Pille Ivask • 14. detsember 2018 kell 10:06

May sai Euroopast vaid toetavaid sõnu

Briti peaminister Theresa May Euroopa Ülemkogul sel nädalal.  Foto: AFP/Scanpix

Eilne Euroopa Ülemkogu suuri muudatusi kaasa ei toonud, Briti peaministri Theresa May saak piirdus vaid suusõnaliste kinnitustega, et Iiri piiri küsimus on ajutine.

Euroopa Komisjoni president Jean Claude Juncker ütles, et Brexiti lepet uuesti ei avata, küll aga võidakse teha täpsustusi. Junckeri sõnul peaksid britid olema selgesõnalisemad, mida nad ootavad.

Reedel avaldas Financial Times artikli, millest justkui näiks, et Mayl on kas plaan või on ta täielikult nurka surutud. May ütles väga ptsekoheses vestluses Euroopa Liidu juhtidega, et kui Euroopa Liit ei ole nõus lahkumisleppe tingimusi Suurbritannia huvides parandama, võib ta Brexiti-leppe kasvõi järgmisel nädalal parlamenti äkkhääletusele viia.

May annab esmaspäeval Briti parlamendi ees aru, missuguseks kujunes tema saak Euroopa Ülemkogult. Ja ühtlasi loodab ta seega, et parlamendisaadikud muutuvad Brexiti-leppe vastu leebemaks.

Samal ajal teeb Euroopa Liit ettevalmistusi juhuks, kui britid peaksid Euroopa Liidust leppeta lahkuma. Kogu sellekohane info avaldatakse Junckeri sõnul 19. detsembril ehk järgmisel kolmapäeval, vahendab BBC.

May jaoks on olnud see nädal eriti raske, sest kolmapäeval avaldasid talle kui erakonna juhile konservatiivid umbusaldust. See siiski läbi ei läinud. Kriitikutele ei meeldi Iiri nii-öelda varuvariandi kirjutamine Brexiti leppesse. Kriitikud ütlevad, et varuvariant, mille eesmärk on, et Põhja-Iirimaa ja Euroopa Liitu kuuluva Iirimaa vahele ei teki füüsilist piiri, hoiaks Suurbritannia ühenduses Euroopa Liiduga määramata ajaks ning seega ei saa britid hakata pidama ka kaubanduskõnelusi.

Briti konservatiivid ütlevad, et varuvariandi kasutuselevõtmine peaks olema kindlasti ajutine ning selle peab lepingusse sisse kirjutama.

May ütles eile Ülemkogul, et paika võiks panna kuupäeva, mis ajaks peaksid Euroopa Liidu liikmesriigid ja Suurbritannia jõudma kaubanduskokkuleppele juhul, kui nendeni ei jõuta 2019. aasta 29. märtsist 2020. aasta lõpuni plaanitava üleminekuperioodi vältel. Sellele soovile vastu ei tuldud.

Euroopa liidrid kinnitasid vaid suusõnaliselt, et Iiri varuvariant on ajutine ning liikmesriigid töötavad selle nimel, et sõlmida Suurbritanniaga uus kaubandusleping võimalikult kiiresti. May ei saanud seega kohtumiselt juriidiliselt siduvaid kinnitusi, mida temalt nõuavad osa erakonnakaaslasi ja kõik Põhja-Iirimaa Demokraatliku Unionistide Partei saadikud.

Referendum on õhus

Samal ajal on Suurbritannias jõudu kogumas teise referendumi toetajad eesotsas endise peaministri Tony Blairiga, kelle sõnul peab avalikkuse sõna aitama murda Brexiti ümber puhkenud seisaku, kirjutab Reuters.

May on aga öelnud, et teist referendumit ei tule.

Ka väljaande Diplomaatia peatoimetaja Erkki Bahovski ütles sel nädalal Äripäevale antud kommentaaris, et kuna brittidel pole referendumite korraldamisega kogemusi ning see pole osa riigi poliitilisest kultuurist, oleks referendumi korraldamine vale.

Samuti on Briti ühiskonnas tekkinud Brexiti pärast suur lõhe, mis tähendab, et referendumi tulemus võib kajastada ikkagi seda, et pooled inimestest on Brexiti poolt ja pooled vastu. Mäletatavasti lõppes ka 2016. aasta hääletus sellega, et 52% brittidest pooldas Brexitit ja 48% oli vastu.

Hetkel kuum