Äripäev • 6. aprill 2018 • 2 min
Jaga lugu:

Millega võlub Ida-Virumaa kinnisvaraturg?

SA Ida-Virumaa Tööstusalade Arendus juhatuse liige Teet Kuusmik  Foto: Raul Mee

Majanduskasvu jätkudes vaatavad tööstusettevõtted üha rohkem Ida-Virumaa poole. Mullu toimus seal ka Eesti kalleim tööstuskinnisvara tehing, rääkis SA Ida-Virumaa Tööstusalade Arendus (IVIA) juhatuse liige Teet Kuusmik.

Kinnisvaraarenduse konverentsi programmijuhi Lisandra Treimanni küsimustele vastab Teet Kuusmik.

 

Ida-Virumaa kinnisvaraturg erineb ülejäänud Eesti maapiirkondade kinnisvaraturust päris palju. Milliseid erinevusi Teie oma tegevuses tunnetate ning mida saate välja tuua piirkonna eelistena? Ida-Virumaa on rahvaarvult kolmas maakond Eestis. Iseloomulik on kõrge linnastumise tase. Seetõttu on eluasemeturule iseloomulik korteritehingute rohkus. 2017. aastal tehti 2082 tehingut, mis on 10% vähem kui Tartumaal ja 67% rohkem kui Pärnumaal.

Teet Kuusmik esineb kinnisvaraarenduse konverentsil, mis toimub 18. aprillil. Uuri lähemalt ja pane end konverentsile kirja siin.

Maatulundusmaaga seotud tehingute arv on Ida-Virumaal üks madalamaid Eestis. Peamiste põhjustena võib välja tuua kaks: põlevkivi kaevandamise tõttu on palju maad karjääride all, lisaks on maakonnas palju soiseid alasid, mis on võetud looduskaitse alla.

Ida-Virumaa on tööstusliku taustaga maakond. Seetõttu on maakonnale iseloomulik keskmisest suurem äri- ja tootmismaa tehingute arv.

Hoonestamata tootmismaaga tehti 2017. aastal Ida-Virumaast tehinguid rohkem vaid Harjumaal. Seejuures oli Tallinnas tehtud tehingute arv väiksem kui Ida-Virumaal kokku.

Tähelepanuväärne on, et 2017. aastal tehti kõrgeima maksumusega kinnisvaratehing hoonestatud ärimaaga just Ida-Virumaal, Narvas.

Milliste suuremate riskidega peab investor ja kinnisvaraarendaja Ida-Virumaal arvestama? Kinnisvaraarendusprojektide peamiseks väljakutseks on Ida-Virumaal, nagu ka teistes piirkondades väljaspool Tallinna ja Tartut, projektide finantseerimine pankade abiga. Peamine takistus on madalad turuhinnad. Eriti puudutab see elamuarenduprojekte.

Kuidas soovitate neid riske maandada? Projektide hea ettevalmistus, nutika raha kaasamine turult ning erasektorist. Tootmiskinnisvara projektide realiseerimine on mõistlik tööstusparkides, kus planeerimisprotsess on juba tehtud ja taristu rajatud.

Pikemalt loe teemaveebist kinnisvarauudised.ee.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt