Äripäev • 21 oktoober 2018

Vene oligarh andis Skandinaavia pangad kohtusse

Boris Rotenberg.  Foto: Igor Russak

Venemaa ärimees Boris Rotenberg on algatanud Skandinaavia pankade vastu kohtuvaidluse, kinnitavad Danske Bank, Nordea ja Handelsbanken.

Helsingi ringkonnakohtusse antud hagis süüdistab Rotenberg Nordeat, Danske Banki, OP-d ja Svenska Handelsbankenit selles, et pangad rikuvad lepinguid seoses Ameerika Ühendriikide sanktsioonidega, kirjutab YLE. Teadaolevalt sulges Nordea Rotenbergide perele kuuluva Soome ettevõtte kontod, tuues põhjuseks USA sanktsioonid.

Nordea panga riskijuhtimise direktor Julie Galbo ei soovinud kohtuasja detaile kommenteerida, kuid märkis, et kohtuasi illustreerib hästi rahapesu vastase võitluse keerukust.

„Meil on terve rida regulatsioone, mida me peame oma tegevuses järgima. Selleks, et üldse rahapesuga efektiivselt võidelda, on vaja aga üleilmset konsensust, kellega ja mille pärast me võitleme,” märkis Galbo. Ühtlasi rõhutas ta vajadust suurema koostöö järele nii ametiasutuste kui pangandussektori vahel, vahendas Delfi välismeediat.

Forbes hindab Boris Rotenbergi varanduse väärtuseks üle 1 miljardi USA dollari. Boris ja tema vend Arkadi Rotenberg said lüüa USA kehtestatud sanktsioonidest, sest kuuluvad president Vladimir Putini lähiringi. Näiteks on arvatud, et Putin „premeeris“ vendasid miljardeid dollareid väärt lepingutega Gazpromis ja andis neile Sotši olümpia ajal 7 miljardi eest töid.

Putini lähiringist

Boris ja Arkadi Rotenberg kontrollivad kahte panka – InvestCapitalBank ja SMP pank – mõlemad sanktsioonide all.

Kui 2014. aastal USA alustuseks nõrgemad sanktsioonid kehtestas, kirjutas Venemaa opositsiooniliider Aleksei Navalnõi, et Lääs peaks tegema lõpu Kremli lähikondlaste luksuslikule elustiilile, külmutades oligarhide vara. „Sanktsioonid peaksid käima Putini siseringi pihta, kuhu kuuluvad: Volga Groupi juht Gennadi Timtšenko, ärimehed ja endised Putini sparringupartnerid Arkadi ja Boris Rotenberg, Putini personaalpankur Juri V. Kovaltšik, Venemaa Raudtee president Vladimir Jakunin, oligarhid Roman Abramovitš ja Ališer Usmanov ning Rosnefti ja Gazpromi juhid Igor Setšin ja Aleksei Miller," kirjutas Navalnõi.

Aasta hiljem kehtestas USA lisasanktsioonid näiteks ettevõtete vastu, mis on USA välisministeeriumi sõnul aidanud Venemaa suurärimeest ja president Vladimir Putini lähikondset Boris Rotenbergi.

Uurivate ajakirjanike platvorm OCCRP (Organized Crime and Corruption Reporting Project) on jõudnud järeldusele, et Putini perekonna liikmed, vanad sõbrad ning sõbrad, kellest on saanud pereliikmed, omavad vähemalt 24 miljardit dollarit. Enamik lähikondsetest on seotud gaasi- või naftatootmisega või löövad kaasa riigifirmades. Sellised tegelased on näiteks Juri Kovaltšuk, Gennadi Timtšenko, vennad Arkadi ja Boriss Rotenberg.

2016. aastal reastas Vene Forbes Venemaa eelmise aasta n-ö riigitellimuste kuningad ehk ettevõtjad, kes võitsid mullu kõige enam riigihankeid. Kuningate ilma konkursita võidetud hankeid on kokku üle triljoni rubla väärtuses, kirjutab väljaanne. Tabelit juhib Arkadi Rotenberg, kellele toovad mullused riigihanked sisse 555,5 miljardit rubla (6,6 mld eurot). Tellimused selle summa väärtuses sai ainuisikuliselt talle kuuluv firma Stroigazmontaž. Ettevõte võitis kuus hanget ilma konkursita. Suurprojektide seas on Kertši silla ehitus ja Venemaalt Hiinasse gaasitarneteks valmiva tehase Sila Sibir ehitus.

Hetkel kuum