29. juuni 2001, 00:00

Selle aasta esimese nelja kuuga voolas eurotsoonist investeeringutena välja rohkem kui 100 miljardit eurot (1,6 triljonit krooni), mida on kaks korda rohkem kui eelmise aasta samal ajal, teatas Euroopa Keskpank.

Euroopa Keskpanga andmetel liikus Euroopast otse- ja portfelliinvesteeringutena jaanuarist aprillini välja 106,8 miljardit eurot (1,67 triljonit krooni), samal ajal kui eelmise aasta võrreldaval perioodil oli summa vaid 47,4 miljardit eurot (742 miljardit krooni).

Majandusleht Financial Times kirjutab, et analüütikute sõnul selgitab kapitali väljavool euro pikaajalist nõrkust dollari suhtes. Samuti kinnitab see arvamust, et investorid eelistavad Euroopa aktsiaturgudele USA oma. ?Investorite seas valitseb ilmselgelt arvamus, et pikaajalised kasvuperspektiivid ei ole eurotsoonis võrreldavad võimalustega teistel turgudel. See selgitab ka asjaolu, miks dollar on tugevnenud ka pärast selliseid uudiseid, mis teooria järgi oleks pidanud dollarit langetama,? lausus Frankfurdi Tokai Panga analüütik Dieter Wermuth.

Rahvusvahelise valuutafondi ekspertide hinnangul on kapitalivood, täpsemalt ülemaailmsed aktsiainvesteeringud omandanud viimase kümne aasta jooksul valuutakursside määramisel olulise tähtsuse.

Investeerimispanga ABN Amro uuringu kohaselt on Euroopa investorid alates 1999. aasta algusest välisaktsiatesse paigutanud 190 miljardit eurot (ligi 3 triljonit krooni). Suurem osa sellest on liikunud USA aktsiatesse, mis omakorda on lükanud euro dollari suhtes üha madalamale. ÄP Online

Nafta hind langes viimasel kahel päeval järsult tänu nafta ja naftasaaduste laoseisu pidevale kasvule USAs ning investorite kartusele, et aeglustuv majanduskasv kahandab järsult naftasaaduste tarbimist.

Toornafta augustilepingute hind langes kolmapäeval Rahvusvahelisel Naftabörsil Londonis 1,33 dollari ehk 4,9 protsendi võrra 25,66 dollarini barrel. New Yorgi kaubabörsil langes nafta hind 5,6 protsenti.

Eile pärastlõunaks langes toornafta augustilepete hind Londonis veel 2,6 protsendi võrra 24,99 dollarini barrel. Bensiini hind New Yorgi kaubabörsil langes 17 kuu madalaimale tasemele 71,2 USA sendini gallon (3,40 krooni liiter). Võrreldes aprilliga, mil bensiini hind oli New Yorgis kõigi aegade kõrgeimal tasemel, on see nüüd langenud 40%.

Äripäeva kütuseanalüütik Tõnis Oja ütles, et vaatamata nafta hinna langusele maailmaturul ei ole Eestis bensiinihinna langust oodata, sest kütusefirmad teevad kevadise hinnasõjaga saadud kahjumeid tagasi. ÄP Online

ELi börsifirmade väärtus 133 triljonit krooni

Euroopa Liidu börsil noteeritud firmade turuväärtus kasvas mais 1851 miljardit krooni ehk umbes 1,4%. Eurostati kogutud andmete põhjal oli firmade börsiväärtus mai lõpu seisuga 8543,9 miljardit eurot ehk 133 025 miljardit krooni.

Kõige suurem oli ELi börsil noteeritud firmade väärtus mullu augustis, kui see kerkis 157 856,9 miljardi kroonini. Sellest ajast peale on nende väärtus kahanenud üldise börsilanguse tõttu 15%. ÄP Online

Telekommunikatsioonivahendite tootja Nokia teatas eile, et halvenenud majanduskeskkonna tõttu vähendatakse Nokia Networksi infrastruktuuri töötajate arvu aasta lõpuks kuni 1000 töötaja võrra.

Restruktureerimise eesmärk on hoida üleval ettevõtte juhtimise kõrget kvaliteeti ja konkurentsivõimet tulevikus ning arendada organisatsiooni selliselt, et ta tuleks toime muutuvas majanduskeskkonnas, teatas ettevõte oma aruandes.

Hetkel ligi 23 000 inimesele tööd andev Nokia Networks koondab töötajaid ülemaailmselt. ÄP Online

Maailma suurim autotööstuskompanii General Motors, Venemaa autotööstushiid AvtoVaz ning Euroopa Rekonstruktsiooni- ja Arengupank allkirjastasid kolmapäeval lepingu ühisettevõtte loomiseks, mis hakkab tootma 75 000 sportmaasturit aastas, kirjutab Wall Street Journal.

Sportmaasturi Chevy Niva tootmine algab järgmisel aastal Togliattis. Autosid hakatakse müüma Venemaal ning mujal Euroopas. Väljaspool Euroopat sõidukeid ei müüda. ÄP Online

Ford Motor Company teatas, et kärbib oma fikseeritud kulusid Euroopas järgneva nelja aasta jooksul 30 protsendi võrra, kirjutab majandusleht Financial Times. Maailma suuruselt teine autotootja teatas samuti, et kavatseb tänavu tegevuskulusid vähendada 400 miljoni dollari (7,3 miljardi krooni) võrra. ÄP Online

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:41
    Otsi:

    Ava täpsem otsing