrit, aga arvestades sõiduaega, kütusekulu ja seda, et siin on nii odav, oleme ikkagi plussis,“ rääkis telekanalile ehituspoes ostelnud eestlanna Eva.

Kaamera ette sattunud eestlane Kalev aga kurtis, et kodumaal ainult makse tõstetaksegi ja ta arvab, et eestlased hakkavad varsti Lätti ka eluasemeid ostma ja sinna päriseks kolima.

Samas nentisid ajakirjanikega vestelnud eestlastest peaaegu kõik, et ka Eestis on järjest sagedamini lätlasi näha – peamiselt spaakeskustes.

Jaga lugu:
Hetkel kuum