Eesti Energia tegi 15miljonise investeeringu

12. juuni 2018, 08:33
Eesti elektrijaam Narva lähedal
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20180612/NEWS/180619936/AR/0/AR-180619936.jpg

Eesti Energia tütarettevõte Enefit Energiatootmine hakkab kasutama Eesti elektrijaamas elektri tootmiseks põlevkiviõli tootmise käigus tekkivat põlevkivigaasi senisest suuremas mahus, kahe aasta sõlmitud lepingu maksumus oli 14,7 miljonit eurot.

„Seni põletati põlevkivigaasi väikeses mahus kõigis Eesti elektrijaama kateldes. Nüüdsest põletame peaaegu kogu tekkiva gaasi suurima kasuteguriga tootmisseadmetes – Auvere elektrijaamas ja Eesti elektrijaama ümberehitatud plokis. Nii saame gaasist rohkem elektrit toota, kasutame põlevkivis peituvat energiat maksimaalselt ja vähendame sellega elektritootmise keskkonnamõju,“ ütles Eesti Energia juhatuse liige Margus Vals energiafirma pressiteate vahendusel.

Põlevkivigaasi kasutamise võimekuse tõstmise ainulaadse lahenduse töötas välja ja paigaldas Sumitomo SHI FW (SFW), lepingu sõlmimise ajal kandis ettevõte nime Amec Foster Wheeler. Riigihangete registri andmetel oli lepingu maksumus 14,7 miljonit eurot.

„Meile oli selle unikaalse ja jätkusuutliku lahenduse väljatöötamine põnev väljakutse. Meil on olnud Eesti Energia meeskonnaga väga hea koostöö – meile on oluline täita klientide ootusi täie pühendumusega ja luua seeläbi kliendile maksimaalset väärtust,“ ütles Sumitomo SHI FW juhatuse esimees Tomas Harju-Jeanty.

Ettevõte on koos Eesti Energia ja Tallinna Tehnikaülikooliga arendanud põlevkivitehnoloogiaid, samuti on ettevõte ehitanud Eesti elektrijaama 8. ploki kaks keevkihtkatelt ja Balti elektrijaama 11. ploki kaks keevkihtkatelt.

Osaliselt oli ümberehituse maksumus finantseeritud riikliku maksusoodustusega. 2016. aastal kirjutas Eesti Päevaleht, et Eesti Energia ja keskkonnaministeerium sõlmisid lepingu, mis võimaldas Eesti Energial kolme aasta jooksul asendada 8. plokis tekkivate tuhajäätmete kõrvaldamise tasusid kuni 6,5 miljoni euro ulatuses. Kui suureks saastetasude asendamise mahud tegelikult kujunevad, sõltub ümberehitatud plokis toodetava elektri ja tekkivate tuhajäätmete mahtudest, ütles Vals lehele toona.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
12. June 2018, 08:36

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing