Mait Kraun • 10. november 2018 kell 10:03
Foto: Shutterstock

Kuidas kulutada aega sellele, mida tegelikult teha tahad?

Kui sa tahad teha seda, mis sulle meeldib, pead õppima ütlema "ei", kirjutab ajakirjanik ja konsultant John Boitnott portaalis Inc.com.

Järgnevalt avaldame John Boitnotti arvamusartikli täismahus:

Toimekus on muutunud mõnevõrra staatuse sümboliks. Ma kuulen, kuidas ettevõtjad uhkeldavad sellega, kui vähe nad magavad. Või sellega, kui palju neil on praegu käsil erinevaid projekte. Ja peaaegu alati soovivad nad, et neil oleks vähem teha. Kui pinget oleks vähem, siis nad suudaksid oma energiat rohkem fokuseerida ja tekitada vaba aega.

Olgu selleks sõbraga kohtumine, mingis lisaprojektis või koosolekutel osalemine, "ei" ütlemine on vahepeal küllaltki raske. Kunagi varem pole inimestega ühenduse saamine olnud nii lihtne. Ja huvitavaid probleeme ning ülesandeid, mille kallal töötada, on väga palju. Eriti keeruline võib see olla omaenda ettevõtte juhtimisel. Idufirmade puhul tekib kultuuriline kinnisidee ning tunnustuse soov, mis paneb veelgi rohkem survet peale.

Paljude jaoks tekivad probleemid seal, kus väiksema prioriteediga ülesannetesse pannakse liiga palju energiat. Kui sa õpid ütlema "ei", on sul rohkem aega panustada sellesse, millest sa kõige enam hoolid.

Selleks, et osata keelduda ja töötada targemalt, tasub jälgida allpool välja toodud lihtsaid samme:

Kujuta ennast ette tulevikuolukorras

Oletame, et sul tekib suurem või väiksem projekt, millesse panustamist sa kaalud. Kujuta ennast seal situatsioonis ette. Mõtle selle peale, millist panust see sinult nõuaks. Kui palju energiat tahad kulutada? Kellega sa töötaksid ja oma aega veedaksid? Kas see järgmine kogemus sobitub sinu teiste kohustustega?

Vahel võib uuele projektile "jah" ütlemine olla väga lihtne – sa saad uusi oskusi ning teiste tunnustuse. Samas teed sa kiirustatud otsuse, kui sa ei võta arvesse pühendumist ja kohustusi. Näiteks inimesed, kellega sa hakkad tegema koostööd, võivad projekti muuta väga ebaatraktiivseks.

Sea ennast tulevikku ning tekita realistlik perspektiiv sellest, milline see pühendumine tegelikult välja näeb. Ära tee kiireid ja impulsiivseid otsuseid.

Kas sul jääb energiat alles?

Väiksemad kohustused vajavad natuke kujutlusvõimet ja teadmisi sellest, milline on sinu hetkeolukord.

Oletame, et üks su sõpradest ehitab oma veebilehte ning ta küsib pärast tööd sinu abi. Esialgu tundub, et see ei pruugi väga kaua võtta. Kui sul tuleb aga meelde, et see saab olema pärast 10tunnist tööpäeva või pead selleks palju liikuma, muutub sinu perspektiiv. Kas pärast seda on sul energiat alles ka lähedaste jaoks? Tõenäoliselt mitte.

Jäta meelde, et sa ei ole peaaegu mitte kunagi võlglane

Mul oli väga raske "ei" öelda, sest ma tundsin ennast selle tõttu halvasti. See on väga levinud, kui sa tunned, et oled inimestele võlgu või tahad kõigile meeldida.

Ma sain sellest üle kahte põhimõtet kasutades. Esiteks, sa ei meeldi kõigile niikuinii. Teiseks, inimesed kipuvad sinult vähem ootama, kui sa arvad. Iga kord, kui sa ütled "jah" ning tegelikult seda ei mõtle, suurenevad ka ootused. Kui sa ei ole ülesande pärast põnevil, siis on tõenäoliselt kuskil mujal teine inimene, kes on ja suudab sinna rohkem energiat panna. Lõpuks on see sinu elu ja sa elad seda iseendale.

Sa saad oma aega igapidi kasutada

Tuleb ennetada seda, mida sa teed. Uuele projektile kulutatud aeg tähendab seda, et sa ei saa selle ajaga midagi muud peale hakata.

See tähendab, et terve päeva kestva konverentsi (ja seal 20minutilise kõne pidamise) alternatiivkulu ei ole võrreldav ühe tööpäeva kaotamisega. Sa kasutad suure osa oma energiast ära ning võimalik, et väldid tööülesandeid, mida sa parema meelega teeksid. Kui sa sellest aru saad, siis see aitab sul prioriteedid paremini paika seada.

Mis on sinu motiiv?

Kui keegi pakub sulle uut projekti, siis on lihtne see vastu võtta, sest "see arendab ju minu Exceli-oskusi."

Kui sinu eesmärk on Excelis paremaks saada, kas see projekt on parim viis seda teha? Ehk oleks parem maha istuda ning võtta kahetunnine koolitus? Ehk on seal projektis vaja kasutada vaid teatud funktsioone, mis sind pikemat aega ei arenda?

Pead mõtlema sellele, miks sa seda teed. Küsi endalt: "Kas on mingit paremat ja kiiremat viisi, kuidas selle eesmärgini jõuda?" Anna omale aega järelemõtlemiseks ning tee nii, nagu ise heaks arvad.

Hetkel kuum