Euroopa Komisjon võib märtsis tunnistada Eesti hullulehmatõve kandidaatriigiks

13. märts 2001, 11:38

Eesti võib Leedu eeskujul sattuda Euroopa Komisjoni hindamise alusel hullulehmatõve (BSE) kõrgendatud riskiga riikide hulka, sest Eestis elab praegu veel 141 viimase 11 aasta jooksul Lääne-Euroopast toodud veist.

Euroopa Komisjon on läbi viinud BSE riski hindamise kandidaatriikides. Leedu on arvatud kõrgema riskiastmega klassifitseeritud riikide hulka, kus potentsiaalselt võib esineda BSEd, kuid ametlikult ei ole registreeritud ühtegi juhtumit. Eesti võib saada samaväärse hinnangu osaliseks juba märtsis, kuna Eestisse on imporditud aastatel 1989-2000 503 veist Saksamaa Liitvabariigist, Taanist, Hollandist ja Suurbritanniast.

Lääne-Euroopast Eestisse toodud veistest on elus 141, kelle asukoht on tuvastatud. Samuti on teada nende järglaste asukohad.

Valitsus kuulas täna ära ja võttis teadmiseks põllumajandusministeeriumi esitatud informatsiooni veiste hullulehmatõve ehk spongioosse entsefalopaatia (BSE) alase ministeeriumidevahelise komisjoni tööst.

Komisjon on saanud informatsiooni, et 2001. aastal on registreeritud uusi BSE juhtumeid: Belgias 3, Taanis 1, Saksamaa Liitvabariigis 21, Itaalias 1, Hollandis 1 ja Suurbritannias 1101.

Informatsioonis märgiti, et on toimunud kaks ministeeriumidevahelise komisjoni istungit. Ministeeriumidevaheline komisjon esitas BSE leviku tõrjemeetmetena valitsusele ettepanekutena loomsete jäätmete käitlussüsteemi rajamise hiljemalt 2002. aasta lõpuks ning BSE uuringute teostamiseks vajaliku aparatuuri soetamise. Samuti tehakse ettepanek vajadusel täiendada kehtivaid seadusi BSE ennetamiseks ja tõrjeks osas ning rakendada sööda tootmisel ja töötlemisel meetmeid vältimaks BSE levikut söötade kaudu.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing