Viivika Rõuk • 23. märts 2019 kell 9:03

Nädala lood: tippjuhi lõppvaatus, unistus ministrikohast ja näpud sügaval hoiupõrsas

Keskerakonna valimispidu: Raimond Kaljulaid (vasakul) ja Jüri Ratas.  Foto: Liis Treimann

Selle nädala olulisemad teemad Äripäevas tõid lugeja ette ühe börsifirma kursimuutuse ja suure koondamise, aga ka uudise Eesti firmast, kes sõlmis diili, millest enam paremat ilmselt olla ei saagi.

Nädala olulisemate ettevõtlusuudiste kõrval tõi Äripäev lugejate ette ka ootamatu olukorra riigi rahanduses ja juhtis tähelepanu sellele, kuidas Isamaa juhi Helir-Valdori Seederi sõnad ja teod liiguvad eri suunas.

Baltika tippjuhi viimane reform

Esmaspäeva hommikul avaldas Äripäev artikli „Meeleheitel Baltika trikitab bilansiga“, kus muu hulgas rääkis pikaajaline Baltika investor Tarmo Kõiv, et tema meelest oleks Baltika juhtimisse vaja nooremat verd. "Ma kunagi olen Meelis Milderit väga austanud, aga kui kogu ülejäänud turg on kümme aastat tõusnud ja Baltika kümme aastat langenud... Kas nad tõesti ei oska majandada? Ma ei tea, kas Meelis Milderi hoidmine on ikka päris õige tegu," rääkis Tarmo Kõiv. Äripäev avaldas esmaspäeval ka juhtkirja pealkirjaga „Igaühel saab parim enne läbi – ka Baltika juhil“.

Esmaspäeval teataski Baltika suurtest muudatustest. Kõlas pommuudis: Baltika lõpetab Eestis tootmise ja koondab sadu inimesi. Kaasati uus juhatuse liige Mae Hansen ning Meelis Milder teatas, et kui see reform on ellu viidud, on ilmselt temalgi aeg kõrvale astuda.

Pisut rõõmustavamaid uudiseid

Vast kõige meeldivam uudis sel nädalal oli Eesti ettevõtte Fortumo teade koostöö alustamisest maailma ühe kõige suurema ettevõtte Amazoniga. Äripäev pealkirjastas artikli julgelt: Fortumo tõukab Amazoni uutele turgudele. Eestlaste mobiilimakselahenduste ettevõte Fortumo nägi Amazonis enda jaoks suurt võimalust hiiglaslike turgude haaramiseks. Koos võetakse ette üks suuremaid kasvuturge India.

Veel üks ettevõtja, kes hiljuti uut suurt turgu napsama läks, on praamikuningas Vjatšeslav Leedo. Eelmise aasta sügisel avas Leedo ettevõte Saare Erek Hiinas puitmajatehase, mis on nüüd saavutanud täisvõimsuse ning vajab pidevalt investeeringuid. Seetõttu on pidanud Leedo firmad Eestis püksirihma koomale tõmbama ja mitmel puhul on tekkinud maksuvõlg.

Võlgadest oli sel nädalal juttu veelgi, kui Äripäeva ajakirjanik astus sisse pankroti teed käiva Weekendi festivali võlausaldajate koosolekule. Artiklis „EASi rahaga ei ole Weekend Festival enam varatu“ on vaat et kõige tähelepanuväärsem hoopis fakt, et pankrotitoimkonda valiti võlausaldajatena korraldajafirma endaga seotud ettevõtete esindajad.

Weekend Festival Balticu juhatuse liige John Rugemalira andis kohtu ees võlgniku vande. Enamik võlausaldajaid ning ka Rugemalira ei soovinud, et järgnenud esimese võlausaldajate koosoleku ajaks ajakirjanikud kohtusaali jääksid.  Foto: Andras Kralla

Kahtlane lugu riigi rahadega

Tuliseks läks Äripäeva veergudel ja avalikkuses siis, kui riigikontrolör Janar Holm avaldas Äripäevas arvamusartikli „Valitsus on pistnud käe sügavale töötajate ja tööandjate hoiupõrsasse“. Muu seas selgus jahmatav tõsiasi: keskvalitsuse enda vaba raha sai likviidsusreservis otsa juba 2015. aasta novembris, sellest ajast peale on riigi jooksvaid kulusid makstud peamiselt töötukassa rahast.

Arvamusi jätkus: riigikogu liige Jürgen Ligi süüdistas tööstuskindlustusmaksetelt kogutud raha kulutamises valitsuse lodevat eelarvepoliitikat. Rahandusminister Toomas Tõniste nimetas senist reservide kasutamist efektiivseks majandamiseks. Andmed näitavad, et reserv jäi suurimast tükist ilma peaminister Taavi Rõivase ajal, mille peale Taavi Rõivas teatas, et toonane miinus ei tulenenud mitte puudujäägist, vaid ühekordsetest investeeringutest.

Poliitikute tegemised

Sel nädalal ütlesid Jüri Ratas, Mart Helme ja Helir-Valdor Seeder välja esimesed mõtted, mis läbirääkijatel on majanduse kohta. Kõige rohkem huvi pakkuvaid teemasid, näiteks pensionireform ja Rail Baltic, pole veel puudutatud.

Nädala lõpus rääkis Kadri Simson, et kõneluste suletud uste taga on tegelikult tehtud rohkem otsuseid, kui avalikkusele on teada antud. „Need läbirääkimised on kõige raskemad, mille juures mina olen olnud,“ tunnistas ta pikas intervjuus.

"Kui valimisööl tulemused selgeks said, sai ka selgeks, et minu jaoks ühtegi meeldivat varianti laual ei olnudki," ütles Kadri Simson.   Foto: Andras Kralla

Vaikselt räägitakse ka sellest, kes saab ministriks. Näiteks on läinud liikvele jutt, et EKRE liikmest Jaak Madisonist saab uues valitsuses siseminister. Madison vastas, et tegu on väga suure spekulatsiooniga ja talle keegi sellist pakkumist teinud ei ole. Küsimuse peale, milliseid ministrikohti EKRE enda kätte saada sooviks, vastas Madison naerdes, et nad tahaksid tervet valitsust enda kätte.

Poliitikutega tegeles Äripäev sel nädalal veel, kui avastas, et Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder (54), kes propageerib II pensionisamba vabatahtlikuks tegemist, ise väärtpaberitesse ei investeeri ega ole raha pannud ka teise pensionisambasse. Seeder tõdes, et pensionipõlve tuleb tal veel järgnevatel aastatel kindlustada ning seni on ta panustanud rohkem perekonda. „Usun, et olen teinud õigesti. Küll elu ja tulevik näitavad, mis võimalusi veel järgmistel aastatel pensioni kindlustamiseks on. Mõelnud olen selle peale aga küll,“ ütles ta.

Kõikide erakonnajuhtide portfelle saab uurida allaolevalt graafikult ja artiklist "Erakonnajuhtide porfellid sisaldavad nii võlgu kui ka investeeringuid".

Veel kaks põnevat lugu

Vaieldamatult kõige rohkem huvitas Äripäeva tellijaid lõppeval nädalal lugu kuuldustest, et Margus Linnamäe paiskab oma kuulutusteärid müüki. Nimelt liigub informatsioon, et müügis on Margus Linnamäele kuuluvad kuulutuseärid, näiteks City24, KV.ee, osta.ee ning samasugused Läti ja Leedu kuulutusteportaalid. Teadaolevalt on nende portaalide vastu huvi üles näidanud mitu välisinvestorit.

Lisaks soovitab Äripäev tähelepanu pöörata uudisele „Venemaa tekstiilitööstur ajas äri Danske ja Eesti kaudu“. Äripäeva ajakirjanikule jäi Danske mitteresidentidest klientide seast silma prominente Vene suurtööstur ja Ühtse Venemaa poliitik, endine senaator, kes vaatamata Eesti ja teiste offshore'ide kaudu keerutatud miljonitele on nüüd end leidnud pankrotist.

Hetkel kuum