Artikkel

  "Jaapanlased tellisid sadade kaupa"

  Eestis mitukümmend aastat mitmesuguseid eriseadmeid tootnud OÜ Englo kiirguse mõõtmise taskuindikaator osutus Jaapanis Fukushima katastroofi ajal ihaldusobjektiks.

  OÜ Englo tegevjuht Karin Punning ja peakonstruktor Toomas Sõmer.Foto: Liis Treimann
  „Jaapani väikekaupmehed leidsid internetist meie kodulehekülje üles ja tellisid taskuindikaatoreid sadade kaupa,“ räägib Englo tegevjuht ja kaasosanik Karin Punning.
  Ilmselt on ka vähe neid ettevõtteid, mille toodangu kasutamine on tehtud kohustuslikuks lausa ministri määrusega. Üheks selliseks on Englo.
  Nimelt on mitmes seadusaktis, näiteks majandus- ja kommunikatsiooniministri määruses ja maanteeameti peadirektori käskkirjas sätestatud, et teepinnase tiheduse määramisel kasutatakse Loadman- või Inspector-tüüpi seadet. Loadman on Soomes toodetud ja Inspector on Englos toodetud deflektomeeter ehk teekatte kandevõimet määrav tester.
  „Tegelikult ei oleks ju pruukinud määrusesse nimelisi seadmeid üldse sisse kirjutada,“ möönab Englo tegevjuht ja kaasosanik Karin Punning. „Aga nii see välja kukkus, ilma et meie oleksime kusagil seda asja tagant torkinud. Maanteeamet tahtis sellist seadet.“
  Englo peakonstruktori ja kaasosaniku Toomas Sõmera sõnul tulid kunagi Englosse maanteeameti mehed, kes olid soomlastelt kingituseks saanud deflektomeetri Loeadman. „Mehed kiitsid, et jube hea riist, aga pagana kallis, ja küsisid, et järsku saaks Englo midagi analoogset teha,“ meenutab Sõmer. „Võtsime asja ette, nägime palju valu ja vaeva ja nüüd on sellest saanud üks meie hitt-toode.“ Sõmer lisab, et nende seade on Soome analoogist vähemalt kaks korda odavam.
  Allhange on täitsa võõras teema
  Toomas Sõmer miiniotsijaga.Foto: Meeli Küttim
  Englo oli eelmise aasta Gaselli TOPis 780. kohal ja on ka järgmisel nädalal avalikustatavas kiiresti arenevate ettevõtete edetabelis. Ettevõte toodab eriseadmeid peamiselt teedeehitusele ja militaarvaldkonnale. Kõik on omatooted, Englo pole 27 tegutsemisaasta jooksul kunagi allhanget teinud.
  „Mina olen aeg-ajalt öelnud, et võiks ju ka midagi vahendada, aga Karin ajab selle jutu peale rusikad püsti, et mitte mingil tingimusel,“ räägib Sõmer ja täpsustab, et riiulil on vähemalt 50 omatoodet, mida nad võivad kohe tootma hakata, kui tellimus tuleb.
  „Näiteks Inspectori ja lõhkamismasina puhul oleme juba neljanda mudeli välja töötanud,“ võtab Punning jutujärje üle. „Mõned teedeehitajad toovad meiele kalibreerimiseks ja hooldamiseks Inspectori, mille nad ostsid 2002. aastal. Ma olen neile öelnud, et te olete autot vahepeal mitu korda vahetanud, miks te uuemat Inspectorit ei osta.“
  Punning ja Sõmer, kauaaegsed kolleegid Teaduste Akadeemia SKB (Spetsiaalne Konstrueerimisbüroo) ajast, asutasid Englo 1991. aasta lõpus. Esimene tõsine väljakutse oli teedeehitajate palve konstrueerida asfaldilaoturile automaatikasüsteem. Tollal pandi asfalti peaaegu et silma järgi, mingit automaatikat laoturil polnud.
  Metalliotsija järel tuli miiniotsija
  Kuna Englo sai automaatikaplokiga hästi hakkama, tulid teedeehitajad nende juurde järgmise murega – vaja oleks metalliotsijat, millega asfaldikatte alla jäänud kaevuluugid üles leida. Kahe kuuga oli toimiv riistapuu olemas ja loogilise jätkuna asuti miiniotsijat konstrueerima. Kontakt kaitseministeeriumiga päädis seejärel lõhkamismasinate ja liinitestrite väljatöötamisega. Need on nüüd samuti kujunenud Englo üheks hitt-tooteks.
  Sõmer jalutab näidisteriiuli juurde ja toob lauale erinevaid lõhkamismasinaid. Patareitoitega masinat kasutatakse kaevanduses, käsigeneraatoriga masin pakub huvi sõjameestele, väike taskusuurune seadeldis on mõeldud lahingus vaid üheainsa paugu tegemiseks. Kuidas pauku tehakse, demonstreerib Sõmer käsigeneraatoriga masina peal. Ta paneb klemmide vahele takisti, väntab hoogsalt, vajutab nupule ja käib hele plaksatus – takisti lendas nii-öelda õhku.
  Englo on sisuliselt koostefirma. Kõik detailid, trükiplaadid ja muud komponendid tellitakse kindlatelt koostööpartneritelt. „Meil ei ole kalleid tööpinke ega trükiplaadi jootmise liine,“ seletab Sõmer. „Kui oleme tellitud komponendid kätte saanud, paneme neist kohapeal toote kokku, testime ja häälestame ning müüme maha.“
  Jaapanis konkurente polnud
  Lisaks korduvseeriatega omatoodangule on Englo aeg-ajalt tegelenud mitmesuguste eritellimustega. Keeruline ja vastutusrikas oli näiteks Paldiski tuumaallveelaeva keskuse reaktorisarkofaagide ja tuumajäätmete hoidla seiresüsteem. Süsteemis on umbes 30 andurit, mille näidud salvestatakse iga 5 minuti tagant vastavate programmidega arvutitesse. Ja nii juba tosin aastat järjest. Haiglate tellimusel on konstrueeritud ja valmistatud radiatsiooniväravaid, mis annavad märku, kui patsiendil või haiglatöötajal on liiga suur radiatsioonitase.
  Tegelikult on Englo kiirguse mõõtmisseadmetega tegelenud juba paarkümmend aastat. Välja on töötatud pisike taskuindikaator, mis mõõdab alfa-, beeta- ja gammakiirgust. Just sellist seadet ihaldasid jaapanlased 2011. aastal pärast Fukushima tuumaelektrijaama katastroofi.
  „Jaapani väikekaupmehed leidsid internetist meie kodulehekülje üles ja tellisid taskuindikaatoreid sadade kaupa,“ räägib Punning. „Tuli välja, et tsiviilelanike jaoks mõeldud mõõteseadet Jaapanis müügil polnudki. Ja meie toote suur pluss on see, et kui valdav enamus maailmas välja töötatud kiirgusmõõtureist mõõdab ainult gammakiirgust, siis meie oma ka alfa- ja beetakiirgust. YouTube'is oli hiljem hulgaliselt videoklippe, kuidas jaapanlased mõõtsid meie indikaatoriga üksteist, toiduaineid ja joogivett.“

  Mis on kiire kasvu põhjused?

  Aastatel 2015–2017 kasvas OÜ Englo käive 3,52 ja ärikasum 3,94 korda.
  1. Maailmatasemel tooted. Maailmaturul on konkurentsivõimelised nii teedeehituse mõõtmisseadmeid kui ka militaarvaldkonna tooted, sest need on funktsionaalsed, kaalult kerged ja neid on mugav kasutada. Näiteks käsigeneraatoril põhinev lõhkamismasin – kui Austria firma väljundvõimsuselt võrreldav analoog kaalub 9 kilo, siis Englo oma vaid 1,4 kilo.
  2. Hankevõidud. Vaadeldud ajavahemikul õnnestus Englol võita mahukaid hankeid üle maailma. Alates 2015. aastast on ettevõte tarninud Eesti kaitseväele lõhkemasinaid ja lõhkeliinide testreid. Neid on suurtes kogustes ostnud ka Soome, Läti, Ungari ja Egiptuse sõjavägi. Oluline on ka ettevõtte koostööpartneritest allhankijate suutlikkus kasvatada vajadusel hüppeliselt toodangu mahtu.
  3. Kodulehekülg. Ettevõtte turundusstrateegia on põhinenud hästi toimival koduleheküljel ja osavõtul erialanäitustest ehk militaar- ja teedeehituse valdkonna messidest. Et Englo kodulehekülg toimib hästi, tõendab kas või olukord pärast Fukushima tuumaelektrijaama katastroofi – jaapanlased asusid massiliselt tellima Englo radioaktiivse kiirguse mõõteseadet. Englo riistapuu eelis on selle väiksus ja võime analüüsida lisaks gammakiirgusele ka alfa- ja beetakiirgust.

  Milline vanasõna iseloomustab teie tegevust?

  OÜ Englo tegevjuht Karin Punning ja peakonstruktor Toomas Sõmer
  Üheksa korda mõõda, üks kord lõika. Eksida võib ainult üks kord. Sest kõige hullem on see, kui meedias ilmub sinu kohta midagi negatiivset. Näiteks et seade ei tööta või on ilmnenud tõsised puudused. Sellest jääb ettevõttele märk külge. Seetõttu peaks võib-olla isegi 11 korda mõõtma, et asi oleks korrektsem. Meil on olemas vastavad stendid, millel me oma tooteid mõõdame ja katsetame.

  Soovitanud Englo tooteid ametivendadele

  Kaitsevägi on Englo lõhkamismasinaid ja lõhkeliinide testreid kasutanud alates sajandivahetusest. Suuremad hanked üksuste varustamiseks tegime 2015. aastal. Oleme Englo lõhkamismasinate vanemad versioonid modernsemate ja võimsamate vastu välja vahetanud ning vanemad mudelid andnud madalama tähtsusega üksustele.

  Englo töötajad on uuendusmeelsed ja tulevad partneri mõtetega kaasa. Nad on saanud meilt tagasisidet, mida võiks seadmete juures muuta, et asi oleks parem. Näiteks ühendusklemmide puhul viisid nad oma uuema põlvkonna mudelisse meie pakutud muudatused sisse. Samas on nad talupoja mõtlemisega ning alati kaaluvad läbi, kas seda või teist tasub teha, ning mis see kliendile maksma võib minna.

  Maailmas pakutakse erinevaid lõhkamismasinaid ja liinitestreid. Oleme Englo toodetega väga rahul – nende hinna ja kvaliteedi suhe on parim ning riistapuud ise täpselt sellised, mida meil vaja on. Olen soovitanud Englo lõhkamismasinaid ametivendadele teistest riikidest, näiteks Soome ja Läti kaitsevägi on ostnud nendelt varustust.

  Vesse Põder, kaitseväe pioneeriinspektor, kolonelleitnant

  Eriseadmete tootjate kolm soovitust

  1. Hakka pihta. Ilma alustamata ei juhtu midagi. Meie alustasime nullist, sest meie algidee – jätkata asjaga, mida tundsime ja oskasime ehk keemilise analüüsi aparatuuriga – ei osutunud nõutavaks ajal, mil toimusid suured ühiskondlikud muudatused ja senised turud kukkusid ära. Tänu kontaktidele teedeehituse firmaga sündis esimene tõsine toode – automaatsüsteem asfaldilaoturile.
  2. Tunne valdkonda. Tee asju, mida kindlalt oskad, ja tee neid hästi. Kui meil mõlemal ei oleks olnud paarikümneaastast insenerikogemust Teaduste Akadeemia SKBs, poleks vist ettevõttega välja vedanud. Aga me teadsime, kuidas asju tehakse, ja meil oli ka üsna lai silmaring. Uute seadmete välja töötamine ja mudelite täiustamine on meil nii-öelda veres. Keegi ütles kunagi ettevõtte kohta, et oleme rohkem konstrueerimisbüroo kui tootmisfirma.
  3. Hoia klienti. Püüame klientidele igati vastu tulla, remondime ja hooldame oma toodetud seadmeid võimalikult kiiresti. Kui meie riistapuuga midagi juhtub, saab klient selle parandatult kätte samal päeval või hiljemalt järgmisel päeval. Kes elab Tallinnast kaugemal, saadab katkise riistapuu kulleriga ja meie saadame parandatud asja kulleriga tagasi.

  OÜ Englo omanikud unistavad

  "Meie firma nimi on tuntud nii Eestis kui välismaal. Seega me tahame, et firma püsiks ning arendaks ja toodaks uusi tooteid ka siis, kui omanike seas on toimunud mingid muudatused.

  Seni on meie turundus olnud suhteliselt staatiline, on põhimõtteliselt ainult kodulehekülg. Meil pole olnud raha võtta tööle turundustöötaja, kes käiks aktiivselt mööda sihtriike ja tutvustaks meie toodangut. Loodame Ettevõtluse Arendamise Sihtasutusest saada arengutoetust, mis lubaks meil turundusvõimekust tõsta. Et mahtu kasvatada, peame eksporditurgudelt rohkem tellimusi saama. See aga tähendab, et meil peab olema ka võimekus toota. Kõik see nõuab ümberkorraldusi. Unistame, et turustamise ja tootmise teatud kasvu kriitiline barjäär saab ületatud."

  Kes on kes?
  Karin Punning ja Toomas Sõmer
  * Karin Punning on lõpetanud Tartu Riikliku Ülikooli füüsikalise keemia eriala, Toomas Sõmer on lõpetanud Tallinna Polütehnilise Instituudi peenmehaanika eriala.
  * Mõlemad töötasid enne Englo asutamist 20 aastat Teaduste Akadeemia SKBs, Punning viimati juhtiva insenerina ja Sõmer peakonstruktorina.
  Allikas: OÜ Englo
  Mis on mis?
  OÜ Englo
  * Asutatud 5.12.1991.
  * Toodab eriseadmeid teedeehituse ja militaarvaldkonnale.
  * Tegevjuht Karin Punning, juhatuse liige Toomas Sõmer (peakonstruktor).
  * Omanikud: 50% Karin Punning, 50% Toomas Sõmer.
  * On järgmisel nädalal (13.02.) avalikustatavas Gaselli TOPis (2018. aastal oli 780. kohal).
  * Töötajaid 7.
  * Eksporti läheb umbes pool toodangust.
  * Võitis 2018. aastal elektroonikatööstuse TOPi (2017. aastal oli 11. ja 2016. aastal 4. kohal).
  * On Eesti Kaitsetööstuse Liidu liige.
  Välja on töötatud ja tootmisse võetud järgmised olulised tooted:
  * 1993 – pikiprofiili automaatne jälgimissüsteem tee-ehitusmasinatele
  * 1994 – asfaldilaoturi tööorgani põikikalde hoidmise automaatsüsteem
  * 1994 – kaevuluugi otsija
  * 1994 - metalliotsija
  * 1996 – kaabliotsija
  * 1997 – pinnase kandetugevuse mõõtja
  * 1997 – miiniotsija
  * 1998 – lõhkamismasin
  * 2000 – pinnase elastsusmooduli tester (Inspector)
  * 2000 – lõhkeliinide tester
  * 2009 – teekatte tasasuse mõõtja (Irimeeter)
  * 2012 – radiatsioonivärav haiglatesse

  Pane tähele

  Äripäeva gaselli rubriik, kus kirjutame kiiresti arenevatest väikefirmadest ja nende omanikest, ilmub kaks korda kuus.

  Äripäeva Gaselli TOPi lähteandmeteks on ettevõtte müügitulu ja ärikasum aastatel 2015, 2016 ja 2017. 2015. aasta müügitulu peab ulatuma 100 000 euroni ja aastatel 2015–2017 kasvama käive ja ärikasum vähemalt 50%.

  TOPi jõudis tänavu 1257 ettevõtet.

  13. veebruaril toimub inspiratsioonisündmus Gaselli kongress, kus tuntud ja edukad Eesti inimesed räägivad oma lugusid. Lavale astuvad ultrasportlane Rait Ratasepp, superstaaride maaletooja Eva Palm, näitleja Andrus Vaarik, gasellettevõtte omanik Liina Lokko, lasterõivaste tootja Meeli Leeman, Eesti edukaima ettevõtte juht Risto Mäeots, gasellettevõtja Erkki Torn, helikunstnik Tom Urb.

  Gaselliliikumist toetavad LHV ja MarkIT ja TalTechi majandusosakond.

 • Hetkel kuum
Seotud lood

Kõlvart ehk kukutabki Ratase. Aga edasi?
Riigikogu opositsioon on sisepoliitika tasakaalustaja, võimu kriitik ja korravalvur, mis aitab riigil probleeme lahendada, kuid erakonnal, kes soovib siin olla juhtrollis, tuleb ennekõike iseendas selgusele jõuda, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Riigikogu opositsioon on sisepoliitika tasakaalustaja, võimu kriitik ja korravalvur, mis aitab riigil probleeme lahendada, kuid erakonnal, kes soovib siin olla juhtrollis, tuleb ennekõike iseendas selgusele jõuda, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Eesti Panga prognoos: majandus paraneb, aga jääb tänavu miinusesse
Eesti Panga värske majandusprognoosi kohaselt paranevad tingimused majanduskasvu taastumiseks, tänavu liigub sisemajanduse kogutoodang tõusujoones, kuid aasta kokkuvõttes jääb majanduse maht siiski 0,6 protsenti väiksemaks.
Eesti Panga värske majandusprognoosi kohaselt paranevad tingimused majanduskasvu taastumiseks, tänavu liigub sisemajanduse kogutoodang tõusujoones, kuid aasta kokkuvõttes jääb majanduse maht siiski 0,6 protsenti väiksemaks.
Pangaaktsiad upitasid S&P 500 indeksi plussi
USA börside suuremad indeksid lõpetasid nädala esimese kauplemispäeva eri suundades: S&P 500 indeks ja Dow Jonesi tööstuskeskmine sulgusid pangaaktsiate tõukel plussis, Nasdaq miinuses.
USA börside suuremad indeksid lõpetasid nädala esimese kauplemispäeva eri suundades: S&P 500 indeks ja Dow Jonesi tööstuskeskmine sulgusid pangaaktsiate tõukel plussis, Nasdaq miinuses.
Reaalajas börsiinfo
Palgatööl läbipõlenud viljandlane lõi ettevõtte: saan nüüd teha seda, mida naudin
Palgatööd tehes läbipõlenud muusik ja literaat Üllar Priks ehk Myrakas teeb Viljandis esimesi samme ettevõtjana.
Palgatööd tehes läbipõlenud muusik ja literaat Üllar Priks ehk Myrakas teeb Viljandis esimesi samme ettevõtjana.
Juht laveerib coach'i rollis tundliku infoga
SEB Baltikumi jaepanganduse juht Eerika Vaikmäe-Koit räägib Äripäeva raadios, millistest põhimõtetest ta lähtub, astudes ettevõtte sees coach'i rolli. „Piir eetilise ja ebaeetilise vahel on seal minu arust õhuke,“ tõdeb ta.
SEB Baltikumi jaepanganduse juht Eerika Vaikmäe-Koit räägib Äripäeva raadios, millistest põhimõtetest ta lähtub, astudes ettevõtte sees coach'i rolli. „Piir eetilise ja ebaeetilise vahel on seal minu arust õhuke,“ tõdeb ta.
Strelad Stingeri hinnaga: Euroopas ollakse Eesti relvaabi kinnimaksmisest väsinud
Eestlaste komme kaitseväe laovarusid uue varustuse soetamise hinnas hinnastada on jätnud Euroopa partneritele mulje, nagu jagaks Eesti Ukrainale ladudest vanarauda ja küsiks siis ühisest rahastust raamatupidamisliku trikiga päris uue tehnika väärtuses raha tagasi, kirjutab Politico.
Eestlaste komme kaitseväe laovarusid uue varustuse soetamise hinnas hinnastada on jätnud Euroopa partneritele mulje, nagu jagaks Eesti Ukrainale ladudest vanarauda ja küsiks siis ühisest rahastust raamatupidamisliku trikiga päris uue tehnika väärtuses raha tagasi, kirjutab Politico.
Raadiohommikus: olukorrast sõjarindel ning Kõu ja Maagi plaanidest
Teisipäevases Äripäeva raadio hommikuprogrammis räägime olukorrast Ukraina sõjarindel, küsime, kuidas läheb Kõu Mobilityl ja Maag Grupil, ning uurime, mida kujutavad endast detsentraliseeritud autonoomsed organisatsioonid.
Teisipäevases Äripäeva raadio hommikuprogrammis räägime olukorrast Ukraina sõjarindel, küsime, kuidas läheb Kõu Mobilityl ja Maag Grupil, ning uurime, mida kujutavad endast detsentraliseeritud autonoomsed organisatsioonid.
Lufthansa tühistas suurte streikide eel mitu lendu
Saksamaa lennufirma Lufthansa tühistas pühapäeval mitu lendu tehnilistel põhjustel, vaid mõned tunnid enne suurt streiki, vahendab Bloomberg.
Saksamaa lennufirma Lufthansa tühistas pühapäeval mitu lendu tehnilistel põhjustel, vaid mõned tunnid enne suurt streiki, vahendab Bloomberg.

Küpsised

Äripäev kasutab küpsiseid parima ajakirjandusliku teenuse, huvipakkuvama sisu ja hea kasutajakogemuse võimaldamiseks. Meie veebilehel on järgmist liiki küpsised: vajalikud-, statistika-, eelistuste- ja turunduse küpsiseid. Küpsiste kasutamise eesmärkide ja töötlemise aluse osas saad rohkem infot Meie Küpsiste Poliitikast. Vajutades „Luban kõik“ nõustud Küpsiste kasutamisega meie ja kolmandate osapoolte poolt Meie Küpsiste poliitikas ja käesolevas Küpsiste lahenduses toodud tingimustel. Vajutades „Muudan eelistusi“ saad oma eelistusi alati muuta ja täiendavalt infot erinevate Küpsiste kohta.

Loe lähemalt meie Privaatsus - ja Küpsisepoliitikast.