Muusikatootjaid süüdistatakse CD-plaatide hinnakartellis

26. jaanuar 2001, 10:51

Euroopa Komisjon hakkab uurima, kas maailma juhtivad muusikatootjad on sõlminud kartellikokkuleppe CD-plaatide kunstlikult kõrge hinnaga müümiseks Euroopa Liidu maades.

Kartelliuurimine võib olla muusikatööstusele tõsiste tagajärgedega, tõdes Financial Times. Kui hinnakokkulepped tõestamist leiavad, ähvardavad hiiglaslikud trahvid tootjaid, kes niigi kannavad kahjusid muusika leviku pärast interneti kaudu.

Möödunud aasta kevadel saavutasid 5 suurt muusikafirmat kohtuvälise kokkuleppe USA föderaalse kaubanduskomisjoniga, kes oli neid süüdistanud CD-plaatide ülemäära kõrge hinnaga müümises viimase 5 aasta jooksul. Süüdistuse kohaselt olid tootjad kehtestanud CD-plaatidele kõrge miinimumhinna, mis läks tarbijaile maksma 480 miljonit dollarit.

Euroopas maksavad CDd aga enamasti rohkemgi kui USAs, mistõttu oli Euroopa Komisjonil alust arvata, et eurokodanikke nöörivad muusikagigandid veelgi enam. Hinnakokkuleppes kahtlustatakse selliseid firmasid nagu EMI, Time Warner, Sony, Bertelsman ja Universal.

Briti tarbijate ühenduse tehtud uuringu kohaselt maksab näiteks noorukite lemmiku Britney Spearsi CD-album ?Oops, I did it again? USAs keskmiselt 10,77 naela (267 krooni), euroliidus aga 12,08 naela (299 krooni). Euroliidu kõrgeim hing on sel plaadil Roomas (14,16 naela ehk 362 krooni).

Eestis maksab sama CD näiteks Delfi internetipoest ostes 230 krooni.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing