Peatükid

Müügiarved on sinu suurim vara

Investly tegevjuht Siim Maivel esinemas Äripäeva teemaveebi kaubandus.ee jaekettide-tootjate ja hulgikaupmeeste ühisseminaril.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20170523/BOOK01/170529889/AR/0/AR-170529889.jpg

Iga ettevõte vajab ellujäämiseks raha. Kui jaeklient tasub kauba eest kohe, siis äriklient tellib kauba ning tasub alles kaks nädalat kuni kaks kuud hiljem. Nii täitub bilanss tulevikus laekuvate arvetega. Mida teha siis, kui sul ei ole aega raha oodata? Kui tasumist ootavad nii palgad, maksud kui ka tarnijate arved?

Pikkade maksetähtaegade tõttu tekivad nädalate või kuude pikkused lõhed väljaminekutes ja sissetulekutes. Tekivad võlgnevused ja pidurdub ettevõtte kasv. Samas on laekumata arvete all tohutu hulk kapitali kinni. Enamiku ettevõtete jaoks on laovarud ja tulevikus laekuvad arved nende suurimad varad. Parim lahendus lisakapitali saamiseks on arvete müümine.

Kuidas see töötab?
1. Tarnid kliendile kauba või osutad talle teenuseid.
2. Väljastad arve, mille maksetähtaeg on nt 30 päeva pärast.
3. Müüd arve Investlyle, saad kätte kuni 98,4% arvel märgitud summast. Suuna raha tagasi äritegevusse – maksa palka, tasu arveid või telli uut kaupa.
4. Maksetähtajal tasub sinu klient arve Investly kontole.

Selle asemel, et raha oodates projektidest keelduda või tarnega hilineda, võimaldab arvete müük (ehk arvete rahastamine) äritegevusega hoogsalt jätkata. Arvete müügi käigus ostab Investly müügiarve, mille maksetähtaeg pole veel saabunud. See tähendab, et arve müüja saab keskenduda ärile.

Arvete rahastamine praktikas
Investly klientide hulgas on palju edukaid Eesti ettevõtteid. Sõltuvalt tegevusvaldkonnast ning arengufaasist, kasutavad ettevõtted arvete rahastamist küllaltki erinevate eesmärkide saavutamiseks.

Tootmisega alustamine eduka proovipartii järel
Tootmisettevõtted, eriti toidu- ja joogi­tootjad, alustavad proovipartiidega. Tarbijate soojale vastuvõtule järgneb veidi suurem tellimus jaeketilt ning nõudluse rahuldamiseks on vaja tootmisliin püsti panna. See nõuab lisakapitali, mida tavaliselt napib. Arvete rahastamine on kiire ja paindlik lahendus: eeldus on vaid viimase kuue kuu pangakonto väljavõte. Selle abil antakse ettevõttele hinnang. Kolmandatele osapooltele seda infot ei jagata.

„Kui pank küsis meie käest aastaaruannet, mis on tegelikult ju lihtsalt pilt mingist ajahetkest, siis arvete Investlyle müümiseks piisas oma rahavoogude dünaamika näitamisest,“ kommenteerib Õllenaudi juhatuse liige Urmas Roots. “Lisaväärtusteks on muidugi kasutusmugavus ja kiirus, laadid lihtsalt arve keskkonda üles ja järgmisel päeval võib juba ülekannet oodata,” lisab Roots. Tänaseks ilutsevad Õllenaudi modernses võtmes pruulitud klassikalised õlled paljudes poodides, seda vaatamata jaekettide pikkadele maksetähtaegadele.

Õllenaut on tooteid esitlemas

Kasvava nõudlusega kohanemine
Paljud ettevõtted unistavad suurest müügiedust. Paraku tähendab müügiedu ka suuremat survet ettevõtte käibekapitalile. Mida suuremad on tellimused, seda enam raha jääb müügiarvete alla kinni. Arvete rahastamine aitab kasvavale nõudlusele vastu tulla – vabanenud raha lubab tootmist laiendada ja uusi töötajaid palgata.

Just sellises olukorras leidis end isolatsioonimaterjale arendav ja turustav Tycroc. “Arvete müümise võimalustega hakkasime tutvuma tänu ettevõtte kiirele kasvule. Tajusime, et üsna pea jääb kasvutempo hoidmiseks omavahenditest puudu,” tõdeb tegevjuht Tanel Türna. Tänaseks on Tycroc rahastanud juba 13 arvet, mis on võimaldanud nõudlusele vastu tulla ja äri kasvatada. “Käibekapitali kaasamisega oleme suutnud tagada toodete piisava varu, et jätkata aktiivselt ka ekspordiga. Ilma selleta toimuks meie kasv tõenäoliselt rahulikumas tempos,” lisab Türna.

Välisturgude vallutamine
Pikad makseperioodid on levinud ka väljaspool Eestit – Euroopas küündivad tähtajad kuni 80 päevani, USAs lausa nelja kuuni. Investly rahastab ka ekspordiarveid. “Arvete müümise järele tekkis vajadus seoses ülisuure eksporttellimusega, mis käibekapitali voo kuivaks tõmbas,” tunnistab Õllenaudi juht Urmas Roots.

Peale pikkade maksetähtaegade kaasneb ekspordiarvetega teisigi aja- ja energiakulusid (transport, krediidianalüüs, kindlustus). Arvete rahastamise eel kontrollib Investly välispartneri maksevõimet sinu eest. Vajadusel kindlustatakse arve krediidiriskide vastu.

Toimetulek hooajalise nõudlusega
Hooajalise äriga kaasneb hüplik laovarude täiendamise ja lisakäte palkamise vajadus. Käibevahendite puudumisel võid end aga leida olukorrast, kus tarne viibib või pead keelduma suurtellimustest.

Hooajalised tõusud ja mõõnad kaasnevad näiteks tee tootmise ja turustamisega. Kodumaine teetootja Especha märgib, et sügisel kasvab nõudlus tee järele hüppeliselt. “Kuna suvi on käibe poolest rahulikum, võib olla keeruline külmemate hooaegade hakul leida vabasid vahendeid suurema koguse tooraine ja pakendite soetamiseks,” selgitab tegevjuht Jon Ender.

- Mida teeksid sina teisiti, kui arvete eest laekuks raha kohe?
- Kas sul oleks võimalik saada rohkem kliente, kui pakuksid pikemat maksetähtaega? Maksetähtaja pikendamine ning hinna tõstmine arve rahastamise kulu võrra on hästihoitud saladus konkurentide edestamiseks.

Miks nõuavad kliendid pikki maksetähtaegasid?
Maksetähtaja pikkus sõltub kliendist ning tema tegevusvaldkonnast. Näiteks jaeketid saavad tarnijatele tasuda alles siis, kui kaup on poekülastajatele maha müüdud. Ehituses ning ITs toimub tasumine etappide kaupa – tehtud töölõigu eest laekub raha pärast üleandmist tellijale. Sinu kliendi maksetähtaja pikkus sõltub sellest, kui kiiresti ta suudab tellitud kauba maha müüa.

“Mõnede tarnijatega on õnnestunud 30päevane maksetähtaeg kokku leppida, et rahavoogusid ühtlustada,” kommenteerib Ender. Samas lisab ta, et leidub ka selliseid suurkliente, kellega lühemaid kui 60päevaseid tähtaegasid kokku leppida ei ole võimalik. Kuid selle asemel, et kaks kuud laekumisi oodata, otsustas Ender proovida arvete rahastamist. “Arvete rahastamine on parajalt paindlik. Saame valida, missuguseid arveid rahastamiseks saata, pole vaja kogu käibest kindlat osa ära anda,” jagab Ender enda kogemust.

Investly pakub arvete rahastamist Eesti ettevõtetele. Müügiarved on enamiku ettevõtete suurim vara ja nende alt raha vabastamine on kõige lihtsam ja taskukohasem viis äri kasvatamiseks. Registreerumine on tasuta, püsikulud puuduvad ja hinnastamine on läbipaistev.

investly.co/et/ao

Kui soovid rohkem infot, jäta kontaktandmed siia:

Sisuturundus (ST) on oma kauba, teenuse või firma tutvustamine huvitavate lugude jutustamise kaudu. Vormilt sarnaneb ST kvaliteetsele meediale, mistõttu on väga oluline, et ST oleks lugeja või vaataja jaoks ühemõtteliselt eristatud. ST on uudne ja moodne turundusviis, mille puhul jagatakse klientidega ka infot, mis varem jäi vaid siseringi teada. ST teenib alati tellija turunduslikke eesmärke.
Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
23. May 2017, 15:02

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing