Äripäev • 25. detsember 2017 kell 9:10

Hiina vajab Detroiti-stiilis pankrotti

Hiina pealinn Peking  Foto: Sirje Rank

Hiina kohalikud omavalitsused peavad üle saama oma illusioonist, et keskpank päästab nad rahalistest raskustest välja ja võtma oma rahanduse eest vastutuse kuni pankrotti minekuni välja, vahendas Reuters Hiina keskpanga seisukohta.

Hiina keskpanga kontroll kohalike omavalitsuste võlakirjade üle tuleb kaotada ja vastutus võlakirjade eest peab minema omavalitsusele, kes saadud raha kasutas, kirjutas Hiina keskpanga funktsioonis oleva People’s Bank of China juht Xu Zhong finantsuudistesaidil Yicai.

„Kas võlakirju saab välja lasta ja mis hinnaga, tuleb läbi proovida rahandusturul. Siis pole vaja muretseda selle pärast, et kohalikud omavalitsused lasevad võlakirju suvaliselt välja.“

Hiina tippjuhtkond otsustas eelmisel nädalal karmistada järgmisel aastal kohalike omavalitsuste laenamise regulatsiooni, et kahandada kõrget võlakoormat ja vähendada majanduse riske.

Valitsus peab vastutuse võtmist selgitama, mis hõlmab ka kohalike omavalitsuste pankroti võimalust, kuivõrd siiamaani on levinud ootus, et keskpank päästab rahalistesse raskustesse sattunud omavalitsused välja.

„Hiinale on vaja ühte Detroiti-stiilis pankrotti. Ainult siis, kui me laseme riigi omandused ettevõtted ja kohalikud omavalitsused pankrotti minna, hakkavad investorid uskuma, et valitsus ei anna lõputut garantiid,“ kirjutas Xu, lisades, et sotsiaalteenuste eest hoolitsetakse.

USA tööstuslinn Detroit sattus 2013. aasta juulis maailma suurimasse kohaliku omavalitsuse pankrotti 18 miljardi USA dollari suuruse laenukoormaga.

Xu sõnul peab Hiina ka loobuma sisemigratsiooni piiramise süsteemist, sest inimeste vaba liikumine annab võrdse ligipääsu avalikele teenustele ja tasandab rahanduslikku ebavõrdsust.

Laupäeval avaldatud Hiina audititeenistuse ülevaates on kirjas, et Hiina peab kaotama illusiooni, et keskvalitsus maksab kinni kõik kohalike omavalitsuste võlad.

Hetkel kuum