Pille Ivask • 1. august 2018 kell 9:03
Hiina ja USA lipud  Foto: Reuters/Scanpix

Trump tahab tariife kahekordistada

USA presidendi Donald Trumpi administratsioon kaalub tariifide kahekordistamist 200 miljardi dollari väärtuses Hiina kaupadele, vahendavad Bloomberg ja BBC.

Juuli alguses kehtestas USA 25% suuruse maksu 34 miljardi dollari väärtuses kaupadele. Nüüd on Trump teatanud, et kaalub 10% suuruse lisamaksu kehtestamist 200 miljardi dollari väärtuses Hiina kaupadele. See tähendaks omakorda, et maksumäär tõuseks samuti 25%ni.

Möödunud kuul tuli Trumpi administratsioon välja nimekirjaga, kuhu on kantud 200 miljardi dollari väärtuses kaupu. Sinna hulka kuuluvad näiteks toidukaubad, mineraalid, aga ka muud tarbekaubad, näiteks käekotid.

Trump on ühes televestluses välja toonud, et on vajadusel valmis kehtestama tariifid 500 miljardi dollari väärtuses Hiina kaupadele. Trump viitas sellega asjaolule, et möödunud aastal tuli Hiinast USAsse enam kui 500 miljardi dollari väärtuses kaupu. Samuti on ta korduvalt viidanud sellele, et Hiina ettevõtted tegelevad intellektuaalse omandi varastamisega.

Samas teatas üks anonüümsust palunud isik, et USA rahandusminister Steven Mnuchin ning Hiina asepeaminister Liu He peavad eravestlusi eesmärgiga taastada kõnelused tollitüli lahendamise üle. See omakorda loob üpris kummalise olukorra, kui ühelt poolt kehtestatakse tolle, aga samas peetakse läbirääkimisi nende kaotamise üle. Samuti on märkimisväärne, et kui idee poolest keerleb asi 375 miljardi dollari suuruse USA kaubandusdefitsiidi ümber, siis tegelikkuses on küsimus paisunud kahe riigi vaheliseks tüliks ning rivaalitsemiseks.

Hiina kritiseerib

Hiina välisministeerium teatas, et kui USA uute tariifidega tõesti välja tuleb, ei jää Hiina võlgu. „Kui USA tegevus eskaleerib olukorda, võtame me kindlasti kasutusele vastumeetmed, mis toetavad meie õigusi ning huvisid,“ ütles ministeeriumi kõneisik Geng Shuang täna peetud pressikonverentsil.

Ta lisas, et Hiina meelest peaks seesuguseid probleeme lahendama siiski läbi kõneluste ja kommunikatsiooni, kusjuures dialoog peaks põhinema võrdsusel ja aususel, aga ka reeglitel ning usaldusel.

Hetkel kuum