Äripäev • 1. november 2018 kell 10:36

Riik annab omavalitsuste buldooseritele hoogu

Aasta eest pandi kopp alla 53 tühjaks jäänud kortermajale  Foto: Raul Mee

Omavalitsused saavad nüüdsest tondilosside lammutamiseks küsida riigilt kuni 100 000 eurot toetust, mis on kaks kolmandikku rohkem kui varem.

Lisaks saab nüüdsest lammutada ka kasutusest välja langenud ühiskondlikke hooneid, mis varem jäid selle toetuse alla ei jäänud, teatas majandus- ja kommunikatsiooniministeerium.

"Laiendatud toetusmääraga tuleb riik omavalitsustele appi, et kõikide kasutusest välja langenud hoonete lammutamine oleks võimalik. Korrastatud elukeskkonnal on ka selge majanduslik mõju – tondilossidest vabanedes tõuseb piirkonnas maa ja kinnisvara väärtus ning muutub ahvatlevamaks nii arendajatele kui uutele elanikele,“ ütles ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Rene Tammist.

2017. aasta lõpu seisuga oli toetust eraldatud 28 kohalikule omavalitsusele 53 elamu jaoks summas 554 220 eurot. Aktiivseimad taotlejad on olnud Sillamäe linn, Koonga vald ning Tallinna linn. Suurim toetus summas 60 000 eurot on eraldatud Kohtla-Järve linnale.

Riik toetab kasutusest välja langenud munitsipaalomandisse kuuluvate või hoonestusõigusega koormatud kinnisasjal asuvate elamute lammutamist 70% ulatuses.

Mõne aasta eest näitas riigikontrolli audit, et kohalikes omavalitsustes jääb vajaka ohtlike hoonete lammutamisel. Kasutuseta hoone sissepääsu tõkestamine on ajutine lahendus, probleemid ja oht kaovad ainult koos kasutuseta hoonete kadumisega – need tuleb kas renoveerida või lammutada.

Päästeameti hinnangul oli 2015. aastal ohtlikke hooneid üle 1200.

Hetkel kuum