Pille Ivask • 11. juuli 2018
Jaga lugu:
NATO peasekretär Jens Stoltenberg (vasakul) ja USA president Donald Trump täna Brüsselis.  Foto: AFP/Reuters

Trump: Saksamaa on Venemaa vang

USA president Donald Trump ütles täna NATO tippkohtumise eel, et Saksamaa on Venemaa vang, kuna maksab viimasele energia eest miljardeid dollareid.

„Saksamaa on Venemaa vang,“ ütles Trump kohtumisel NATO peasekretäri Jens Stoltenbergiga, vahendab CNN. „See on äärmiselt kohatu.“

Trump ütles, et USA peab Saksamaad „Venemaa vastu kaitsma“, hoolimata sellest, et Saksamaa maksab Venemaale energia eest miljardeid dollareid. „Ma arvan, et see on midagi, millele NATO peaks tähelepanu pöörama,“ ütles ta.

Stoltenberg jäi oma vastuses diplomaatiliseks ning väitis, et kuigi allianssi sees võivad osalised olla mingites küsimustes eriarvamusel, ollakse koos siiski tugevamad kui eraldi. Seepeale ei jätnud Trump aga oma jonni ning küsis, mil viisil saab NATO olla tugev, kui Saksamaa teeb Venemaad rikkamaks. „Saksamaa, nii nagu ma aru saan, on Venemaa vang,“ kordas Trump veel kord.

Saksamaa harjub Trumpi pragamisega

Saksamaa kaitseminister Ursula von der Leyen ütles Trumpi väljaütlemist kommenteerides, et Trumpi pragamisega saab loodetavasti harjuda. „Kui me vaatame gaasitoru, siis on Saksamaa energiatarneid silmas pidades sõltumatu riik. Tippkohtumisest tahame me siiski aga seda, et saadame välja sõnumi ühtsustundest,“ ütles von der Leyen, vahendab CNN.

Saksamaa on lubanud, et tõstab kaitsekulutuste mahu SKPst 2025. aastaks 1,5%ni. Praegu on see näitaja 1,2% juures. NATO reeglid näevad teadupärast ette, et liikmesriigid kulutavad 2% SKTst kaitsekulutusteks.

Von der Leyen tõdes, et Trumpi kommentaarid kaitsekulutuste kohta on siiski asjakohased. Saksamaa panustab von der Leyeni sõnul suuri summasid oma vägedesse. „Me oleme palju edenenud, aga palju tööd on veel teha. Ses mõttes on meie Ameerika sõpradel õigus.“

Jaga lugu:
Hetkel kuum