Äripäev • 10. november 2018 kell 9:46

Rootsi vaibuv ehitustempo ähvardab majanduskasvu

Stockholmis on ehituslubade küsimine eriti kiiresti kahanenud.  Foto: Panthermedia

Ehitamise kasv, mis Rootsis viimastel aastatel kiirenes, vaibub kiiresti. Seda nähakse juba ohuna majanduskasvule, kirjutab Kauppalehti.

Ehitamise kasv aeglustub ülimadalatest intressidest hoolimata, kuigi Rootsi 290 omavalitsusest 255 kannatab korteripuuduse all.

Ehitusala asjatundjad peavad selle põhjuseks Rootsi finantsinspektsiooni eelmisel kevadel kasutusele võetud reegleid, mis piirasid eluasemelaenude pikkust ja viisid eluasemete hinnad langusesse.

Prognoosid muudeti tagasihoidlikumaks

Rootsi statistikaameti teatel vähenes alustatud ehitiste arv tänavu esimesel poolaastal esimest korda pärast 2012. aastat. Edaspidiseid prognoose tõmmatakse tugevasti allapoole.

Rootsi ehitusamet Boverket on prognoosi lühikese aja jooksul kaks korda kärpinud kokku 12 000 elamispinna võrra. Riigi ehitustööstuse prognoos on veelgi karmim, tõmmates mahtu koomale 22 000 elamispinna võrra. Ehitusettevõtte Veidekke hinnangul kahaneb järgmise 3–4 aasta jooksul valmivate elamispindade arv poole võrra, halvemal juhul veel rohkemgi.

Kõige tugevamat mõju avaldavad laenude lühenemine ja selle tõttu langenud hinnad Stockholmis, kus ehituslube küsiti esimesel poolaastal 65 protsenti vähem kui aasta tagasi.

Arendajatel raske müüa

Rootsi pealinnas on mitu kinnisvaraarendajat ehitanud hulga luksuskortereid esinduslikesse asukohtadesse, arvestades sellega, et korterite hinnad tõusevad. Nüüd seisab Stockholmi kesklinnas poolvalmis kortermaju ja ettevõtted on raskustes.

Nii on näiteks kinnisvaraarendaja Tobin Propertiesi müük esimesel poolaastal vähenenud aasta võrdluses 92 protsenti, Oscar Propertiesi müük vähenes 70 protsenti ja ettevõtte aktsia on aastaga poole võrra odavnenud. Lisaks on ettevõtte hilinenud projektis korteri broneerinud klient nad kohtusse kaevanud. Ka kinnisvaravahendaja SSMi 50 korteritostjat tahavad ühiselt lepingust lahti öelda.

Hetkel kuum