Täiesti ootamatu pööre Süüria kodusõjas, arusaamatud raputused Rumeenias ja Lõuna-Koreas ning euroliidu unistus suurest vabakaubandusleppest.
- Vladimir Putin ja Xi Jinping juhivad küll märksa stabiilsemaid režiime, ent on kahtlemata närvilised Bashar al-Assadi langemise järel. Foto: AP/Scanpix
Mitte asjata ei tsiteerita neil päevil kirjanik Ernest Hemingwayd: esialgu vähehaaval ja siis korraga. See, mis on tundunud muutumatuna, võib sisuliselt üleöö rebeneda. Nõnda on see kindlasti Süürias (sellest pikemalt allpool), aga ka laiemalt Euroopas ja Aasias.
Selle nädala briifing keskendub sündmustele Lähis-Idas, aga rõhutab, et mõju on palju suurem – rääkimata sellest, et nendegi tektooniliste nihete taga on juba käima lükatud protsessid. Kõige selle taustal vaatavad ka diktaatorid Venemaal ja Hiinas peeglisse ning mõtlevad: millal on käes minu tõetund?
“Globaalne briifing” on Indrek Lepiku uudiskiri, mida saab endale tasuta postkasti tellida aadressilt
www.aripaev.ee/uudiskirjad Koreas kuue tunniga eelarvekärpest riigipöördekatseni. Aasia stabiilseimate riikide sekka kuuluv Lõuna-Korea šokeeris niigi pinges maailma avalikkust, kui president Yoon Suk Yeol hakkas ebasobiva eelarve peale riiki pöörama. Möödunud teisipäeval teatas Yoon, et opositsiooni enamusega vastu võetud kärpe-eelarve pärsib valitsuse toimimist, mistõttu võib rahvasaadikuid pidada Põhja-Korea agentideks. President kuulutas välja sõjaseaduse ja andis käsu poliitikuid arreteerida. Kogu asi jõudis nii kaugele, et sõdurid olid tõepoolest tänavatel, enne kui parlamendis ühehäälselt rahuaeg taastati.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Täiesti ootamatu pööre Süüria kodusõjas toimus tänu Iisraeli sõjale Hamasi ja Hezbollahi vastu. Diktaator Bashar al-Assad kukkus aga Türgi tõttu.
Sisepoliitika turmtuli neelas Lõuna-Koreas Ukraina ja muudki
Lõunakorealased on presidendi 3. detsembril väljakuulutatud sõjaseisukorrast šokeeritud, Põhja-Korea varitseb oma võimalusi, Kremli peremees võib rahulolevalt käsi hõõruda, kirjutab Korea teemade vaatleja ja asjatundja Erki Loigom Äripäeva essees.
Naftanõudlus võib saavutada oma tipu selle kümnendi lõpus ja ei pruugi seejuures kunagi enam taastuda.
Gruusias jätkuvad juba üle nädala kestnud meeleavaldused valimised võitnud – ja Lääne vaatlejate sõnul võltsinud – võimupartei vastu, mis lubab selgesõnaliselt keelustada opositsiooni. Eesti diplomaat Peeter Pals ütleb, et alanud nädalavahetus ei pruugi veel kujuneda sündmuste kulminatsiooniks.
Varahaldur ja majandusekspert Peeter Koppel leiab, et praegune majanduskeskkond on suhteliselt kesine, kuid me pole selles lõpuni ise süüdi.