Äripäev • 12. november 2018 kell 14:42
Eestis on kinnisvara ostu tegemine soodsam kui enamikus teistes riikides.  Foto: Andras Kralla

Eesti kinnisvaratehingud ühed maailma soodsamad

Kui Maailmapanga värske Doing Business 2019 raporti kohaselt on Eesti majanduskeskkond tervikuna võrreldes varasemate aastatega pisut halvenenud, siis kinnisvaratehingud on Eestis jätkuvalt ühed soodsaimad ning lihtsaimad maailmas.

Raport, mis võtab arvesse nii kinnisvaratehingute ajalist kui ka rahalist kulu, paigutab Eesti 6. kohale.

Raport analüüsib kinnisvaratehingute juures nii rahalist kulu, sealhulgas notari tasu ja kinnistamise riigilõivu, kui ka asjaajamisele kuluvat aega ning tehingute tegemiseks vajalikke tegevusi. „Kuigi üldkokkuvõttes oli Eesti majanduskeskkond edetabelis võrreldes varasemate aastatega pisut langenud, siis vähemalt kinnisvaratehingute osas oleme hoidnud stabiilselt tugevat positsiooni,“ märkis Notarite Koja esimees Merle Saar-Johanson. Kinnisvaratehingute lihtsuse ja madalate kulude poolest edestavad Eestit vaid Uus-Meremaa, Rwanda, Leedu, Gruusia ja Valgevene.

„Kahtlemata on meil aidanud head positsiooni hoida investeeringud IT-lahendustesse - näiteks notarite infosüsteem e-notar, mille abil oleme tehingute ajakulu märkimisväärselt vähendanud. Selle süsteemi toel oleme saanud pakkuda teenust tõhusamalt ja kiiremini,“ ütles Saar-Johanson.

Kui Eestis tuleb kinnisvara soetamisel läbida kolm protseduuri, mille rahaline kulu on võrdne 0,5 protsendiga kinnisvara väärtusest, siis muudes OECD kõrge sissetulekuga riikides tuleb keskmiselt läbida 4,7 protseduuri, mille rahaline kulu võrdub 4,2 protsendiga kinnisvara väärtusest. Seega on Eestis kinnisvara ostmine keskmiselt rohkem kui kaheksa korda odavam võrreldes teiste OECD kõrge sissetulekuga riikidega.

Kuigi raporti üldarvestuses on Eesti nelja koha võrra langenud, asudes mulluse 12. koha asemel 16. kohal, edestame naabritest endiselt 17. kohal asuvat Soomet ja 19. kohal olevat Lätit. Lähinaabritest on Eestist eespool vaid Leedu, mille leiab raporti edetabelist 14. kohalt. Esikolmiku moodustavad Uus-Meremaa, Singapur ja Taani.

Hetkel kuum