Äripäev • 4. aprill kell 8:00

Nädala raadiohitid: kuidas praegu investeerida ja mis juhtub kinnisvaraturul?

Kinnisvarafirma müügikuulutus Tallinnas  Foto: Raul Mee

Lõppeval nädalal huvitusid Äripäeva raadio kuulajad enim sellest, kui hull on olukord ühisrahastuses ning mis märgid on kriis jätnud üüriturule. Populaarne oli ka saade koroonakriisi tekitatud vaimse surutise teemal, mida aitas mõtestada elukogenud meremees.

Nädala populaarseimad saated olid need:

1. Mintosest raha väljavõtmiseks on liiga hilja

Olukord majanduses pole puutumata jätnud kedagi, sealhulgas ka meie tänaseid saatekülalisi. Investor, ettevõtja ja koolitaja Taavi Pertmann, investor ja Naisinvestorite klubi asutaja Kristi Saare ja investorkultuuri edendaja Tauri Alas aitasid selgitada, kui hull on olukord ühisrahastuses ning kuidas praeguses olukorras investeerima peaks. Kas Mintos on veel usaldusväärne pärast ühe suurima laenukontori kadumist? Lisaks uurisime, kuidas on läinud saatekülaliste investeerimisportfellidel, mida Tallinna börsilt valida ning kuhu nad järgmiseks investeerida plaanivad. Saadet juhtis Kaspar Allik.

2. Koroonakriis lööb korterihindadest liigse õhu välja

Koroonaviirusest põhjustatud ja üha enam kriisi mõõtmeid võttev majanduslangus on jätnud esimesed märgid juba üüriturule, kuid levib järgmise poole aasta jooksul kindlasti ka teistesse kinnisvarasegementidesse. Teisalt poleks turuhindade mõõdukas langus üdini negatiivne, kuna nii alaneks tarbija vaatest nii uusarenduste kui ka elamuehituse kõrgaastatel uusarenduste tuules kasvanud järelturu korterite hind. Koroonakriisimõju nii kinnisvarahindadele, tarbijate enesekindlusele kui ka kinnisvarasektori ettevõtete tänavustele tulemustele analüüsib kinnisvarabüroo Uus Maa ekspert Mika Sucksdorff. Saadet juhib Äripäeva uudistetoimetuse ajakirjanik Allan Rajavee.

3. Vana merekaru elutarkus: see kriis pole maailmalõpp!

Seekord võtame vaatluse alla vaimse surutise, mis praeguses koroonakriisis painab meid kõiki, vääramatu jõu mõjul ootamatult isolatsiooni surutud inimesi. Selle pingega kohanemine ja toimetulek on lähiajal meie suurim väljakutse, millest sõltub ühiskonna turvatunne ja hakkamasaamine vältimatult saabuva majanduslangusega. Meremehe elu sunnib piiratud oludega harjuma. Saates kuulete intervjuud elukogenud meremehe kapten Lembit Uustulndiga. Külaline on Tallinki kaubalaeva Regal Star kapten ja ühtlasi menukas kirjanik, kes meretööga kaasnevaid pingeid ja piiranguid on mõtestanud oma ka raamatutes. Räägime ka sellest, millisena maailm võiks sellest kriisist väljuda. Saatejuht on Neeme Korv.

4. Filosoof: kriisis toimunud muutused panevad imestama

Tallinna Ülikooli filosoofia külalislektori ja doktorandi Oliver Laasi hinnangul võivad koroonakriisil olla ühiskonna, majanduse, poliitika ja sotsiaalsfääri toimimisele kaugele tulevikku ulatuvad mõjud. Laia teemadespekriga Oliver Laas on oma uurimistöös tegelenud metafüüsika, loogika, semiootika, mängu-uuringute ja tehnoloogia filosoofiaga. Muu hulgas on ta astunud avalikult üles teemadega nagu kriitiline mõtlemine, virtuaalne sõprus, tehisintellektiga seotud tulevikustsenaariumid ja eetilised küsimused, transhumanism ning üksindus filosoofilisest aspektist. Mitu neist tulevad saates jutuks. Laasi intervjueeris Karl-Eduard Salumäe.

5. Poliitikute praktilised aktsiavihjed, mis toovad kriisis leiva lauale

Ka mitmed poliitikud investeerivad ning nii on nad oma esimesed positsioonid Balti börsil koroonakriisi valguses ümber mänginud. Mida täna osta ja mida müüa? Kas investor peaks tehingud tegema täna või on põhi veel ees? Nendele küsimustele vastasid Äripäeva investorite TOP 500-st napilt välja jäänud riigikogu majanduskomisjoni aseesimees Toomas Kivimägi ning rahanduskomisjoni liige Aivar Sõerd.

Kuulake Äripäeva raadiot Tallinnas ja Harjumaal 92,4 MHz, Tartus 97,7 MHz, Pärnus 91,9 MHz, Haapsalus 96,0 MHz, Saaremaal 101,7 MHz ja Ida-Virumaal 94,6 MHz.

Kuulamislingi ja nädala saatekava leiate siit.

Hetkel kuum