Riina Jussila • 18 veebruar 2019

Seinapaneelide abil mürast priiks

Põnevaid lahendusi, millega koduseid ruume või töökohti ilmestada, on mitmeid ja paljude nende abil saab summutada ka väsitavat müra.

Põlvamaa metsade männiokastest helineelavad ning dekoratiivsed OKKA seinapaneelid on praeguseks võitnud juba ka Saksamaa, Soome ja Šveitsi inimeste sümpaatia. Idee autor ja OÜ Okkastyle asutaja Margus Siilik ütleb, et ökoloogiliste paneelide tootmise mõte tiksus tema peas juba ammu, kuid esimese prototüübini jõuti kümmekond aastat hiljem. Täna töös olev tehnoloogia võimaldab männiokkad mitme sentimeetri paksuseks õhuliseks paneeliks kokku siduda. See tähendab omakorda seda, et lisaks dekoratiivsele paneelile arenes välja akustiline paneel. OKKA seinapaneel kuulub kõrgeimasse A kategooria helineelduvuse klassi ja nii sobib see hästi kontoritesse, kodudesse ja mujale, kus on soov vähendada liigset kaja ja müra.

Okkapaneeli värvi saab ise valida.  Foto: www.okka.eu

Siiliku sõnul on okastest valmivate paneelide suurimad plussid loodussäästlikkus. Maailmas, kus plastik võtab igas vallas võimust, jätab Lõuna-Eestis valmiv paneel elutsükli lõpus maha olematu jälje. „Okkaid kasutades anname ka metsa järelsaadustele lisandväärtuse,“ ütleb Siilik.

Protsess ise näeb välja nii, et esimese asjana okkad kuivatatakse, immutatakse tulekindlaks ning pannakse vormidesse, mis on tehtud linavilti ja -kangast kasutades helineelavaks. Okkapaneeli ümber valmiv raam ja okastele antav värvitoon ning valgustus annavad sisekujundaatele, disaineritele või koduomanikele väga laia mängumaa. „Rõõmu teevad just korduvtellimused. Järelikult oleme õiget lahendust pakkunud,“ tõdeb Siilik ja lisab, et lähiajal plaanitakse välja tulla ka mitme uue lahendusega. Hetkel on need veel tootearenduses ning vajavad lihvimist.

Sein kleebisega stiilseks

Kel müraga probleemi pole, siis saab okastest paneelide asemel elamisse või kontorisse nobedalt uut ilmet tekitada seinakleebiste abil. Innovatiivne Eesti ettevõte Governeer on algust teinud puidust seinamaterjali valmistamisega, mille paigaldamine ja kinnitamine on lihtsamast lihtsam. „Selle paigaldamine on sama lihtne kui kleeplindi kasutamine ning selleks pole vaja ühtegi tööriista. Kleebiste abil saab olemasoleva seina muuta puitseinaks või luua unikaalseid aktsentmustreid,“ räägib ettevõtte turundusjuht Karl Saluveer.

Mugavaks teeb toote kasutamise ka selle kiire paigaldamine – kui lasta kätel usinalt käia, jõuab ühe tunniga ära katta nelja ruutmeetrise seina. See tähendab, et üks tavaline kodusein saab uue näo poole päevaga. Mingit ruumi ettevalmistust protseduur ei vaja.

„Meie toodete puhul on naturaalne puit kaetud uuendusliku kõvavahaõliga, mis teeb materjali ka lihtsalt hooldatavaks,“ räägib Karl ja ütleb, et kinnituseks kasutatav liim on täpselt nii tugev, et see seinas püsiks, kuid mida tulevikus soovi korral suuremate probleemideta kõrvaldatud saab.

Innovatiivne lahendus sobib hästi magamis- ja elutubadesse, kuid istub ka avalikesse ruumidesse – fuajeedesse, kontoritesse ja vastuvõturuumidesse.

Kleebiseid saab sättida endale meelepärasesse mustrisse.  

Paneel kui kunstitaies

Tekstiilidisainer Monika Järgi toodetavad seinapaneelid passivad suurepäraselt ruumidesse, mis vajavad eelkõige heli summutamist. Ehkki tooted näevad stiilsed välja ja on seinas otsekui kunstiteose eest, on disaineri sõnul nende dekoratiivsus teisejärguline. „Paneelid aitavad eelkõige ruumi akustikat paika saada. Täna, kus ruumid on avarad nii tööl kui kodus, on see levinud vajadus,“ ütleb Monika.

Pole harvad need korrad, mil Järg ise kliendi juures kohal käib, ruumid üle vaatab, probleemid ära kuulab ning seejärel akustika parandamiseks paneelidele sobivad asukohad paika sätib. „Tavaline on olukord, kus esimese korruse suurest avarast kööktoast läheb avatud trepp avatule teisele korrusele. All tekkiv lärm levib üles ja võib häirida üsna tugevalt. Tegelikult on sellistele probleemidele ilma, et peaks ümberehitust tegema, lahendused olemas – paneelid. Kui palju neid vaja läheb, sõltub ruumi suurusest ja eelkõige on oluline nende asukoht,“ räägib Järg.

Monika valmistatavate paneelide sisuks on erinevatest tootmisjääkide kiududest pressitud segu. Kattematerjalideks vilt või Eestis loodud naturaalne sisustuskangas FLY. „Vilt on põhjamaine ja meile omane materjal. FLY kangas mõjub kergelt ja õhuliselt, kuid selle struktuursus ja reljeefsus toetab paneeli funktsiooni. Mida reljeefsem on materjal, seda paremini aitab see kaasa paneeli helisummutavatele omadustele,“ lisab Järg.

Monika Järg näitab, kuidas mürasummutavatelt paneelidelt annab vildist palle ümber tõsta.  
Hetkel kuum