EPL juhtkiri: ainult väga halvad valikud

09. märts 2001, 08:52

Otsekui sümboolse märgina kukkus eile kolmveerand tundi enne Tallinna linnapea Jüri Mõisa umbusaldushääletust linnavolikogu hoone katuselt alla suur jääkamakas, mis mõlkis meeri uhke maasturi katuse. Mõlkis auto on Mõisale hetkel siiski pisiprobleem. Kuigi linnapea umbusaldamine kukkus eile volikogus ettearvatult läbi, nõuavad koalitsioonipartnerid Reformierakonnast üha jõulisemalt linnapea välja vahetamist.

Mitme Reformierakonna poliitiku sõnul on Mõisa sõnade ja tegude karikas juba ammu pilgeni täis. See loksub üle ka ilma Eesti Päevalehes ja SL Õhtulehes avaldatud kirjeldusteta linnapea külaskäigust skandaalse kuulsusega striptiisibaari Lily. Eilsel umbusaldushääletusel jätsid reformierakondlased rohelisele nupule vajutamata väidetavalt vaid sel põhjusel, et musta pesu mitte opositsioonile kuuluvas kausis pesta ning anda Mõisale võimalus ise tagasi astuda.

Mõis kinnitas, et tahab kindlasti jätkata, mistõttu peab valiku tegema Isamaaliit. Paraku on Isamaaliidul siin vaid halvad valikuvõimalused. Jättes Mõisa ametisse, kisub see alla nii Isamaaliidu kui teiste kolmikliidu erakondade toetust. Kuid ka Mõisa tagandamine pole hea lahendus ? esiteks pole Isamaaliidul poliitikut, kes suudaks kirjut ja erinevate huvidega pealinna koalitsiooni koos hoida. Teiseks annaks Mõisa tagandamine opositsioonile hea võimaluse veelgi jõulisemalt ka peaminister Mart Laari ning teede- ja sideministri Toivo Jürgensoni lahkumist nõuda.

Ühe võimalusena on pakutud koalitsiooni ümbermängimist võimuliidu sees. Et Isamaaliidule jääb volikogu esimehe koht ning linnapeaks tõuseb reformierakondlane Rein Voog. Samas kahtlevad aga reformierakondlased isegi, kas praegune linnavolikogu esimees Voog saab linna ja paratamatult vastuolulise koalitsiooni juhtimisega hakkama.

Nii on Isamaaliit väga raskete ja vaid halbu lahendusi pakkuvate valikute ees. Kas ohverdada Mõis või püsida iga hinna eest võimul, sellest valikust sõltub suuresti Isamaaliidu edu või ebaedu nii tulevastel kohalikel kui riigikogu valimistel.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing