Äripäev • 22. oktoober 2018
Jaga lugu:
Uudised
Ainult tellijale
Eesti pensionifondide keskmine tootlus kümne aasta jooksul on OECD maade seas kehvim.
Eesti pensionifondide keskmine tootlus kümne aasta jooksul on OECD maade seas kehvim.  Foto: Andras Kralla

Eesti pensionäride kadunud kümnend

Paljutõotatud raha kasvatamise asemel on pensionifondid eestlaste raha hoopis kaotanud, selgub OECD värskest uuringust.

Nüüd on asi ametlik: OECD reastas riigid pensionite tootluse järgi ja Eesti tulemus on kurb – viimase kümne aasta jooksul on siinsete pensionifondide reaaltootlus olnud –1,3%.

Kui kümne aastaga on OECD pensioniuuringus osalenud 37 riigist enamik suutnud pensionäride raha kasvatada, siis Eestil pole see õnnestunud: hoolimata pensionireformidest, mis lubavad fondidel paigutada rohkem raha aktsiatesse ja muudesse varaklassidesse, on turgude tõus siinsetest fondidest mööda läinud ja kokku on Eesti pensionifondide reaaltootlus jäänud –1,3% juurde. See on viletsaim tootlus Euroopa riikide seas. Miinusesse jäid küll ka Bulgaaria (–0,4%), Tšehhi (–0,1%) ja Slovakkia (–0,3%), kuid mitte nii suures ulatuses.

Olukorras, kus enamiku riikide pensionifondid raha kasvatavad, ei ole Eesti fondidel tuua õigustuseks isegi finantskriisi – mis on ka praeguse 10aastase tsükli alguspunkt – ega sellele järgnenud majanduslangust. Kriis ei läinud mööda ühestki riigist. Parimat tootlust tegid selles ajavahemikus 4,4 protsendiga Hollandi ja 4,6 protsendiga Sloveenia pensionifondid.

Täispikkuses näevad seda lugu Äripäeva tellijad.

Oled tellija, kuid ei pääse lugema?Vaata siia

Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt