Kristjan Pruul • 16. aprill 2018 kell 11:00

Eesti majandus kasvab ka tänavu mühinal

Foto: Andras Kralla

Eesti majandus kasvab välismaise nõudluse toel kiirelt ka tänavu, andes hoogu nii kasumite kui palkade kasvule, hinnatõus jääb lähiaastatel 2-3 protsendi piiresse. Eelmise aasta hiigelkasvuga võrreldes tempo siiski aeglustub.

Majandusolud on paranenud üle Euroopa Liidu ja suurem välismaine nõudlus Eesti ettevõtete kaupade ja teenuste järele kiirendab majanduskasvu. Paranenud olud omakorda soosivad ettevõtete investeeringuid. Eesti majandus rahandusministeeriumi hinnangul üle kuumenenud ei ole.

Eesti majanduskasv aeglustub rahandusministeeriumi kevadprognoosi järgi eelmise aasta 4,9 protsendilt tänavu 4 protsendile, sügisel prognoosis ministeerium tänavuseks majanduskasvuks 3,3 protsenti.

 

Inflatsioon aeglustub tänavu 3,4 protsendilt 2,9 protsendile. Tarbijahindade kasv kiirenes möödunud aastal pärast kolmeaastast paigalseisu. Edaspidi hindade tõus mõnevõrra pidurdub ja jääb 2-3 protsendi piiresse, prognoosib ministeerium.

Keskmine palk kasvab 7 protsenti, aga inflatsiooniga korrigeerituna ulatub palga reaalkasv tänavu 4 protsendini, mis on protsendipunkti võrra suurem kui möödunud aastal. Ministeerium ootab aasta lõpuks keskmise palga tõusmist 1307 eurole. 2022. aastaks peaksid keskmised palgad kasvama 1628 eurole.

Tööpuuduse osas ministeerium muutusi ei prognoosi ning see jääb 5,8 protsendile.

Riigi eelarvestrateegias (RES) tehtavaid muudatusi arvestamata on valitsussektori (hõlmab lisaks keskvalitsusele ehk riigieelarvele ka omavalitsusi, sihtasutusi, avalikõiguslikke institutsioone, riigi ettevõtteid ja sotsiaalkaitsefonde) eelarvepositsiooni ülejääk 0,5 protsenti SKP-st.

Struktuurne eelarvepositsioon on tänavu 0,1 protsendi jagu miinuses. Eelmisel aastal oli valitssektori struktuurne tasakaal 0,3 protsendiga SKPst miinuses.

Hetkel kuum