Riigihangete amet süüdistab minister Pärnoja valetamises

21. märts 2001, 08:17

Loa sõlmida Eesti Raudtee erastamise nõustamiseks ilma konkursita vähemalt 40 mln kroonine leping Briti konsultatsioonifirmaga GIBB pettis majandusminister Mihkel Pärnoja riigihangete ametilt välja lausvalet kasutades ja andmeid varjates, kirjutab Postimees.

See selgub Postimehe valduses olevatest Pärnoja kirjadest riigihangete ametile.

9. detsembril 1999 palus Pärnoja riigihangete ametilt luba lükata tagasi kõik Eesti Raudtee erastamise nõustaja riigihanke pakkumised, kuna need «ületavad nõustamisteenuse tellimiseks eraldatavaid rahalisi vahendeid».

Kõigest mõni kuu hiljem kiitis aga erastamisagentuuri nõukogu Pärnoja juhtimisel heaks GIBBi pakkumise, mis oli vähemalt kolm korda kallim, kui konkursile esitatud soodsaim pakkumine.

Konkursil osalenud soliidne nõustamisfirma PricewaterhouseCoopers CF IB oli valmis Eesti Raudtee erastamist nõustama 12 miljoni krooni eest. GIBB seevastu küsis nõustamise eest 40 miljonit krooni, lisaks 4% edukustasu. Pärnoja eelistas kallimat, konkursivälist GIBBi pakkumist ja põhjendas seda riigihangete ametile rahapuudusega.

«Tagantjärele on selgunud, et see oli lausvale,» ütles riigihangete ameti peadirektor Ülo Sarv eile kirja kohta, millega Pärnoja taotles luba konkursipakkumiste tagasilükkamiseks kalli hinna tõttu.

Pärast konkursipakkumiste tagasilükkamist taotles Pärnoja 3. aprillil 2000 riigihangete ametilt erandkorras nõusolekut nõustamisteenuse riigihankeks üheltainsalt pakkujalt - GIBBilt.

«Üksnes Gibb Ltd suudaks osutada erastamisagentuurile vajalikku AS Eesti Raudtee erastamise teise etapi nõustamisteenust ja tema poolt väljatöötatud erastamisplaani ellu viia,» kirjutas Pärnoja nõustaja kohta, kes 40 miljoni krooni eest valis erastajaks Rail Estonia ? firma, mis püüdis Eesti Raudteed osta sulide ja kurjategijate kaasabil, kuni lõpuks äpardus.

Et varjata kalli hinna ettekäändel tagasilükatud konkursipakkumistest hulga kallima nõustamislepingu sõlmimist, teatas Pärnoja oma kirjas riigihangete ametile, et leping on konfidentsiaalne ja seetõttu ta ei saa hinda teatada.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing