Eesti tootjad saavad impordi dumpinguvastase seaduse

06. märts 2001, 18:04

Märtsi keskel esitab majandusministeerium valitsusele Eestis seni puudunud dumpinguvastase seaduse eelnõu, mis annab ettevõtjatele võimaluse nõuda kõigi alla omahinna Eestisse kaupa importivate ettevõtete kohtusse kaebamist ja nendelt hinda tasakaalustava maksu nõudmist.

Seni said välismaised tootjad Eesti turu võitmiseks kasutada võimalust, et müüvad oma koduturu ja teiste eksportturgude kõrgema hinna arvel Eestisse kaupa omahinnast madalama hinnaga.

Majandusministeerium hindab suureks välisfirmade võimalusi kohalikud konkurendid turult välja tõrjuda, kuigi täpset mahtu nimetada ei oska. Enne seaduse olemasolu ei ole saadud vastavalt kokkuleppele maailma kaubandusorganisatsiooniga (WTO) ühtki uurimist läbi viia.

Valmimisjärgus oleva seaduse kohaselt saab dumpingukahtluse kaebuse esitada ettevõte või nende grupp, kelle turuosa kodumaal moodustab vähemalt 50%. Seadus võimaldab riigil algatada dumpingu vastu uurimismenetluse ning kehtestada importkaubale spetsiaalse maksu, mis saadakse kauba nn normaalväärtuse ja eksporthinna vahe võrdlemisel.

Seni Eesti paljude riikide kaupadelt, kaasa arvatud põllumajandustoodang, vastavalt vabakaubanduslepingutele tollimaksu ei võta. Majandusministeeriumi väliskaubanduspoliitika peaspetsialisti Maret Veineri sõnul ei takista vabakaubanduslepingud aga dumpinguvastase maksu rakendamist, kui tõestatakse dumpingu olemasolu.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing