Saematerjali hinnad Euroopas kukuvad kiiresti

05. juuni 2001, 08:25

Samal ajal, kui Eestis löövad saepalgi hinnad uusi rekordeid, nii et korraliku palgitihumeetri eest tuleb juba isegi 800 krooni välja käia, kukuvad Euroopas saematerjali hinnad ülikiiresti, kirjutab Postimees.

Eesti Metsatööstuse Liidu juhatuse esimehe Margus Kohava sõnul pole saematerjali hinna languse põhi veel käes. Eesti suurima saetööstuse Imavere Saeveski tegevdirektori Peedo Pihlaku hinnangul võib olukord stabiliseeruda alles kolmandas või neljandas kvartalis.

?Sõltuvalt kvaliteedist võivad keskmised tihumeetri hinnad ulatuda juba 1900 kroonini tihumeetri eest,? märkis Pihlak. Veel kuu tagasi ulatusid keskmised tihumeetri hinnad üle 2000 krooni.

Imavere Saeveski esimese kvartali käive oli veel ligilähedane möödunud aasta esimese kvartali käibega. Samal ajal on firma suurendanud tootmismahtu, mis tähendab, et ettevõtte marginaal on väiksemaks jäänud.

?Viie aastaga on Imaveres palkide hind tõusnud 150 krooni tihumeetrilt, kuid saematerjali hind on püsinud stabiilne,? kinnitas Pihlak.

Eesti saetööstuste põhilistel eksporditurgudel Euroopas on hinnalanguse põhjustanud mullune ületootmine, mis tänavu avaldub surves hindadele. Oma osa on ka USA majanduskasvu aeglustumisel, sest see materjal, mis varem läks üle ookeani, jääb nüüd enamasti Euroopasse.

Samas on tihe konkurents palgiturul hoidnud palgihindasid jätkuvalt kõrgel ja sügiseti muutub olukord veelgi teravamaks. Samasugune olukord on pikka aega valitsenud ka Soomes. Soome Taloussanomat kirjutas, et palgi hinnad on Soomes tõusnud juba alates 1993. aastast, kuid samas saematerjali hinnad on jäänud samale tasemele. Selletõttu moodustab palgi hind lõpptoote hinnast juba 80 protsenti.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing