Rootsi kroon devalveerub ilma ?mõistliku? põhjuseta

15. veebruar 2001, 09:55

Ehkki Rootsi inflatsioon on madal ning riigifinantsid korras, on Rootsi kroon nõrgenenud tasemele, mida viimati nähti 1995. aastal, kirjutab Dagens Industri.

See kinnitab, et globaliseeruvas majanduses ei mõjuta väikese vabalt ujuva valuuta kurssi enam mitte peamiselt majanduse fundamentaalnäitajad, vaid järjest enam börs, kus Rootsi puhul dikteerib Ericssoni aktsia. Kui Ericssoni kurss langeb või välisaktsionärid müüvad, mida nad viimasel ajal ohtralt teinud on, kajastub see kohe krooni kursis.

Hulk valuutat on Rootsist välja voolanud ka sellega, et sügisel aktiivselt tegutsemist alustanud pensionifondid on suure osa oma varadest investeerinud välismaale.

Kroon tugevneb omakorda, kui välisraha sissevool on suurem ? kui väliskapital ostab mõne Rootsi ettevõtte või laiendab tegevust Rootsis.

Leht leiab, et kroon devalveerub praegu alusetult. Eesti rahas maksab üks Rootsi kroon praegu 1,73 krooni.

?Väikesel riigil, kus on suured ettevõtted, on mõttekas ühineda mõne suurema valuutapiirkonnaga,? järeldab DI. Ericssoni börsikurss kisub krooni alla, Nokia käekäigu järellainetus käib aga üle kogu Euroopa.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing